Jump to content

towarzystwo dla maingano


Recommended Posts

mam standardowy 240l. zbiornik, jestem zdecydowany na hodowlę wyłącznie 2 gatunków z których jednym będzie maingano w optymalnym stosunku 1:4. Proszę o radę na temat drugiego gatunku. Myślałem o Pseudotropheus acei w stosunku 1:3 czy też 1:4. Acei pływaja w toni wodnej, maingano w pobliżu skał i może jakoś będą się mijać. Preferencje pokarmowe też maja podobne. Z tym że zdaje sobie sprawę że acei nie jest małą rybą... Czytałem też że złym towarzystwem dla maingno będzie P.saulosi - obydwa gatunki lubią te same rejony i dla saulosi może to źle się skończyć. Yellowki też podobno nie bedą pasować w związu z odmienną od maingano dietą. Proszę o radę w tym temacie.

Link to comment
Share on other sites

hej

Acei jest ładną rybą lecz dorosły osobnik moze sie okazac za duży na 240l

Saulosi zaś osiaga wielkosc do 8-9 cm i móglbys sie wtedy zdecydowac na 2 samce z tego gatunku 2+6. Agresją w stosunku do saulosi ze strony maingano bym sie nie przejmował - zbyt spokojne to rybki ;)

Link to comment
Share on other sites

Moje rybki mają prawie roczek i jakiś miesiąc temu samiec reda "trzymał się za pyski" z saulosem. Skończyło się to... (i tu ciekawostka) dominacją saulosi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że najprawdopodobniej jest to sytuacja przejściowa - red jeszcze urośnie, saulosi trochę mniej :) i pewnie to się jeszcze nie raz zmieni. Nie mniej jednak saulosi (przynajmniej u mnie) wcale nie jest taką "ciapą" jak ją widzą niektórzy. Więc jeśli mają być dwa gatunki, to IMO w 240 litrach spokojnie poradzi sobie on z towarzystwem zarówno maingano jak i redków.

Link to comment
Share on other sites

Standard, nie standard, ja mam Red Blue, są bardzo ładne, to je polecam. Jak się komuś nie podobają, to ich do akwa nie wpuści. A owszem, jest wiele innych gatunków...

Link to comment
Share on other sites

Generalnie nie polecam saulosi z maingano do mniejszych zbiorników i będe w tym konsekwentny. Obecnie mój maingano jest w hierarchii jeszcze za saulosi ale ten ma ponad 3 lata i z 1,5 krotną mase samca maingano. Już teraz zaczynają sie ostre walki między nimi i skończy się to identycznie jak dawne walki z socolofi czyli klęską saulosi ( boje się tego momentu bo widziałem już jego wygląd po stracie rewiru na rzecz socolofi ). Jednak w przypadku gdy w 240 litrowym zbiorniku masz mieć tylko 1 samca silniejszego maingano to istnieje bardzo duża szansa że saulosi z maingano jakoś sie pogodzą. Co do Yellow to ma co prawda bardziej mięsną diete od maingano a więc musiałbyś iść na kompromis ale maingano to ryba wszystkożerna więc nie jest to krytyczny problem. Zgodnie z sugestią Kisora osobiście wolałbym coś niestandardowego a równie pięknego ( jak nie piękniejszego) może byś pomyślał np. o elongatusach lub labidochromisach sp mbamba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.