Jump to content

Początki - parametry


boban9999

Recommended Posts

Witam.

Wlasnie zaczalem swoja przygode z Malawi, bardzo prosze o ocene wody

Testy paskowe JBL:

NO3 100-250

NO2 2-5

GH >14

KH 15

pH 7,6-8

Cl2 0-0,8

Akwarium wystartowalo ponad 2 tyg temu.

Dodana uryna oraz Tropical BactoActive.

Baniak 112 l - docelowo Saulosi 1+5


Z gory dziekuje za porady i uwagi

Link to comment
Share on other sites

Na podstawie testów paskowych nikt Ci nie powie czy parametry masz dobre, czy nie. Dlaczego? Bo testy paskowe są niemiarodajne.


Jak coś jest do wszsytkiego to jest do niczego - taka jest zasada.


Kupno testów kropelkowych i tak Cię nie minie, więc kup je jak najszybciej i wykonaj testy. Podasz wyniki a my Ci powiemy co jest ok a co nie. Na dobrą sprawę w FAQ masz napisane, jakie powinny być prawidłowe wyniki. Lecz jeżeli masz problem z interpretacją to my z przyjemnością Ci pomożemy.


A więc pierwsze co to kupno testów kropelkowych. Dalej się pomyśli


Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Na chłopskie oko poczekaj z 2 tygodnie na stabilizację parametrów w tym przedwczoraj zalanym akwaium. No2 powinno być niemierzalne żadnym testem, wtedy masz pewność że bakterie azotowe robią dobrą robotę i przy wpuszczeniu ryb nie będzie niespodzianek.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Dopnę się do tematu akwarium zalane 3 dni temu, świeżynka wraz z filtrami i wkładami, dodałem nitrivec sery na start, woda wyklarowała się w przeciągu 1 doby, jest kryształ, na start zostały wpuszczone ślimaki ampullarius, wielkość akwa to 450 litrów.

Testy zooleka kropelkowe wykazały dzisiaj;

PH 8-8.5

Nh3- ok 1mg

No2- ok 0,1-0,2

No3- ok w granicach 10

Temperatura 26 stopni.

Wdłg opisu testów na amoniak to przy tym PH i temperaturze amoniak jest w normie "nieszkodliwości', że tak powiem jednak blisko granicy. I mam lekkie obawy... co sądzicie o takich parametrach na samym starcie? I również pojawia mi się biały osad na szybach nigdy nie miałem problemów z czymś takim, bo zawsze hodowałem ryby, które wymagały miekkiej wody.


Ryby jakie chcę wpuścić to;

- Cynotilapia afra Cobwe F1,

- Labeotropheus trewawasae Manda F1,


na koniec dojdzie stadko Metriaclima sp." membe deep " F1

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli twoje oko nie jest wstanie odróżnić wartości w poszczególnych testach, to musisz zainwestować w testy JBL'a. Niestety. Ja siebie sprawdzałem robiąc testy zoolekiem i jbl'em. Wyszły mi tak samo.


Dlaczego o tym mówię? Już tłumaczę.

pH 8, a 8,5 to duża różnica, gdy trafi Ci się na przykład problem z podniesionym NH3. Aby znać wartość NH3 w akwa musisz znać poziom pH (a przynajmniej tak jest w testach ZOOLEKA).


Druga sprawa NO2

0,1 a 0,2 to duża różnica. Przy 0,1 wiemy, że jest coś nie tak i trzeba pomyśleć jak to naprawić. Przy 0,2 możemy zacząć się już martwić (a tak przynajmniej było u mnie). Przy 0,1 ryby co jakiś czas się przecierały i były lekko płochliwe. Jak wartość się podwoiła to tarły się o podłoże nałogowo. Skok niby niewielki, a jednak...


Więc dobrze radzę, porównaj wartości z wynikami testów z innej firmy. I kup takie, które łatwiej Ci interpretować :)


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

po 4 tygodniach testy;


ph- 8,5

Nh- 0

No2- 0,1

No3- 20-30 w tych granicach, bo ani 20 ani 40


Pojawiły się glony brunatne, rybki czasami się ocierały, ocierały ponieważ (ocierają się teraz rzadziej), zamiast większej ilości bąbelków dodałem falownik (zwiększyłem ruch wody, dodałem do kubła ceramikę sery siporax, parametry przez prawie 3 tygodnie były bez zmian, a po 3 dniach aż mi się gęba uśmiechnęła). Niestety wodę mam na starcie paskudną. Te paskudne no3 mnie martwi i zastanawiać się zaczynam nad hydroponiką na poważnie, ale nie mam narzędzi żeby ją skonstruować i w sumie przeglądałem fora na ten temat i niby wszystko jest takie proste i banalne, że aż trudne (złączki, redukcje, specjalne tworzywa... do których połowy nie mam dostępu).

Link to comment
Share on other sites

Jesli tylko masz w pobliżu sklep ogrodniczy i metalowy, dasz radę. Korytko balkonowe, kolanka półcalowe, nyple redukcyjne, weże i jakaś pompka zasilająca. Na forach masz kilka ( jak nie kilkanascie pomysłów na zbudowanie hydroponiki, z pewnoscią wybierzesz coś. Motywację (kiepska woda) już masz, a to najwazniejsze...


Wkrotce wrzucę swoje dzieło do watku z przedstawianiem się, może coś wykorzystasz z tego.

Link to comment
Share on other sites

po kolejnych kilkunastu wręcz godzinach;


Ph- 8,5

Nh3- 0.0

No2- 0.0

No3- 10


:D coś pięknego, dobra biologia nade wszystko. Przy czym tak tylko dopowiem wyzwalam w rybach naturalne zachowania, tzn chowam mrożonki w piasek np, aż miło się patrzy, plantacje glonów na skałkach są nagminnie obskubywane, widok przepiękny parametry przepiękne. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Podpinam się pod temat parametrów wody przy starcie. Akwarium 600L, filtr JBL 1501 zasypany Matrixem i ceramiką. Do tego mechanik Aquael Turbo 2000. Akwa zalane 18.12.2012. Testy kropelkowe JBL. Po zalaniu dodałem Sera Nitrivec 50ml, 5L wody z akwarium malawi kolegi i około 40ml uryny.


Parametry 2 dni po zalaniu


NH4 = 0,1

NO2 = 0,025

NO3 = 0

pH = 8,1


Parametry 25 dni po zalaniu (dziś)


NH4 < 0,05

NO2 > 1 (poza skalą na testach JBL)

NO3 = 80

PO4 = 4

pH = 8,3

gH = 4

kH = 17


Największa wartość NH4 jaką zanotowałem to było 0,4. NO2 osiągneło wartość 1 już ponad tydzień temu (3 stycznia). Dodałem wówczas kolejne 50ml Sera Nitrivec. NO3 miało wówczas wartość 20, dziś 80. Mam w związku z tym kilka pytań.


Czy powinienem się martwić tak wysokim NO3 i PO4 (w kranówie PO4 = 0), nie mam jeszcze ryb, akwarium w pełni nie dojrzało a woda nadaje się już do podmiany. Wygląda na to, że dałem chyba za dużo "pożywki" na start. Podmienić teraz wodę?


Od ponad tygodnia NO2 nie spada, choć coś się dzieje, bo rośnie NO3. To znowu by świadczyło o tym, że dałem czegoś za dużo na starcie i jest tyle azotynów, że bakterie nie mogą ich tak szybko przerobić.


Czy woda nie jest za miękka? Tylko 4 stopnie...


Czy zbijać PO4, np Seachem Phosguard?


Generalnie czy robić teraz cokolwiek, czy tylko cierpliwie czekać?


Z góry dzięki za rady

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.