Skocz do zawartości

Niewielkie Malawi w 134l, prośba o sprawdzenie


MrMike

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Co by zastoju nie było w temacie.

Plany sprzętowe lekko zmodyfikowałem, ostatecznie za filtrowanie wody będą odpowiadać:

- Filtr zewn: JBL CristalProfi e901

- Filtr wewn: JBL CristalProfi i100

- Grzałka Aquael

- do kompletu będzie jeszcze system do podmiany wody poprzez trójnk (z 3 ma zaworami Eheim) na wężu wylotowym z filtra zewn. Jednym wężem będzie woda spuszczana i dolewana (przy użyciu dodatkowej pompki).


Z sepretynitu muszę niestety zrezygować, żaden lokalny skład nie posiada fajnych bryłek. Za to udało mi się kupić fajne bryły łupka filytowego :)


Jako że zarówno z kubłem jak i filtrem wewn. dostałem deszczownię zasnatawiam się czy warto na wylot z któregoś filtrów ją zamontować....jakieś rady?

Druga rzecz, w zestawie z kubłem były 3 koszyczki z wsadem biologicznym - 1x ceramika (JBL CerMec) i 2x biokulki (JBL MicroMec) i tak się zastanawiam czy to dobre na początek czy lepiej coś lepszego wstawić? (dodam jeszcze, że na wężu zasysającym wodę do filtra kubełkowego będzie zamontowana gąbka)


Kupiłem także Sera FilterStarter oraz Sera Nitrivec, do końca nie mogę zrozumieć czym one się różnią, Niby jeden i drugi dodaje się do filtra podczas startu akwarium (i filtra), ale jeden (starter) jest 5ml/200l a Nitrivec 5ml/25l co tydzień....jak to jest w końcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wystartowało moje pierwsze Malawi. Samo akwa zabudowane jest szafce własnego projektu (choć stolarzem ani projektantem nie jestem :) )


Rzut oka na zbiornik.

dzqa4.jpg


I całość:

7BSuq.jpg


Szafka dokładnie pod wymiar więc tak jak pisałem niestety nic szerszego by nie weszło.

W środku z lewej wlot filtra kubełkowego z prefiltrem gąbkowym. Z prawej narożny JBL i100. Tak wtapiają się w tło, że prawie nich nie widać. Tło z poleconej tu folii przyklejonej na tylnią ściankę od zewnątrz. Kamienie - łupek filitowy. Piasek kwarcowy.....z allegro :P


Filtr wystartowałem z Sera Filter starter a na swoich pierwszych "startowych" mieszkańców musi zbiorniczek poczekać do przyszłego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy projekt i wykonanie super, ładnie się komponuje z szafką, meble nie zwilgotnieją?


Mam nadzieję, że nie. Żeby nieco uściślić, nad akwarium jest wolna przestrzeń na tyle spora że można spokojnie głowę i ręce włożyć do ewentualnych prac w akwarium. Na samym akwarium znajduje się pokrywa.


fqaD1.jpg


Do podmiany wody czy to wlewania czy wylewania będę używał węża zamontowanego na wylocie wody z filtra (jest tam trójnik i 3 zawory Eheim'a. Także żadnego wlewania wody wiaderkami nie przewiduję. Zaraz obok mam łazienkę więc 4m węża w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz ale chyba piwinien ten trojnik byc na zasysie. Spuszczajac wode deszczownia zostanie na wiezchu i bedzie to ograniczenie spuszcxanej wody. Mam prosbe. czy moglbys podac link do tego trojnika bo chce sam to u siebie zrobic ale wladnie na zasysie. Moglbym prosic o zdjecie tegoz elementu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.