Jump to content

Niewielkie Malawi w 134l, prośba o sprawdzenie


MrMike

Recommended Posts

Witam forumowiczów,


Nie napiszę, że jestem młody i nic nie wiedzący, aczkolwiek miałem kilkuletnią przerwę od "rybek", także nie jestem na bieżąco ;). Kiedyś były to skalary, neonki, głupiki i glonajady (które nota bene z powodzeniem udało mi się rozmarzać :) ).....zawsze chciałem założyć niewielkie malawi......choć zdaję sobie sprawę, słowa "niewielkie" i "malawi" w parze nie idą.


Zdaję sobie sprawę że podobnych tematów jest wiele i czasem aż nie chce się odpowiadać po raz N'ty na te same pytania (znam to - działam na kilku motoryzacyjnych forach), mimo tego proszę o przysłowiowe "sprawdzenie" moich typów oraz doradzenie bardziej doświadczonych kolegów.


Do dyspozycji jest nietypowa 112. Nietypowa bo ma 48cm wys zamiast typowych 40. Zatem baniak ma (80x35x48) i 134l

Niestety większy nie będzie - po prostu nie mam możliwości nigdzie indziej go postawić, a większy się po prostu nie zmieści.


Obsada początkowa, po kilka młodych tak aby wybrać te spokojne:

Pseudotropheus saulosi

Iodotropheus sprengerae


Docelowo jednak zostawienie 1+2 z każdego z gatunków.


Jeśli chodzi o wyposażenie:

- Filtr zewn: JBL CristalProfi e701

- Filtr wewn: AquaSzut 750

- tło wewnętrzne zrobione z Łupka fyllitowego

- na dnie piasek koralowy

- jako skałki - Serpentynit

- grzałka - FLUVAL TRONIC 100 W


Planuję nie robić wiele kryjówek tak aby rybki pływały bardziej w toni.

Nie planuję żadnych roślinek


I pytania.

- jaka pokrwa ? Taka czarna z plastiku czy lepsza aluminiowa?

- jakie świetlówki (brak roślin) AQUA-GLO + Power GLO ?

- pokrywa ma możliwość montażu świetlówek 2x18W, czytałem że rybki stają się płochliwe gdy jest zbyt jasno. Dobrym rozwiązaniem byłoby zostawić jedną świetlówkę?

- czy warto robić nocne Ledowe oświetlenie?

- czym najlepiej mierzyć parametry wody ? Paski czy kropelki czy 5w1?


Z góry dzięki za wszelkie sugestie.


Pozdrawiam,

Mike

Link to comment
Share on other sites

Dwa gatunki w takim akwa to niestety zbyt wiele bo na małej powierzchni 2 samice będą miały ........ Zdecydowałbym się na jeden z większą ilością samic.

Pokrywa to kwestia gustu i portfela;) Zestaw świetlówek sprawdzona klasyka.

Testy jedynie kropelki. Koniecznie zajrzyj do FAQ

Link to comment
Share on other sites

Witaj,


Ja bym na Twoim miejscu postawił na akwarium jednogatunkowe - sprawdzona, a zarazem bardzo ładna kolorystycznie obsada to P. saulosi


Połączenie świetlówek Power Glo i Aqua Glo będzie stymulowało rozwój glonów (plus jest taki, że rybki będą miały co skubać ze skał, ale minus takiego rozwiązania to konieczność cotygodniowego czyszczenia szyb z glonów oraz piasek zachodzący glonami, co wygląda mało estetycznie w przypadku frontowej szyby akwarium) - wiem co mówię, bo sam mam taki zestaw u siebie :-) Niemniej jednak gdybyś się zdecydował na P. saulosi to będziesz zadowolony bo takie połączenie świetlówek będzie Ci podkreślało ubarwienie samic saulosi, które będą wyglądały na pomarańczowe. Wybór świetlówek to kwestia gustu, niemniej jednak dużo osób sobie chwali świetlówki o temperaturze barwowej 15.000 K (zimne, białe światło) np. JBL Solar Marin Day. Niekoniecznie musisz się zdecydować na 2 świetlówki. Przy 1 świetlówce umieszczonej z przodu (niedoświetlenie tylnej części akwarium pozwoli uzyskać fajny efekt tzw. głębi, a dla ryb nie ma znaczenia czy zastosujesz 1 czy 2 świetlówki).


Piasek koralowy - jest bardzo biały i moim skromnym zdaniem będzie za mocno odbijał światło, co może mieć wpływ na zachowania ryb (tj. płochliwość). W akwarium morskim jak najbardziej ma sens wykorzystanie takiego piasku, ale w naszym biotopie już nie za bardzo. Poza tym cena nie zachęca do wyboru takiego rozwiązania - lepiej zainwestować w rybki. Jeśli jednak pomimo tego się zdecydujesz na tego rodzaju piasek to zwróć uwagę na jego frakcję (chodzi mi o to, żeby nie kupić pyłu, który przy przekopywaniu podłoża przez ryby, będzie się unosił w akwarium).


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.


Akwarium będzie stało w miejscu gdzie dostęp światła słonecznego, bezpośredniego będzie żaden. W korytarzy z dala od okien. Zależało by mi na tym aby światło odpowiadało rybkom i nie było zbyt jasne, zatem chyba zdecyduję się na 1x18W. Glonom mówię nie :) dlatego wolałbym jak najbardziej ograniczyć ich ekspansję :). JBL Solar Marin Day to dobry typ.O Piasku koralowym myślałem głównie z uwagi na Ph, z uwagi na wysokość akwarium oraz to że najprawdopodobniej zastosuję jedną świetlówkę, spróbuję koralowy, zawsze można dosypać ciemniejszego piachu. Frakcja 0.5-1mm z tego co czytałem.


A tak przy okazji, tak się zastanawiam, jeśli zamiast tła z łupków chciałbym uzyskać wspomnianą głębię, to aby tło było jak najbardziej czarne, to tylko wspomniana świetlówka z przodu a nie doświetlony tył? Ale co jest "z tyłu", za szybką?


Przykładowe wygogglane zdjęcie co mam na mysli

dsc9923forum.jpg

Link to comment
Share on other sites

Glonom mówię nie :) dlatego wolałbym jak najbardziej ograniczyć ich ekspansję :)


Wszystko ma swoje plusy i minusy - jakby na to nie patrzyć, glony są naturalnym elementem diety pyszczaków, a ich skubanie sprawia dużą radość rybkom :-)O Piasku koralowym myślałem głównie z uwagi na Ph


Jakie masz PH i kH (twardość węglanową) w wodzie, którą będziesz używał do podmian ? Nie ulega wątpliwości, że piasek koralowy ma działanie buforujące, ale nie przecieniaj jego właściwości w tym zakresie, zwłaszcza, że nie wrzucisz do akwarium tony piachu.Jeśli chodzi o tło, to możesz użyć czarnej folii samoprzylepnej np. Oracal, którą przyklejasz do tylnej szyby akwarium od zewnątrz (tylko dokładnie ją rozprostuj - najlepiej przed położeniem folii posmaruj szybę jakimś płynem do naczyń - żeby powietrze usunąć spod niej bo później takie bąble pod folią wyglądają mało estetycznie)


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sitesA tak przy okazji, tak się zastanawiam, jeśli zamiast tła z łupków chciałbym uzyskać wspomnianą głębię, to aby tło było jak najbardziej czarne, to tylko wspomniana świetlówka z przodu a nie doświetlony tył? Ale co jest "z tyłu", za szybką?


Przykładowe wygogglane zdjęcie co mam na mysli

dsc9923forum.jpg


To akurat zdjęcie mojego zbiornika, więc czuję się wywołany do tablicy.

Podłoże to piasek kwarcowy o granulacji 0,8-1,2mm z lekka domieszką żwiru o różnej granulacji. Tył i boki zbiornika to czarne PCV o grubości 3mm. Proponuję włożyć to do zbiornika, ponieważ wszelkie folie i inne tła montowane z tyłu zbiornika nie zlikwidują odbić od tylnej szyby. Oświetlenie to jedna mocno osłonięta świetlówka T5-54W JBL Ultra Solar Marin Day zamontowana z tyłu, ale w ten sposób, że nie oświetla tylnej szyby.

Link to comment
Share on other sites

To akurat zdjęcie mojego zbiornika, więc czuję się wywołany do tablicy.


No to trafiłem :), nieda się ukryć, piękny zbiornik!


Bardzo dziękuję za wszelkie informację.


Owe wspomniane PCV, to jakiś arkusz plastiku, jak z mocowaniem go do szyby od wewnątrz? Matowy/błyszczący bo za bardzo nie wiem o czym mowa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
  • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
  • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
  • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
  • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
  • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
  • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
  • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.