Jump to content

Recommended Posts

Posted

Nie wiem czy to dobre miejsce, ale nie znajduję lepszego. Czy istnieje jakaś alternatywa dla świderków? Nie ma ich, dno jest brudne, zalega pokarm, nawet jeśli się nie przekarmia i stosuje głodówki, są - dno wyczyszcone, ale ich rozmnażanie to jakieś szaleństwo. Zalewają całe akwa. Miałem zbiornik bez nich i był bałagan (czyszczenie dna co drugi dzień nie wchodzi w rachubę, mam milion innych obowiązków), miałem je, to mi znowu "zaślimaczyły" wszystko. Zlikwidowałem je i znowu piasek zamiast białego, przyjmuje kolor wszelkiego pożywienia jakiego pysie nie zjedzą. Czy macie jakiś pomysł, aby ten problem rozwiązać?

Posted

Jakie masz akwarium i filtrację ? IMHO głowica cyrkulująca z gruboziarnistą gąbką w środku akwarium załatwiłaby sprawę (odpowiednio ustawiony strumień wody "zamiata" podłoże i kieruje nieczystości w stronę gąbki, która je zasysa).


Nie miałem nigdy żadnych ślimaków w akwarium, ale z doświadczeń kolegów wynika, że z plagą świderków ponoć dobrze radzą sobie azjatyckie Helenki.

Posted

Ja mialem kiedys plage swiderkow w ogolnym zbiorniku. I nie umialem sie ich pozbyc, lecz bylem wtedt dzieciak i nie interesowalen sie sposobami ich zwalczania. Ale gwarantuje Ci ze jezeli posluchasz rad ktore tutaj na forum sa odnosnie sprzetu do filtracji mechanicznej to problem zniknie. U mnie nie znajdziesz nawet pol stolca w jaskini. Chlopcy wiedza tutaj jak "wyczyscic to szambo z dna". Poczytaj o filtrach gabkach i cyrkulatorach.


Pozdrawiam.

Posted
piasek zamiast białego, przyjmuje kolor wszelkiego pożywienia jakiego pysie nie zjedzą.


Jeżeli ci żarcie zalega to musisz nieźle przekarmiać. Syp tyle co by do dna nie doleciało tylko zostało zjadane w "locie".


Tak jak koledzy napisali - musisz zainwestować w jakąś głowicę lub cyrkulator co by ci dno " zamiatało", a jeżeli masz to pokombinuj z wylotami żeby cyrkulacje poprawić.


Helenki (potocznie) są z innego biotopu, ale faktycznie skutecznie ograniczają liczebność świderków, wiem bo miałem. Teraz mimo tego że Helenek nie mam świderków nie widać ew. puste muszelki.

Posted

Liczbę świderków skutecznie ogranicza nieprzekarmianie ryb, co u ciebie ma miejsce. Przy odpowiednim karmieniu nie ma prawa być niezjedzonych resztek na dnie.

Posted

Są też pyszczaki gustujące w ślimakach,żeby daleko nie szukać taki "pospolity" ps. saulosi wyżre je w oka mgnieniu ;]

Posted
Są też pyszczaki gustujące w ślimakach,żeby daleko nie szukać taki "pospolity" ps. saulosi wyżre je w oka mgnieniu ;]


Ale tylko takie maleńkie z miękką skorupą? Czy dorosłe dziadostwa też? Czy trzeba przegłodzić ryby, żeby zaczęły je jeść? Czy same sobie między posiłkami na nie polują?

Posted

U mnie TRZY halenki w miesiąc zredukowały swiderki do zera. Musiałem zacząć hodować swidry aby dokarmiac heleny...


Wysyłane z mojego Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk 2

  • 2 years later...
Posted

Czy ma ktoś może kilka świderków na zbyciu, nie mam do nich dostępu. Jeśli ma ktoś nadmiar i chętnie się podzieli lub sprzeda to proszę o kontakt:cool:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements



  • Posty

    • A gdzie przeglądałes ryby że piszesz starą nazwę "melanochromis"? Gatunków jest mnóstwo, wystarczy wybrać te które się najbardziej podobają.
    • Ah, dobór obsady  Temat rzeka  Niektórzy mają go już dosyć, ale ja strasznie lubię te rozmyślania  Gabaryty zbiornika dają ciekawe możliwości  Jeśli chodzi o non-mbunę to nie zgodzę się z opinią, którą przytoczyłeś. Każdy gatunek wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno pod kątem parametrów wody czy odpowiedniego żywienia. Jeśli natomiast wybór padł jednak na Mbunę to niech będzie Mbuna  Jeśli chodzi o kontrolę narybku przez Mbunę, to niestety ale Cię rozczaruję. Po jakimś czasie temat jest nie do opanowania w żaden inny sposób niż odławianie nadmiaru młodziaków. Chyba, że zrezygnujesz z jakiegoś mocnego gruzowiska. Ja jestem na etapie doboru obsady do swojego baniaka ale w wersji raczej drapieżnej. Mimo to na początku miała być mbuna. Ja planowałem u siebie dorodne stadko Chindongo Demasoni, Labeotropheus Fuelleborni, Metriaclima Fainzilberi Masion Reef lub Luwino Reef oraz Pseudotropheus Johani lub Interruptus. Wersja z innym podejściem dietetycznym jaką brałem pod uwagę to Melanochromis Chipokae, Labidochromis Caeruleus, Cynotilapia afra oraz Pseudotropheus Crabro  Wiele osób odradza Ch. Demasoni jako, że mają opinię małych diablików ale wg mnie są piękne i na pewno kiedyś spróbuję ich hodowli. Może coś Cię zainspiruję  
    • Cześć. Z góry napiszę, że miało być większe, ale okazuje się, że nie zmieściłby się planowany narożnik w salonie. Generalnie w zbiorniku chciałbym mieć (raczej) mbunę, podobno non-mbuna jest dużo cięższa pod względem utrzymania, zawachanie parametrów wody i już mogą być problemy. Z ryb które do tej pory przeglądałem urzekły mnie Melanochromisy Cyaneorhabdos, i w sumie nie byłem w stanie wybrać do nich nic oprócz Cynotilapi Zebroides* (Jalo Reef, lub innej), lub Afry. Myślałem nad chociaż jednym gatunkiem drapieżnika, ale podobno mbuna może sobie poradzić z problemem dużej ilości narybka sama. Z góry dzięki za pomoc .  Ps. Zbiornika jeszcze nie mam. Tapatalkowane.    
    • @Bastian gdzie takiego samca Venustusa dorwałeś?  
    • Bo jak najdzie ochota to pies i kota wyłomota   malawi5 (online-video-cutter.com).mov        
    • Dziękuje Temat obgadany przez tel
    • Hej @Vrzechu, gąbka niebieska ma moim zdaniem lepsze właściwości obserwowania stopnia zabrudzenia, i tyle. 😉 Czasami jest przecież tak, że sprzedawca pisze, że nie ma koloru niebieskiego, a jest czarny lub na odwrót. Na chłopski rozum nie ma to znaczenia, ale może się mylę. 🤔
    • Cześć wszystkim ✋ Natknąłem się już parę razy na opinię, że gąbka filtracyjna do akwarium powinna być niebieska bo ma niby lepsze właściwości filtrujące niż gąbka czarna. Wydają mi się te opinie bez sensu biorąc pod uwagę, że jak kupuję gąbkę powiedzmy PPI 30 czy to niebieską czy czarną to za filtrację odpowiada właśnie jej gradacja. Wolę się jednak upewnić czy tylko mi te opinie wydają się nielogiczne czy faktycznie lepiej kupić gąbkę niebieską. 
    • Witam,  Niestety chyba jedna z moich 10 Saulosi ma Bloat (reszta rybek zachowuje się normalnie).  Zamówiłem leki ale cały czas czekam na dostawę.  Rybka już spuchła i leży na boku (czasem pływa jak ją któraś ryba zaczepi) ... czy powinienem ja wyciągnąć z akwarium? (Jutro kurier przywiezie leki). Nie wiem czy nie jest już za późno. 
    • Dzięki, ale do dawnej formy już raczej nie wrócę. W piątek byłem prywatnie na badaniach na alergeny, i za miesiąc mają być wyniki. To się okażę co z otoczenia mnie uczula. 
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.