Jump to content

Świderki


Recommended Posts

Nie wiem czy to dobre miejsce, ale nie znajduję lepszego. Czy istnieje jakaś alternatywa dla świderków? Nie ma ich, dno jest brudne, zalega pokarm, nawet jeśli się nie przekarmia i stosuje głodówki, są - dno wyczyszcone, ale ich rozmnażanie to jakieś szaleństwo. Zalewają całe akwa. Miałem zbiornik bez nich i był bałagan (czyszczenie dna co drugi dzień nie wchodzi w rachubę, mam milion innych obowiązków), miałem je, to mi znowu "zaślimaczyły" wszystko. Zlikwidowałem je i znowu piasek zamiast białego, przyjmuje kolor wszelkiego pożywienia jakiego pysie nie zjedzą. Czy macie jakiś pomysł, aby ten problem rozwiązać?

Link to comment
Share on other sites

Jakie masz akwarium i filtrację ? IMHO głowica cyrkulująca z gruboziarnistą gąbką w środku akwarium załatwiłaby sprawę (odpowiednio ustawiony strumień wody "zamiata" podłoże i kieruje nieczystości w stronę gąbki, która je zasysa).


Nie miałem nigdy żadnych ślimaków w akwarium, ale z doświadczeń kolegów wynika, że z plagą świderków ponoć dobrze radzą sobie azjatyckie Helenki.

Link to comment
Share on other sites

Ja mialem kiedys plage swiderkow w ogolnym zbiorniku. I nie umialem sie ich pozbyc, lecz bylem wtedt dzieciak i nie interesowalen sie sposobami ich zwalczania. Ale gwarantuje Ci ze jezeli posluchasz rad ktore tutaj na forum sa odnosnie sprzetu do filtracji mechanicznej to problem zniknie. U mnie nie znajdziesz nawet pol stolca w jaskini. Chlopcy wiedza tutaj jak "wyczyscic to szambo z dna". Poczytaj o filtrach gabkach i cyrkulatorach.


Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

piasek zamiast białego, przyjmuje kolor wszelkiego pożywienia jakiego pysie nie zjedzą.


Jeżeli ci żarcie zalega to musisz nieźle przekarmiać. Syp tyle co by do dna nie doleciało tylko zostało zjadane w "locie".


Tak jak koledzy napisali - musisz zainwestować w jakąś głowicę lub cyrkulator co by ci dno " zamiatało", a jeżeli masz to pokombinuj z wylotami żeby cyrkulacje poprawić.


Helenki (potocznie) są z innego biotopu, ale faktycznie skutecznie ograniczają liczebność świderków, wiem bo miałem. Teraz mimo tego że Helenek nie mam świderków nie widać ew. puste muszelki.

Link to comment
Share on other sites

Są też pyszczaki gustujące w ślimakach,żeby daleko nie szukać taki "pospolity" ps. saulosi wyżre je w oka mgnieniu ;]


Ale tylko takie maleńkie z miękką skorupą? Czy dorosłe dziadostwa też? Czy trzeba przegłodzić ryby, żeby zaczęły je jeść? Czy same sobie między posiłkami na nie polują?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.