bojack
Użytkownik-
Postów
884 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez bojack
-
Życie w moim 450 litrowym akwa ( 150x50x60 )
bojack odpowiedział(a) na Robson79 temat w Życie w moim akwarium
Polecam zamiast auratusa Chipokae, fajna, ale trudna ryba. Dla odważnych W moim przekonaniu samiec dużo ładniejszy od Auratusa. Samice prawie identyczne. W większości zbiorników mbuna dominująca rybcia pięknie wybiarwiona z idealnie równymi płetwami. Niestety bardzo agresywna wewnątrz gatunku, ale i na zewnątrz. Minus jest taki, że dostępność jeszcze gorsza niż auratus - szukam od blisko roku wszędzie gdzie to możliwe. Czekam na ciekawe zdjęcia nowych rybsonów -
Życie w moim 450 litrowym akwa ( 150x50x60 )
bojack odpowiedział(a) na Robson79 temat w Życie w moim akwarium
Gdybyś dodał auratusy, to gwarantuję Ci, że już nigdy nie będzie nudno Na olx jest dużo większych osobników do kupienia, ale po pierwsze niewiadomego pochodzenia, a po drugie trzeba jeździć po Polsce. -
Poszukiwany ,,kopacz" do 570 l
bojack odpowiedział(a) na rabczanin temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Mialem dokladnie ten sam 'problem' Teraz muszę robić przesiadkę, a w bloku jest to zawsze wyzwanie. No i stres dla podopiecznych. -
Nowe akwarium -menager logistyki poszukiwany.
bojack odpowiedział(a) na rabczanin temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Prawa Murphy'ego się kłaniają W sumie w całym tym wątku mógłby się wypowiedzieć Pracuję w teleinformatyce i zawsze awarie zdarzają się w weekend. Ot taka durna zasada. Sorry za OT -
Z Melanochromis to chyba tak na dwa razy. Jak patrzę na pysk chipokae to wygląda on na drapieżnika. W naturze często żywi się małymi rybami i resztkami, które pozostawiają większe drapieżniki. Crabro też od jakiegos czasu reprezentant melanochromis ma specjalny układ zębów do ściągania pasożytów z suma Bagrusa z którym żyje w pseudo symbiozie (zjada pasożyty, ale też ikrę tych sumów). Żywi się też małymi rybami. Na pewno po kształcie pyska można sporo wywnioskować. Ciekawy temat i ciekawe przemyślenia.
- 98 odpowiedzi
-
- 2
-
-
-
- jak
- dobieracie
- (i 4 więcej)
-
Nie, będzie na niekorzyść dla przepływu.
-
Co jest na dwóch pierwszych zdjęciach, lawa? Możesz równie dobrze zostawić wkłady dostarczone z filtrem i będzie OK (jeżeli takie są). Ewentualnie zamień na takie, które według Ciebie mają największą porowatość.
-
Jeżeli to ma być jedyny filtr, to fx4 powinien być ok.
-
Panowie jeszcze takie pytanie. Przeglądam systematycznie forum, uzupełniam wiedzę i natknąłem się na TMTB. Wygląda to super obiecująco. Co myślicie o tym, żeby zamiast korpusu z chemią dać korpus z TMTB? Jak wtedy zrealizować całą instalację, bo z tego co wyszukałem, to TMTB wymaga dużego przepływu w przeciwności do absorberów chemicznych.
-
Faktycznie, o tym nie pomyślałem. W takim razie zrobię 1x4 i za mechanikami wstawię sobie trójnik, gdybym chciał kiedyś dodać filtrację chemiczną. Dzięki
-
Good idea. No to chyba wszystko w temacie, pozostaje zamawiać graty i powoli składać. Dziękuję Panowie za pomoc.
-
Raz na miesiąc to mega zadowalający interwał. W planie zawory przed i za każdym z korpusów. Gdyby miała być chemia, to w planie reduktor, bo zawory kulowe "trochę otwarte" to zawsze kierunek na awarię Jak radzicie? Dać 4x1 na mechanikę, czy jeden korpus zostawić na chemię? Chemia głównie do kontrolowania po4. No3 załatwię systematycznymi podmianami. Cenna uwaga
-
Tak też uczynię. Ważne, że kubełek może zostać. Będzie dodatkowy budżet na inne elementy
-
Myślałem nad 1x4. Jeżeli 3 dadzą radę, to mam miejsce na 4 i tam ewentualnie jakaś chemia w przyszłości. Jak często wymieniasz wkłady w korpusach?
-
Cześć, na wiosnę planuję zmianę zbiornika na 250x60x60. Obecnie mam w 300l (120cm długości) filtr eheim 2275 (katalogowo 1250l/h, 6l wkładu) robiący biologię, zasypany w całości ceramiką azoo bio-glass. Przed filtrem korpus z watoliną jako prefiltr. Do tego korpus z watoliną napędzany pompą jebao 5500l/h pracującą na 30% mocy jako mechanik. Pytania: 1. Czy eheim w tej konfiguracji zapewni filtrację biologiczną w nowym zbiorniku. Jeżeli to zbyt mało, to co proponujecie jako filtr biologiczny. Musi być kubeł, bo nie wystarczy mi miejsca na biologię w korpusach. 2. Czy obecna pompa + 4 korpusy z watoliną zapewnią odpowiednią filtrację mechaniczną. 3. Na tą długość raczej niezbędny będzie cyrkulator. Jaka moc cyrkulatora, co polecacie? Z góry dzięki za pomoc
-
To dobry prognostyk, bo już się bałem że coś nie tak z jego orientacją Dzięki.
-
Ta samica jest najsilniejsza ze wszystkich, przegania ja tylko samiec. Generalnie jest druga w hierarchii całego zbiornika. Może dlatego niedorosły samiec czuje się niepewny i nie chce odbyć tarła?
-
Hej, nie bardzo mogę zrozumieć o co chodzi. Mam jednego wybarwionego samca chipokae, który odbył już udane tarło z jedną z samic. Ale teraz druga samica jest już gotowa do tarła - widać wysunięte pokładełko i za chwilę ikra z niej dosłownie wyskoczy. Samiec w ogóle się nią nie interesuje. Cały czas molestuje jedną samicę z którą odbył tarło, a dwie pozostałe agresywnie przegania, nawet się do nich nie zaleca. To jest normalne? Czy mam jakiegoś lewego samca Teraz samica oczyściła sobie kamień i nawet podpływa do samca, a ten się nią kompletnie nie interesuje.
-
Zrobiłem test tego testu Nie polecam go kupować. Do miski wlałem 10l odstanej wody i przez 24h mocno ja napowietrzalem. Później porownalem pomiar z akwarium i z miski i jest identyczny więc wygląda na to, że test przekłamuje. Ale za to po4 nadal w okolicach 0,2
-
Jeszcze jedna sprawa. Razem z testem na po4, kupiłem też z ciekawości też na o2 firmy Tetra (tylko taki był dostępny). Zdziwiłem się trochę, bo przy temperaturze 25st poziom tlenu w wodzie według testu to pomiędzy 2 a 5mg/l, czyli skrajnie niska wartość dla tej temperatury. Korzystał ktoś z tego testu, można mu ufać?
-
Hej, przed "kuracją" po4 daleko poza skalą jbl. Po pierwszej dawce (4x1,8) po4 na poziomie 1,2ppm. Po 2 tygodniach powtórzyłem dawkę 4x1,8. Dzisiaj po4 na poziomie 0,2ppm. Woda super czysta, karmię 1 lub 2 razy dziennie - różnie. Kolejny test zrobię za miesiąc. Dzięki za pomoc
-
Jak i czym czyścimy szyby w akwarium?
bojack odpowiedział(a) na ziemniak temat w Osprzęt do akwarium
Ja jestem w trakcie zmiany zbiornika więc ten obecny traktuje jako testowy. Filpperem wjezdzam w piach do samego dna. Działam nim w podłożu w każdą stronę i nie mam żadnej ryski. Szkło float. Jedyny sposób w jaki mógłbym porysowac szybę, to grzebiąc "ostrzem" w dnie, do drugiej strony czyscika przyczepiaja się drobiny piasku. Gdybym wtedy od razu zmienił stronę czyscika i przejechał po szybie, to rysa gwarantowana. Innej opcji nie widzę. -
Wielosamcowy skład chipokae i crabro
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Dzięki za odpowiedź. Będę próbował zatem. Na dużym dnie można zrobić sporo niezależnych (oddzielnych) kamieniołomów i to powinno pomóc -
Białe wypustki na szybie - jaja ślimaka
bojack odpowiedział(a) na Olegan temat w Życie w moim akwarium
Skrobak z żyletką twym przyjacielem Chociaż u mnie schodzily bez problemu zwykłym czyścikiem magnetycznym. -
Pewnie dlatego, że iOS. Ogólnie jest spoko, że da się programować co minutę, ale na Androidzie nie działa to dobrze. Mimo wszystko raz ustawione działa OK. A zegar na iOS masz ok? U mnie jest jakby czas letni na pompie. Nie jest to jakiś super problem, ale zawsze muszę o tym pamiętać, gdy chcę coś zmienić.
