bojack
Użytkownik-
Postów
884 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez bojack
-
[120x40x50] Na żołto i na niebiesko - no prawie :)
bojack odpowiedział(a) na Xime temat w Życie w moim akwarium
Jeżeli puszcza nowe pędy, to znak, że jest mu dobrze Czyli jak zawsze literatura swoje, a przyroda swoje. Dzięki za info. Przyda się na przyszłość, bo planuję zrobić hydroponikę. No i jeszcze raz szkoda wielka, że musisz się pozbyć baniaka, tym bardziej, że to tak naprawdę dopiero początek -
[120x40x50] Na żołto i na niebiesko - no prawie :)
bojack odpowiedział(a) na Xime temat w Życie w moim akwarium
Ładnie się to prezentuje, pewnie szkoda się rozstawać. A że tak zapytam przy okazji i z ciekawości. Jak się czuje skrzydlokwiat w zasadowej wodzie? Te kwiaty lubią lekko kwaśną. -
No właśnie saulosi nie były strzałem w 10 w tej obsadzie, ale jak się już "zadomowiły" to je zostawiam, poza tym są bardzo ładne jak dla mnie. Obecnie mrożonki podaję stosunkowo mało i zawsze wrzucam ją razem ze spiruliną. Wybór mrożonek też jest skierowany na coś mało tłustego. Podobno są też jakieś mrożonki typowo dla malawi, ale nie wiem co tam dokładnie jest w środku. Spoko, od początku myślałem nad tym, aby kupić coś innej firmy tylko nie wiedziałem w co strzelać. Do obecnego zestawu dodam na pewno https://allegro.pl/oferta/tropical-pro-defence-size-s-100ml-probiotyk-7490770996 oraz pomyślę nad https://allegro.pl/oferta/naturefood-premium-cichlid-plant-m-40g-pokarm-ryb-8854008191 Podziękował Obecnie 120x50x50, ale w przyszłym roku planuję zmianę na 250x80x50 albo 250x80x60. Zobaczymy jak będzie. O chipokae i crabro się nie martwię, te dwa gatunki się bardzo dobrze dogadują - miałem kiedyś 2 haremy przez kilka lat. Chipokae był głównym agresorem, ale Crabro potrafił walczyć o swoje. Martwi mnie jedynie saulosi, czy da sobie radę, ale będę to kontrolował. Tyle OT, reszta na pw jak coś
-
Hej, obsada to saulosi, chipokae, crabro, synodontisy. Karmię w południe: O.S.I Spirulina Flakes Około 17: O.S.I Spirulina Flakes Około 21: O.S.I Spirulina Pellets, moczę wcześniej przez kilka minut aż spuchną Raz/dwa razy w tygodniu zamiast Spirulina Pellets podaję mrożoną larwę wodzienia lub larwę solowca, wcześniej rozmrażam w wodzie. Co kilka dni gdy już zgaśnie światło 22:00 wrzucam tabletkę Hikari Algae wafers, żeby synodontisy coś zjadły, ale z tego co widzę, to i tak większość zjadają pyszczaki. Tego nie moczę, wrzucam całą tabletkę. Czy taki zestaw jest ok, czy może coś powinienem dodać/ująć ? Dzięki za podpowiedź.
-
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Znalazłem patent. W jednej części akwarium wkładam pokarm w palcach i przytrzymuję go przez jakiś czas, tak żeby się trochę pomęczyły, a w drugiej części wrzucam na taflę wody. W ten sposób każdy ma coś dla siebie -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Tak robię od początku Nadal dwa chipokae po karmieniu są jak kotne mieczyki, a reszta wychudzona. Chyba muszą ogarnąć temat i bardziej walczyć o jedzenie. Ze względu na te dwa, muszę im zrobić dietę, bo zaraz będą problemy z nimi. A jak ten zestaw pokarmów? Coś dodać? Coś ująć? -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Ponowiłem dzisiaj testy. Ostatnia podmiana wody w czwartek 28 maja. Nh3/4=0 No2=0 No3=0 Wstrzymuje się już z testowaniem, kolejny wykonam za tydzień-dwa, bo wszystko wygląda stabilnie. Pytanie następne. W grupie 12 wszystkich pyszczaków mam 4 chipokae. Dwa mają zapędy na samce, jeden próbuje się wybarwić, ale nadal pozostaje lekko szary, drugi, który podejmuje co raz walkę z pierwszym pozostaje w barwach samicy. Nie wiem na chwilę obecną, czy to nie są dwie samice, bo kiedyś przez pół roku myślałem, że mam samca chipokae (ładnie wybarwiony), a na koniec okazał się samicą jak dotarł do zbiornika prawdziwy samiec. Do rzeczy. Te dwa osobniki zjadają połowę pokarmu, który podam rybom. Ile bym go nie podał, to zawsze te dwie rybki zjadają tyle, że są aż grube (co mnie martwi), reszta wygląda na lekko niedokarmione, mają zapadnięte brzuchy. Te dwa są tak pazerne, że szok. 3 min po karmieniu jak tylko zobaczą mnie przy zbiorniku, to już się kręcą, bo może coś dostaną, w sumie wszystkie 12szt. tak robi. Podany pokarm znika w 15-20sec. Karmię w południe: O.S.I Spirulina Flakes Około 17: O.S.I Spirulina Flakes Około 21: O.S.I Spirulina Pellets, moczę wcześniej przez kilka minut aż spuchną Raz/dwa razy w tygodniu zamiast Spirulina Pellets podaję mrożoną larwę wodzienia lub larwę solowca, wcześniej rozmrażam w wodzie. Co kilka dni gdy już zgaśnie światło 22:00 wrzucam tabletkę Hikari Algae wafers, żeby synodontisy coś zjadły, ale z tego co widzę, to i tak większość zjadają pyszczaki. Tego nie moczę, wrzucam całą tabletkę (tak powinienem robić)? No i pytanie, karmić tak, aby te dwie pazery nie miały nabrzmiałych brzuchów, czy karmić tak, aby wszystkie się najadły? Generalnie ile pokarmu nie podam, to w 10-15sec nie ma nic i nie ma szans, aby coś opadło na dno. Jakieś sugestie co do sposobu karmienia/typu pokarmu? -
Ładne W mojej okolicy nie ma możliwości kupienia tej wielkości głazów. Szukałem też wapienia czarnego, bo ładnie się prezentuje, ale z tym jest jeszcze większy problem i trzeba było jechać w Polskę Ja się właśnie zastanawiałem, czy pcv nie będzie w jakiś sposób reagować z wodą i na dno w miejsce podparcia skał wybrałem płaskie kamienie, okleiłem je na dole grubą warstwą sylikonu akwarystycznego i położyłem bezpośrednio na dno, wszystko zasypałem piachem i wydaje mi się, ze jest to najbezpieczniejsza opcja, a dodatkowo mogą odkopywać ile chcą, jedyne co będzie wystawać z pod pasku, to skała. Ogólnie bardzo fajnie Ci to wyszło. Pozdrawiam
-
Fajne te głazy. Co to za kamień? Gdzie takie fajny głazy można kupić? Orientujesz się jaka jest łączna waga kamulców które rzuciłeś do zbiornika? Co położyłeś na dno? Żeby nie było OT, to dodam coś od siebie Ja niedawno na start wrzucałem ślimaki (ampularia, helmet, tylomelania - ostatnie niestety raczej nie przetrwają z pyszczakami) i dokarmiłem je "odpowiednio" pokarmem dla ryb żyjących na dnie, naprodukowały aż za dużo związków azotu na początek Ale po dodaniu biodigest i "zaprawy" z filtra kolegi z forum ruszyło szybko.
-
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Hej, dzisiaj ponowiłem testy i wygląda to lepiej niż dobrze: Nh3/4=0 No2=0 No3=0 kh=7 dh=8 pH=8 Problem rozwiązany. Dziękuję za pomoc. Tomasz zachował się wzorowo, potrzeba w naszym kraju więcej takich ludzi, nie tylko w zakresie hodowli pielęgnic. Piona -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Test sprzed 10min: nh3/4=0 no2=0,5-1mg/l (kolor pomiędzy) no3=10mg/l Jest znaczna poprawa. Nie ruszam nic więcej, powtórzę test jutro i w niedzielę. Dzięki za pomoc. -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Spoko, czekam, testuję, dam znać No to jest ciekawe, dzięki za podrzucenie wątku. -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Tak uczynię, ale mimo wszystko wodę będę dalej systematycznie podmieniał. 40L co 24h nie powinno raczej nic zepsuć, a pozbędę się tego, co truje ryby. -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Przeszperałem trochę forum i podjąłem analizę swoich pomiarów i mam pewne przemyślenia. Potwierdźcie proszę, że mój kierunek jest prawidłowy. Skoro w moim zbiorniku no2 i no3 są na wysokim poziomie, nh3/4=0 to czy nie oznacza to, że woda dojrzała, tylko bez roślin nie ma możliwości pozbycia się azotu? Skąd wzięłoby się no3 w zbiorniku? Jak pełzały sobie tylko ślimaki i 2 zbrojniki to wrzuciłem im kilka razy po 2 tabletki Hikari dla sumów i zbrojników. Zakładam więc, że to efektem rozkładu tego pokarmu było pojawienie się dużej ilości azotu, ale sam cykl się zakończył. Nie bardzo mam możliwość odstawienia odpowiedniej ilości wody, aby podmienić coś więcej dlatego dumam, czy nie wrzucić do filtra czegoś, co wyciągnie no3, aby naturalnie pozbyć się no2. Dodatkowo pozytywne informacje, po podmianie 40L i dzisiaj kolejne 40L, dodaniu gąbkowego osadu od Tomka i ampułki biodigest mam obecnie no2 na poziomie 2mg/L oraz no3 w przedziale pomiędzy 25-50mg/L. Jest więc stanowcza poprawa jakości wody. Co byście poradzili w tej sytuacji? Podmieniać dalej po 40L jeszcze przez kilka dni, czy pozbyć się no3 wkładem w filtrze? -
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Tomek przyszedł z pomocą. W sklepie który mi polecił kupiłem kilka ampułek Biodigest. Wziąłem też z filtra Tomka trochę biologii i wrzuciłem do siebie na ceramikę. Tomek dzięki raz jeszcze za pomoc, mam nadzieję, że będę się mógł jakoś w przyszłości odwdzięczyć A teraz kilka słów aktualizacji. W środę podmieniłem 40L wody i dodałem Prime. Dzisiaj rano zrobiłem test na No2 i jak wcześniej miałem kolor bordowy, to teraz już zaczyna wpadać w pomarańczowy więc coś się powoli dzieje. Po zrobieniu testu podmieniłem kolejne 40L. Dodałem biologię od Tomka do filtra i dodałem Biodigest. Odstawiłem kolejne 40L na ewentualną podmianę. Będę powtarzał testy i dam znać. -
Tak, jestem tego świadomy, to jest motor napędowy dla nowego baniaka Jak nie uda się w ciągu roku zrealizować planu na kilka tysięcy litrów, to wymienię 300 na 600
-
Zbyt szybkie wpuszczenie ryb bez testów
bojack odpowiedział(a) na bojack temat w Biologiczny start akwarium
Dzięki za odpowiedź. A orientujesz się może, czy w Siedlcach jest możliwość zakupu Prodibio? Z tego co widziałem w necie, to najbliżej Lublin, ale jak ma zadziałać, to jutro ruszam. Odstawiam kolejne 40L. Baniak ma 300 minus kamienie i reszta, to będzie pewnie 220-250L netto, podmiana 80L może coś pomoże. Większą ilość ciężko będzie mi odstawić. Gdybyś chciał się podzielić, to oczywiście chętnie się wybiorę. To chyba najszybszy sposób na przywrócenie równowagi. -
Młodziki, około 4cm. Póki co jest stosunkowo spokojnie, ale już wydaje mi się, że mam 2 samce chipokae, zaczyna się walka o terytorium.
-
Witam wszystkich, Potrzebuję fachowej pomocy, bo chciałem za szybko, a teraz walczę ze zbiciem no2 i no3, bo widać po rybkach, że nie jest ok. Do rzeczy. Zbiornik 300L, podłoże to argonit + dużo skałek - głownie łupek szarogłazowy i trochę piaskowca. Filtry kubeł Eheim 4+ 600 z wkładami z zestawu + wew. gąbka Eheim pickup200, do tego dwa dyfuzory powietrza pod pompkę. Akwa zalane wodą 5 tygodni temu. Po tygodniu od wlania wody wpuszczone dwie duże ampularie, w kolejnym tygodniu dotarły 2 małe zbrojniki niebieskie i 6 kolejnych ślimaków na start zbiornika. No i myślałem, że akwarium osiągnęło stabilność biologiczną, ale oczywiście testów żadnych nie zrobiłem. W zeszły czwartek (czyli około 4tyg. od zalania wody) wpuściłem młode pyszczaki (ok.4cm) 12szt. + 2szt. synodontisów, sumy też bardzo młode 4-5cm. No i problem gotowy. Na początku rybki były poddenerwowane, saulosi pływały nerwowo przy jednej ścianie góra dół, ale stwierdziłem, że jest to stres po transporcie + zmiana warunków bytu. Ale minął dzień, dwa trzy i dużo się nie zmieniło, saulosi i kilka innych podpływają systematycznie pod ścianę i krążą nerwowo góra-dół. Zmieniło się to, że najmniejszy crabro zaczął pokładać się na piasku co spowodowało mój niepokój. Rybki ocierają się o podłoże, widać, że ewidentnie jest coś nie tak. Zakupiłem na szybko testy sera, no i jest źle. Obecne parametry wody: temp. 27st. ph: 7,5-8 dh:7 kh:8 nh3/4 - 0 no 2 - 5mg/l no 3 - >50mg/l <100mg/l No i znów na szybko trzeba było działać. W lokalnych sklepach zakupiłem coś co nazywa się Seachem Prime. Sprawdziłem to w ten sposób, że do fiolki z testem z akwa dodałem kroplę i po 5min miałen no2 na poziomie 0. Dodałem do zbiornika rozrobione w 5L wody zgodnie z instrukcją. Kupiłem dwa baniaki po 20L każdy, odstawiłem wodę na 24h i dodałem tego środka zgodnie z instrukcją do tych 2 baniaków. Dzisiaj rano podmieniłem te 40L wody. Testy nie wykazują praktycznie żadnej poprawy, no może no2 jest delikatnie mniej czerwony, ale nadal jest bardzo źle. Crabro się "obudził" ale rybki nadal ocierają się o elementy wystroju. Nie są płochliwe, przypływają do jedzenia, ganiają się trochę po zbiorniku, ale z tego jak pamiętam ich zachowanie z dawnych lat, to nie jest to. Systematycznie któraś pokłada się na kilka min. na podłożu, chowają się w zacienionych miejscach. Odstawiłem dziś kolejne 40L na podmianę jutro wieczorem. Dokupiłem też w necie Supreme Bioguard, ale wstrzymałem się z pochopnym dodawaniem kolejnych specyfików do wody. No i teraz prośba o podpowiedź. Dodać to Supreme? Odstawić całkiem Prime? Czy skupić się tylko na systematycznych podmianach i dalszych testach? Ogólnie rybki są w dobrej kondycji, ale martwię się, że jak dalej będą podtruwane, to sytuacja szybko się pogorszy. Dzięki za wszelkie sugestie.
-
Witam wszystkich serdecznie, Po 15 latach przerwy (miałem kiedyś malawi 250L, późnie 2x250L, później 500L prze kilka lat) wróciłem do hobby. Obecnie udało mi się znaleźć miejsce na 300L. W planach (wylewanie fundamentów) 4000-5000L Malawi. Obecna obsada: 1. Melanochromis chipokae 4szt. 2. Pseudotropheus crabro 4szt. 3. Pseudotropheus saulosi 4szt. 4. Synodontis eupterus 2szt. 5. Zbrojnik niebieski 4szt. 6. 2x apularia, 2x helmet, 1x zebra, 3x tylomelania Witam raz jeszcze
