bojack
Użytkownik-
Postów
884 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez bojack
-
Pytanie, czy faktycznie podłączenie powietrza pod wylot, aż tak zmienia natlenienie? Tlen nie rozpuszcza się tak łatwo w wodzie. Łamanie lustra jest najlepszym sposobem zwiększenia ilości tlenu. Może większa klarowność jest pozorna - złudzenie optyczne.
-
To bardzo możliwe. Po pierwsze filtr wyrzucił z siebie dużo powietrza, po drugie przy dolewaniu wzburzylem mocno tafle wody. Może warto pomyśleć o lepszym napowietrzeniu skoro tak się stało?
-
Nie to, żebym się przejmował, ale zaciekawiło mnie to zjawisko. Chciałem potwierdzić, że ten skok ma związek z czyszczeniem, ale nic więcej wczoraj robiłem, a nawet dolalem 10l wody z ph7, bo upuscilem do płukania wkładów.
-
Hej, wczoraj wyczysciłem kubeł, a dokładniej wyplukałem gąbkę i watę w eheim2275 które służą jako prefiltr. Na wacie był dobry bałagan. Dzisiaj zrobiłem testy wody, aby się upewnić, że wszystko jest stabilnie. Zdziwiło mnie, że pH z 7,6 skoczyło na 7,8. Na początku miałem 7,8 ale po podmianach zawsze mam skok w dół, bo w kranie mam równe 7. I tak aż do mycia filtra mialem stabilne 7,6. To jest normalne, że po wyczyszczeniu filtra skoczyło pH? Czyżby zalegające kupy tak skutecznie obniżały pH? Testy wykonuję elektronicznym testerem dobrej jakości.
-
Dla mnie to mega frajda jak widzę jak kopią sobie groty, albo przerzucają piach w poszukiwaniu pokarmu Zasypując piach grubym żwirem pozbyłeś się ciekawych obserwacji w przyszłości.
-
Poszukuję sprawdzonej hodowli gdzieś w okolicach +100km od granicy województw. Możecie coś polecić?
-
Tak jak wspomniałem, słychać jest przy utracie zasilania zawór zwrotny tak jak przy podlaczeniu filtra do zasilania, ale filtr działa normalnie. Te plastiki największa lipa, ale cena czyni cuda
-
Możesz, mam taki zasilacz awaryjny, ale 2000VA. Trzyma największego eheima pro4+ oraz podwójną pompkę membramową ponad godzinę. Nie wiem dokladnie ile, bo nie testowalem do ostatecznego rozladowania baterii, jednak mialem ostatnio awarię prądu od 2am do 5am z krotkimi wlaczeniami i filtr dzialal caly czas. Wykonanie upsa nie jest świetne, ale w tej cenie jest i tak ok. Plastik jest marnej jakości, a aplikacja na pc wygląda jak z lat 90tych. W momencie utraty prądu słychać zawór zwrotny kubła co mnie zdziwiło, ale nie jest to jakims duzym problemem. Bardzo głośny beeper, ale jest opcja wyłączenia go w oprogramowaniu na pc.
-
osprzęt Kamienie napowietrzające w malawi
bojack odpowiedział(a) na Olegan temat w Osprzęt do akwarium
Bąble w akwa to chyba taka zaszłość. Kiedyś miałeś filtr napędzany pompką, i dodatkowo lustrem poruszałeś bąbelkami, więcej opcji nie bylo. Mi tam się podoba taka akcja jeżeli nie jest to przesadzone. Też mam jeden dyfuzor na tylnej ścianie. Ale mam też kawałek kokosa dla zbrojnika. Pewnie dostałbym po czapce wstawiając zdjęcie, ale ponoć o gustach się nie dyskutuje Jak Ci się podoba, to pysiom to nie zaszkodzi. -
To jest na pewno plus dla tego rozwiązania. Zabrudzenie pompy nie będzie wpływać na jej wydajność. Dodatkowo każdy kolejny metr słupa wody świadczy o tym, że zabrudzenie filtra nie będzie miało aż takiego wpływu na wydajność całego systemu. Może ktoś chciałby kupić i przetestować?
-
Masz rację, jednak producent nie podaje wprost, że pompa jest do pracy w oczkach wodnych / stawach. Wręcz przeciwnie, jest informacja, że nadaje się do pracy z wodą morską. O przecieki bym się raczej nie martwił, bo to dyskwalifikuje taką pompę w każdym środowisku. Bardziej martwię się o hałas. Jakaś różnica w konstrukcji musi jednak być, bo TSP o tym samy przepływie według producenta zużyje 10W więcej i podniesie wodę o metr wyżej. Zdecyduję się jednak na DCP, bo szkoda byłoby schować taką pompę do szafki i nie używać gdyby okazało się, że jednak TSP będzie "lipna". Panowie dziękuję za wszystkie bardzo cenne odpowiedzi.
-
Wiesz jak jest, pompy do c.o. tez nie są przeznaczone do akwarystyki, a jednak spełniają swoje funkcje również tutaj. Dlatego szukam jakiegoś sensownego porównania tych pomp, bo różnica w cenie pozwoli zakupić pozostałe materiały do filtra. Dodatkowo pompa do oczka może okazać się bardziej wytrzymała. Chociaż zakładam, że budowa samej pompy będzie identyczna.
-
Z zdjęcia wygląda to jakby ten sterownik bez wyświetlacza był wykonany dużo lepiej Wydaje mi się natomiast, że przy 20000l/h przydałaby się bardziej płynna regulacja. Tym bardziej, że zamierzam to uruchomić w 300l na początek. Cały czas kusi mnie spróbować tą pompę TSP, ale martwi mnie, czy nie będzie głośna. Chyba bez zakupu i próby na własnej skórze się nie obędzie
-
Czyli od dcp5000 sterownik jest ten z drugiego zdjęcia? Czy zależy to też od daty produkcji? Skomplikowane to bardziej niż zakup auta
-
A no właśnie. Dzięki za sprostowanie. Poprawiam post. W sieci jest dużo informacji na ten temat i są ze sobą sprzeczne. Nawet informacje na stronie sprzedawców różnią się od siebie i część z nich jest nieprawdziwa. Np. to co znalazłem, że N-RMC to brendowane przez Aquanova pompy Jebao DC. Czyli jeszcze raz: AquaNova N-RMC to pompa Jebao DCP ze sterownikiem od DCT (10 poziomowy sterownik). Dodatkowo brak modelu 20000l/h - przynajmniej ja takiego nie odnalazłem. DCQ - taka sama konstrukcja pompy jak DCP z możliwością ustawienia falowania tak jak ma to miejsce w falownikach Jebao i model o najwyższym przepływie to 10000l/h Czyli jak by nie patrzył najsensowniejszym wyborem wydaje się być Jebao DCP (cena Aquanowa i Jebao jest praktycznie taka sama), jest możliwość płynnego sterowania przepływem powyżej 30% mocy, sterownik pokazuje aktualny pobór mocy, pompa według opinii jest bardzo cicha. Szukam dalej informacji na temat różnicy w konstrukcji samej pompy DCP oraz TSP.
-
Podsumowując, Jebao DCP - pompa cicha, może pracować poza wodą, płynne sterowanie mocą od 30% do 100%. Spotykałem się z opiniami, że pompa dość szybko traci wydajność pod wypływem zabrudzenia, max przepływ 20000l/h, 175W, słup wody 7m Pompa Aqua Nova = Jebao DCP (brendowane przez AquaNova), ale sterownik jest od DCT (sterownie 10-cio stopniowe), 105W, max 15000l/h, słup wody 6m Jebao DCQ - to samo co DCP, ale sterownik daje możliwość ustawienia falowania strumieniem, max przepływ 10000l/h, brak dostępności w PL Jebao TSP - pompy dedykowane pod oczka wodne, max przepływ 30000l/h, sterowanie identyczne jak DCP, cena niższa od DCP o 30%, przy 20000l/h 185W, słup wody 7m Może ktoś miał możliwość używać/testować pompy TSP? Jeżeli są tak samo ciche jak DCP, to wydaje się to lepszy wybór ze względu na cenę.
-
48h na pewno wystarczy. Według mnie 24h również. Możesz też przepuścić wodę przez znane na forum ustrojstwo i lać prosto z kranu.
-
A to ciekawa informacja, dzięki. Zakładam, że pewnie biologia hamuje sporą część przepływu. Ja miałem plan, aby zrobić z tego typowego mechanika narurowego, 2 korpusy w szeregu, w pierwszym gąbka 10ppi, w drugim sznurek albo włóknina.
-
Między DCQ a DCP różnica jest taka, że w sterowniku DCQ możesz ustawić falowanie i to jest git, bo lepiej sprząta dno. W PL jest problem z zakupem, ale da się ściągnąć (tydzień czekania). Nie wiem dalej jaka jest różnica w TSP, ale wydaje mi się, że TSP jest bardziej kierowana do oczek wodnych - większe przepływy i mniejszy zakres regulacji. Ja miałem w planie zakupić z przepływem 20000l, tak aby był zapas gdyby jednak udało się wepchnąć więcej niż te 1200l, ale jak zobaczyłem film jak pompuje DCP 3500, to 20000 to może być przegięcie Z drugiej strony na filmie widziałem samą pompę bez żadnych filtrów i tutaj może być ta różnica. Może jednak 20000l/h będzie ok. Nie musi chodzić na pełnej mocy. Ale znów DCQ jest max 10000l/h. No i w sumie teraz to już sam nie wiem Łukasz a co obsługuje ta pompa? Jakie filtry?
-
Pompa od C.O. odpada, bo zależy mi na możliwie płynnej regulacji przepływu. Pompa ma za pracować na początku w zbiorniku 300l, a docelowo w 1200l, stąd potrzeba regulacji. Miałem na oku trzech producentów, eheim, aqua nova, jebao. Ceny są zbliżone natomiast najwięcej opinii znalazłem na temat pomp jebało Same pozytywne. No i podobno są super ciche na czym mi zależy. Nadal nie czaję różnicy pomiędzy DCP/DCQ, a TSP.
-
Siema, poszukuje informacji na temat różnic w pompach Jebao. Z tego co udało mi się ustalić, to wcześniej były dct, zastąpione przez dcp, obecnie najnowszy model to dcq. To się zgadza? A jak ma się do tego model TSP? Może ktoś w prostych słowach napisać czym one się różnią? Dzięki
-
Polecam lekturę: https://tropheus.com.pl/aklimatyzacja-i-kwarantanna/
-
Mam do Was jeszcze pytanie odnośnie Tropical Pro Defence. Znalazłem artykuł tutaj, który opisuje, że pokarm nie puchnie. Wrzuciłem do wody na 5min dla spokoju i jednak powiększył objętość i to sporo. Moczycie Pro Defence przed podaniem? Coś mnie pokusiło aby kupić rozmiar M na przyszłość. Może S nie puchnie, a M puchnie? Drugie pytanie odnoście OSI spirulina pellets. Podajecie ten pokarm? Co o nim myślicie? Mam wrażenie, że ryby po nim zaczynają się ocierać. Nie podaję przez dzień - dwa i spokój. Nie potwierdziłem jeszcze tej tezy, ale wszytko na to wskazuje.
-
Spostrzeżenia , uwagi , opisy dotyczące filtracji HMF.
bojack odpowiedział(a) na SlavekG temat w Osprzęt do akwarium
Odpowiedź do: -
Spostrzeżenia , uwagi , opisy dotyczące filtracji HMF.
bojack odpowiedział(a) na SlavekG temat w Osprzęt do akwarium
Ja tam zawsze w drugą stronę działałem. Aktualnie moja przygoda jest krótka, ale dawno temu przez wiele lat miałem kilka baniakow. Za czasow modemów i tpsa zagladlądałem na Klub Malawi Zawsze starałem się robić tak, aby w akwa było jak najmniej sprzętu i jak najrzadziej wkładać tam łapki. Jak najrzadziej podmieniać wodę i jak najrzadziej dotykać filtrów. Nie boję się pompować wody poza baniak, bo to taki sam strach jak uszkodzenie szkła, szafki, itd. Obecna technologia pozwala użyć zaworów, które zamkną się przy górze zbiornika gdy pod nim pojawi się woda więc luz. Mam w planach (6-8 miesięcy) powiększenie baniak do 250x80x60 i studiując forum i wiele innych miejsc pójdzie duży kubeł + prefiltr narurowy + bypass do czyszczenia prefiltra, do tego narurowiec jako mechanik z pompą o zmiennym trybie pracy, do tego hydroponika zeby zebrać no3. W dalszej przyszłości planuje +/- 5000l może 7000l w budowanej chałupie i tam myślę nad takim samym rozwiązaniem tylko większych gabarytach.
