Skocz do zawartości

bojack

Użytkownik
  • Postów

    884
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bojack

  1. bojack

    Cyrkulator

    Ja od tygodnia testuję różne tryby fslownika jebao. Najciekawiej prezentuje się klasyczny tryb falowania z interwałem 5 sec. Na powierzchni robią się fajne fale i wyloty z filtrów elegancko napowietrzają wodę nie generując przy tym hałasu. Jeżeli chodzi o wymiatanie bałaganu, to zarówno stały przepływ jak i falowanie robi robotę.
  2. bojack

    Cyrkulator

    To jak już wiemy jak pracują cyrkulatory, to może teraz pytanie w jakim trybie macie je uruchomione? Stały przepływ, czy falowanie?
  3. Najlepiej gdybyś teraz odczekał do zamknięcia cyklu. Jak pozostałe parametry? NH3/4=0? No3 już skoczyło? Jeżeli No3 skoczyło, to lada chwila będziesz miał zamknięty cykl. Skoro masz obecnie wysokie No2 to nie dodawaj już pożywki, najlepiej gdybyś dodał brud z gąbki dojrzałego akwarium (kiedyś tak mi pomógł @TOMEKSIEDLCE jak się zbytnio pośpieszyłem i uratował mi rybcie) ewentualnie bakterie bez pożywki, np. Prodibio Biodigest, to może stanowczo przyspieszyć rozwój bakterii. Sachem Prime zadziała doraźnie, tj. zbije Ci wysoki poziom No2, ale spowolni też zamknięcie cyklu i katastrofa przesunie się w czasie, znając życie wtedy, gdy wpuścisz ryby. Kiedyś robiłem test z sachem prime, w 10ml wody stężenie No2 30ppm, jedna kropla prime i No2=0.
  4. Brzmi to rozsądnie. Myślę, że jak dasz 3-4 takie wąsy i będą one odpowiednio grube + wkleisz je w gąbkę, to będzie ok.
  5. Jest jeszcze fix all turbo. Wiąże wstępnie w 20min (przy pionowych modułach może być pomocne), według ulotki można kleić też wilgotne powierzchnie. Jest neutralny dla zwierząt i super ekstra mocny, polecam. No i przez to że jest neutralny, to nie śmierdzi w domu pół dnia silikonem
  6. Też tak myślę. Byłoby git, czekamy na rozwój wydarzeń
  7. Hej, nie wiem, czy zdjęcie jest wystarczająco dokładne, ale może ktoś coś wywnioskuje. Samica gotowa do tarła, czy samiec gotowy do tarła?
  8. Obecnie pływają w 300l 120cm. Już widać pierwsze oznaki zbyt małego zbiornika, ale bardziej Chipokae pokazuje rogi, Crabro dalej są stosunkowo spokojne, delikatna agresja tylko wewnątrz gatunku, ale naprawdę delikatna. Nadal nie ujawnił się dominujący samiec. Widać dwa osobniki, które potrafią załapać się za pyski i przybrać bardziej ciemne ubarwienie. Mimo wszystko widzę, że Crabro "dojrzewają" najdłużej, pewnie dlatego, że będą to największe osobniki w akwarium. Póki co, jest zbyt wcześniej aby opisać rzetelnie ich zachowanie, tym bardziej, że cały czas wprowadzam zmiany w zbiorniku. Teraz są spokojniejsze niż Saulosi... samce Saulosi co kilka dni próbują swoich sił
  9. Piękny młody samiec na zdjęciu W 240l i naście lat temu... Będzie dobrze Gatunek dla cierpliwych, ale warto, kwintesencja mbuna
  10. Haha, dobre... będzie Pan zadowolony
  11. No właśnie pytanie kiedy się zapcha. Mała powierzchnia, duży przepływ. Właśnie mam jakieś takie "zboczenie"? że ingeruje w środku zbiornika tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Druga sprawa, to kiedyś mam nadzieję że stanie zbiornik w którym nie tak łatwo będzie sięgnąć dna, więc teraz testuję różne rozwiązania, żeby później było łatwej Moim zdaniem albo pompa za mechanikami, albo mały korpus przed pompą, który może być pusty i zaglądać do niego można raz na pół roku/rok
  12. No no, takie wąsy jak zrobisz to ok, bo bez tego wyobrażam sobie, że każde włączenie/wyłączenie zmienia kierunek strumienia wody.
  13. Nie wiem, czy to dobry pomysł, bo przy uruchomieniu dobrze go "zrywa". Zeby nie chciał się przemieszczać w gąbce. Ale nie wiem, próbuj Po prawidłowym montażu kultura pracy nie pozostawia żadnych życzeń, jest super. Ogólnie moim zdaniem wykonanie jest na poziomie niechińskim Bardzo dobrze się to prezentuje. Nie mogę tego samego powiedzieć o pompie mdc, tam użyty plastik wydaje się być marny, tutaj wygląda to bardzo dobrze.
  14. Jak teraz będę budował nowy system, to będę miał dużo więcej miejsca i pomysł miałem taki, żeby poświęcić 2 zawory, kran (odpowietrznik) i 1 korpus przed pompą, może być w nim bardzo rzadka gąbka lub może być pusty, żeby tylko wyłapać największe elementy zassane ze zbiornika (w zbiorniku chce mieć tylko zasys, nic więcej). Wymyśliłem to jak Chipokae zaczęły kopać w okolicach zasysu i do pompy wpadał piasek, dźwięk jakby zaraz pompa miała wybuchnąć, ale nigdy nic złego się nie wydarzyło. Po wczorajszej historii z patykiem stwierdziłem, że pomysł ma rację bytu. Gdyby pompa była wklejona w instalację, albo zaprojektowalbym zbyt mała ilość zaworów, to by była katastrofa Oczywiście pojawia się tu pytanie, czy pompa za filtracją mechaniczną, poza problemem z odpowietrzeniem, który łatwo rozwiązać, powoduje jakieś straty w całym układzie i czy warto poświęcać miejsce i kasę na taki korpus przed pompą...
  15. Mała/duża aktualizacja Po zapoznaniu się z tematem: Punkty 3,4 są nieaktualne. Źle zamontowałem cyrkulator. Teraz jest stanowczo ciszej i przy ustawieniu na 100% mocy (w 300l pralka) poziom głośności jest do przyjęcia nawet gdybym miał akwa w sypialni. Magnes okazał się wystarczający, zobaczymy jak będzie przy szybie 12mm. Mogę teraz polecić ten produkt. Sow-16m ma 16k l/h i pobór mocy 35W. Ten ma 13k l/h i pobór mocy 13W. Różnica w cenie to 60zł taniej sow-16m. Ciężko stwierdzić co jest bardziej warte zachodu, ale różnica w poborze prądu jest stanowcza. Zakładam też, że konstrukcja slw jest bardziej cicha, ale nie mogę potwierdzić tego empirycznie. Już nie chce zamieniać na sow-16m
  16. No to faktycznie trochę się zagalopowałem z odpowiedzią, bo o sumpie pojęcia nie mam żadnego . Ciężko będzie zrobić to dobrze. Bo ustawić cyrkulator tak, żeby podrywal wszystko do góry będzie łatwo, ale czy będzie to fajne to nie wiem. Potrzebny sumpowy człowiek, żeby coś sensownie doradzić.
  17. Dokładnie tak jak piszesz, sprawa indywidualna, pytanie jakiej mocy będzie cyrkulator, jak mocny będzie zasys w kominie, itd. Z założenia zrobilbym cyrkulator tam gdzie zasys sumpa. Tam powinny zbierać się nieczystości i tam powinien być najsłabszy ruch wody, aby sump mógł zassac bałagan.
  18. Kupiłem, wczoraj dotarł. Dziś dodany testowo do aktualnego akwa. Nie mam porównania do innych modeli/marek, ale to co zauważyłem, może komus się przyda: 1. Wykonanie bardzo dobre, grube kable, plastik dobrej jakości 2. Współpraca z apką dla mnie super, łatwo połączyć cyrkulator z routerem wifi i wszystko obsługujemy z aplikacji. Możemy zaprogramować wszystko w 24 godzinnym cyklu. Jak mamy do tego pompę Jebao, to wszystko w jednej apce - git. 3. Poziom głośności jest dość wysoki. Przy ustawieniu trybu falowania na 100% dźwięk jest mocno uciążliwy. Może się dotrze wirnik, ale wątpię. 4. Największym minusem jest zbyt słaby magnes. Jak dla mnie to porażka tego produktu. Cyrkulator bardziej wisi na kablu zasilającym niż trzyma go magnes p.s. Jak już kupiłem, to zauważyłem że jest wersja sow-16m z wifi. Wcześniej nie mogłem znaleźć sow-16 z wifi. Gdybym znalazł, to na pewno kupił bym sow-16m, teraz już popij wodą z akwa
  19. Ja tak zrobiłem i wczoraj musiałem rozbierać układ, bo po uruchomieniu cyrulatora do zasysu dostał się kawałek patyka z korzenia i wbił się w wirnik. Pompa bez uszczerbku, ale musiałem ją demontowac i pensetą grzebać w wirniku, bo hałas był taki jakby się pompa rozpadła Przy kolejnej konstrukcji na pewno dam pompę za filtracją mechaniczna. Ciśnienie wody ze zbiornika zrobi swoje. Kwestia odpowietrzenia też nie jest jakim dużym problemem, wystarczy kranik, który i tak się przyda prędzej czy później.
  20. No dokładnie, ale po obserwacji wydaje mi się że już u bardzo młodych osobników widać jest różnicę. No no, chodziło mi o płetwę odbytową, pomyłka. Dzięki za czujność. U mnie trzy samce ujawniły się dość szybko i jeszcze przed wybarwieniem udało się trafnie ustalić płeć, ale tak jak pisałem wcześniej, możliwe że rybcie były odrobinę większe. Nie wyobrażam sobie natomiast, aby w zoologicznym po chwili obserwacji trafić w samice.
  21. Saulosi są łatwe w rozróżnieniu szczególnie po pletwie ogonowej. Ja u siebie strzeliłem w 10, ale możliwe że rybki były ciut większe.
  22. Byłoby dużo łatwiej gdyby zdjęcia były bardziej ostre i wykonywane dokładnie prostopadle do boku rybci. Ten na pierwszym zdjęciu, to stawiałbym na samca - zaostrzone płetwy grzbietowa i odbytowa, ale mogę się mylić. Na drugim zdjęciu niezbyt coś widać.
  23. Cześć, poszukuję opinii na temat produktu Jebało SLW-30M. Ktoś ma? Może polecić? Na zbiornik 250cm długi styka?
  24. Sorry, nie zauważyłem tego. Przed wpuszczeniem ryb upewnij się że ph jest ok. Nie dodawaj więcej Prime. Dodaj pożywki dla bakterii i czekaj na wzrost nh3/4.
  25. PRIME wiąże związki azotowe co spowolni dojrzewanie zbiornika. Stability ok, bo to szczepy bakterii, ale nie wiem, czy jest w nich pożywka. Dodaj pożywkę dla bakterii. Najbezpieczniej zwyczajnie porcję pokarmu który spowoduje wytwarzanie związków azotowych. Na forum jest mnóstwo tematów związanych z cyklem azotowym. Najpierw powinieneś mieć skok NH3/4, potem spadek NH3/4 i wzrost NO2, potem spadek NO2 i wzrost NO3. Potem podmianka na zbicie NO3 i cykl zamknięty. Tak w skrócie. Aha, jeszcze jedno. Masz zbyt niskie Ph. Czym badasz? Ogólnie czym badasz parametry wody?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.