Skocz do zawartości

snocho

Użytkownik
  • Postów

    366
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez snocho

  1. snocho

    "Sterylizator" UV

    Uzywam swietlowek Philipsa UV-C w dosc sporych ilosciach, ale nigdy nie pomyslalem, zeby stosowac je bezposrednio nad akwarium! wszystkie zamontowane sa w szczelnych oprawach przez ktore przeplywa woda. Z tego co sie orientuje nowa swietlowka UV-C jest w stanie zabic wszystko pod warunkiem ze ma to dostatecznie dlugi kontakt ze swiatlem (nie uwierze tylko w zapewnienia producentow, ze zabija wirusy), ja dalem jedna mala pompe (8 000 l/h) na 12 lamp, doliczajac wysokosc podnoszenia, straty na trojnikach, przeplyw przez pojedyncza lampe jest bardzo wolny. Sterylizacje UV uwazam za niezbedna przy drogich zwierzakach i czestym 'poszerzaniu' obsady. Skutecznosc dalo sie zauwazyc w momencie kiedy przyszedl czas na wymiane swietlowek (po roku). Po kilku dniach dzialania swierzych lamp optycznie woda wygladala duzo lepiej.
  2. Najlepszym jak dla mnie opisem prostego filtra hydroponicznego byl wspomniany artykul Tomka Nideckiego. Przy budowie filtra robil foty. Postaram sie to strescic: Nad akwarium (lub nad poziomem wody w akwarium) stawiamy naczynie, ktore bedzie naszym filtrem (moze to byc, jak w przypadku Tomka akwarium o wysokosci 20 kilka cm, lub zwyczajna w miare dluga doniczka w ksztalcie prostopadloscianu). W naczyniu robimy dwa otwory (w miare wysoko, bo okresla nam one poziom wody w fitrze, a w przypadku braku pradu, poziom wody w filtrze obnizy sie do ich wysokosci, woda oczywiscie wleje sie do akwarium). Do otworow mocujemy weze, wszystko musi byc szczelne, wiec najlepiej zeby znalazly sie w otworach srubunki. Weze mocujemy w akwarium. Do jednego z nich podlaczamy pompe (powerhead, pompa obiegowa, glowica z filtra wewnetrznego, sam filtr wewnetrzny). Wazne zeby pompa nie byla za silna, tak zeby otwor zrzutowy nadazal z odbiorem wody, a z drugiej strony na tyle silna zeby podniosla wode na wysokosc filtra. wnetrze filtra wypelniamy keramzytem (wystarczy dokladnie przeplukac). Mozna dac przy otworach gabki. Posadzic roslinke (tak Bartus, to chyba jest to samo co pokazales na focie), wlaczyc prad i jedziemy. Wode do filtra podaje pompa, a powrot nastepuje dzieki sile grawitacji ;] Opisana konstrukcja jest z tych prostrzych i niesie ze soba pewne niebezpieczenstwa. Zapchanie sie filtra, to woda na podlodze. Polecalbym wiec raczej darowac sobie doniczke i zamowic niskie akwarium, w ktorym beda przegrody, dwa otwory powrotne do akwarium, najlepiej z zaworami, zeby stlumic odglos spadajacej wody. Do tego wypadaloby zrobic rewizje znana z systemu akwarium z kominem + sump. Mozna zrobic otwory tylko po jednej stronie filtra, a przez prawie cala jego dlugosc puscic przegrode, wtedy woda bedzie w filtrze "zawracala". Najwiekszym minusem jaki mi do glowy przychodzi jest fakt posiadani pompy w akwarium. Obszedlem to tak, ze zrobilem filtr hydroponiczny na zasadzie naczyn polaczonych z akwarium, nie mialem tez miejsca nad zbiornikiem. Ale to juz jest material na nastepny felieton (dosc nudny w dodatku ;] )
  3. nie wiem ja sie toto nazywa, takie pnace sie, jasnozielone liscie, czasem w biale plamki. Jak bede w domu to zapytam mamy, ona bedzie wiedziala. A Caulerpa to glon morski.
  4. Zaglada regularnie, rzadko pisze Z tym profesjonalizmem to bym nie przesadzal ;] Filt hydroponiczny stosowalem w akwarium z pyszczakami (obecnie stosuje sie sam, akwarium obslugiwane jest raz na swieto). P roku zapuszczenia akwarium NO3 jest na akceptowalnym poziomie 10 mg/l, a plywa tam za duzo, jak na ilosc wody ryb (w dodatku sporych rozmiarow i z duzym zapotrzebowaniem na miesne mrozonki). Zalet hydroponiki jest wiecej niz filtra glonowego. Pierwsza i najwazniejsza - rosliny wyzsze maja duzo wieksze zapotrzebowanie na zwiazki azotu i fosforu, potrafia je tez skuteczniej pobierac i wykorzystywac. Swojego czasu w Magazynie Akwarium byl b. dobry artykul Tomka Nideckiego o filtrach hydroponicznych. Bylo tam zestawienie ile jaka roslina jest w stanie dziennie NO3 skonsumowac. W dodatku jesli zastosuje sie rosliny pnace, to odpada problem przycinania, no chyba ze roslinka zaczyna zaslaniac nam swiat ;] nie trzeba tego dodatkowo naswietlac (wystarczy w zupelnosci swiatlo dzienne). Warto zauwazyc takze to, ze filtr hydroponiczny moze zrobic kazdy, (doniczka + pompa) x (keramzyt + roslinka) = oczyszczalnia sciekow. Minusem w stosunku do glonow moze byc to ze rosliny wyzsze nie oddaja O2 do wody tylko do pokoiku ;] I filtry glonowe i hydroponika to IMO rewelacyjny "sprzet" do usuwania NO3 z wody. Obecnie w kazdym wolnym sumpie mam posadzona Caulerpe, ktora rozrasta sie b. szybko i oprocz tego ze usuwa azotany i fosforany to robi jeszcze za pokarm dla pokolcow - robi sie taki zamkniety system.
  5. snocho

    zestaw CO2

    Prosba, jesli ktos z Was hodowal kiedys zielenine i nawozil ja CO2 to mam pytanko: jakis dobry zestaw do dozowania CO2, ze sterownikiem, pH-metrem i innymi nikomu nie potrzebnymi bajerami ;] ?, ale nie DIY.
  6. U mnie wlasnie zdominowany samiec Dimidiochromisa dostal po oczach. Juz drugi dzien plywa z zamglonym okiem, ale chyba nie jest powaznie uszkodzone. W tle widac winowajce.
  7. Najprostrze i najskuteczniejsze - klimatyzacja w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium, albo tam gdzie sa sumpy. Sprawdzilem - dziala swietnie nawet przy duzych zbiornikach. Duzo lepsze, a czasem i tansze niz chlodziarka akwarystyczna, a przy okazji i sam akwarysta w upal ma jakis bonus ;]
  8. snocho

    snocho malawi

    opis taki jak poprzednio, jedyne co sie zmienilo to to obrzydliwe zielsko z prawej, imho wyglada to gorzej niz wczesniej, ale ze dla zaobserwowania prawidlowych zachowan dimidio potrzebna jest vallisneria to tak raczej zostanie
  9. snocho

    snocho malawi

    Hmmm, mam nadzieje, ze teraz nie widac juz tak bardzo tej symetrii, co jurgen ;) Zeby ja zliwkidowac w calosci musialbym dolozyc albo ujac kamieni, a ze nie mam nic porosnietego glonami to narazie zostawie ta ilosc co jest ;)
  10. akwarium 340l (170*50*40), filtracja: filtr zewnetrzny wlasnej roboty 30l i 2,5l +zloze zraszane 3l, wewnetrzny - senior-bio i fan3 (pracuje nad zmiana). planowana obsada: O. lithobates, P. taeniolotus, C. borleyi i P. electra. jak zrobie wszystko to na pewno sie pochwale ;)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.