Skocz do zawartości

snocho

Użytkownik
  • Postów

    366
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez snocho

  1. Dlatego napisałem, że na jego miejscu zrobiłbym 1x150W HQI wysoko podwieszoną. Wolę moc 150W, może to po części moje zboczenie, ale na prawdę 70W w porównaniu ze 150W wypada blado. A wysokie podwieszenie mogloby mu ladnie rozniesc swiatlo po calej powierzchni. A tak BTW to i tak najlepszy efekt wizualny osiaga sie przy 400W zarniku, no chyba ze wysokosc baniaka pozwala na 1000W I własnie w galerii pochwalilem ja za to otwarcie od gory. Gdyby go nie bylo, to moglbys zalozyc ze w akwarium chodzi Ci caly czas wlaczona grzalka 2x75W.
  2. 1. Mozesz pomyslec o 2x70W, ciemno na pewno nie bedzie. Tyle tylko ze przepasc pomiedzy 150W a 70W jest ogromna. 70W to bardzo slabo jak na HQI i jesli zalezy Ci na efekcie wizualnym jaki daje metalhalogen to bierz 150W. Z tym, ze na Twoim miejscu zrobilbym pewnie mix swietlowki + HQI, czyli jeden wysoko - 60-70cm - nad lustrem wody podwieszony metalhalogen + jedna T5 54W, lub dwie T8 38-40W jakies sympatyczne niebieskie lub rozowe. HQI oczywiscie 10 000K. Podejzewam, ze oprawa HQI bedzie przemyslowa, jako ze nie ma sensu do akwarium Malawi akwarystyczna lampa. Oprawa przemyslowa ma tak zrobiony odblysnik, ze wali na boki jak cholera wiec z wysokosci o jakiej wyzej napisalem oswietli Ci praktycznie cale akwarium. Zeby nie walilo po oczach powinienes gore akwarium zabudowac. Pamietaj jedynie o dobrej wentylacji zabudowy, bo przy upalach zrobi Ci sie z akwarium czajnik. 2. W jakas szczegolna cyrkulacje bym sie nie bawil, mocna pompa glowna wystarczy, najlepiej rozbita na dwa-trzy wyloty, bedzie ladnie bujalo calym zbiornikiem. Moze jakas dodatkowa pompka z modulem do filtracji mechanicznej, czyt. zwykla gabka. 3. Keramzyt jak najbardziej. Mialem, dziala, tanio i wydajnie, ale musi go byc sporo. I tak pewnie bedziesz robil sump najwiekszy jaki wejdzie do szafki, wiec powinno byc OK. Jeszcze jakbys sprobowal zrobic na zrzucie wody z akwarium zraszacz (moze zraszac rowniez keramzyt, niekoniecznie biokulki) to bedziesz na bank superzadowolony z filtracji bio. Pompe wypada zabezpieczyc przed zanieczyszczeniami mechanicznymi - rzadziej bedziesz ja musial czyscic. Choc po przejsciu przez kilka komor z keramzytem woda powinna byc czysta rowniez pod wzgledem mechanicznym.
  3. ale to by barbarzynstwo bylo...
  4. Daniel, wymiana ceramiki jest jak najbardziej konieczna, co Ty nie czytasz Magazynu Akwarium? Ceramika w filtrze kubełkowym narazona jest na kalcyfikacje mikroporow polaczona z dekapitacja bakterii nitryfikacyjnych ;] Nie wymieniasz - nie jestes akwarysta - proste, nie?
  5. Taka rada w stylu wypieprz akwarium przez okno i bedzie po problemie...
  6. male prawdopodobienstwo. Gdyby byly to pasozyty ryb, to przytwierdzilyby sie do nich bedac jeszcze forma przejsciowa i najprawdopodobniej juz na rybie rozwinelyby sie w pelni, ale tutaj to tylko moje gdybanie, bo nie wiem co to jest. Choc generalnie mowi sie, ze jesli cos od razu nie jest na rybie to jej nie zagrozi. W niebezpieczenstwie moze byc jednak ikra.
  7. Co jak co, ale na pewno nie sa to zwierzęta popularnie nazywane nicieniami mikro, czy węgorkami, czy doniczkowcami (wszystkie te stworzenia pomimo, że są osobnymi gatunkami spotyka się pod nazwą nicieni mikro) bo ich hodowlę prowadzi się w środowisku wilgotnym (nie w wodzie) na pulpie z płatków owsianych. Także to co masz może być spokrewnione z wysokokalorycznym pokarmem dla ryb, ale nim nie jest. Bardziej obstawiałbym, że te zwierzaki są jakimiś pasożytami przyniesionymi przez Ciebie na żywym pokarmie, jeśli takim karmisz. Ze zdjęcia, które pokazałeś nikt ze 100% pewnościa nie powie Ci co to za zwierze. Wypadałoby to sprawdzic pod mikroskopem i to z kims kto na robalach sie zna. Bardzo bym się na Twoim miejscu nie bał. Samo przyszło, samo pójdzie. Z tym, że takie niepozorne robale lubia zaopiekowac sie ikra, chociaz akurat w tym przypadku z uwagi na ich rozmiar moze to byc trudne.
  8. snocho

    0,5l z kranu do 112l

    Na Twoim miejscu odrobine bym sie zmartwil gdyby chodzilo o 50l wody, ale o 0,5l? Testujesz nasze poczucie humoru? ;]
  9. dokladnie Daniel, mialem cos bardzo podobnego w swoim baniaku - wapień, swietnie wyglada porosniety glonami. Pozostaje zyczyc cierpliwosci
  10. snocho

    Solniczka

    Wiem, że mieli się sądzić, bo wszystko zdechło ;] wzięło i zdechło, co patrząc na obecnych speców Kosteckiego jakoś mnie nie dziwi.
  11. snocho

    Solniczka

    Ciasne, ale własne 12 000l. ul. Tatrzańska 10 Gdynia Siedziba SEMEKO
  12. snocho

    Solniczka

    Się muszę pochwalić. Po ponad pół roku czekania i jednej nieudanej próbie, wczoraj w nocy wpuściłem do akwarium rekina czarnopłetwego (Carharhinus melanopterus). Ryba wychodzi ze stresu związanego z transportem, jest jeszcze na lekkich środkach uspokajających + zasłonięte folią akwarium. Pozostaje mieć nadzieję, że nagle nie odechce mu się żyć. Jeśli ktoś jest z trójmiasta to zapraszam, można obejżeć zwierzaka + inne akwaria. Zbliża się także sezon urlopowy, jeśli będziecie w pobliżu również zapraszam do Gdyni.
  13. snocho

    Solniczka

    co do utrzymania rafy przy wyjazdach. Zdecydowalem sie na rafke w domu, co nie znaczy, ze rezygnuje z wakacji. Zostawienie rafy na 2 tygodnie nie jest duzym problemem. Wystarczy zainwestowac w system dolewania wody (jesli bedzie grawitacyjny to wyjdzie troche ponad 100zl). Dobrze zrobione akwarium rafowe poradzi sobie bez karmienia przez te 14 dni. Wystarczy, ze po powrocie dokladnie przeczysci sie szyby i wszystko powinno byc tak jak przed wyjazdem ;]
  14. snocho

    Solniczka

    Mariusz, wszystko z powodu tych 430, jesli zmniejszysz do 320 to bedzie duzo taniej. Standardowa tafla ma 320x240 z groszami, a wszystko co niestandardowe jest drozsze. Mam dobra firme do robienia duzych baniakow. Skleili juz dla mnie dwa zbiorniki: wspomniany 600x100x100cm (szyba 3x10mm) i 285x250x160cm (szyba 3x15mm) i dali bardzo ale to bardzo rozsadna cene. W dodatku to najsprawniejsi szklarze jakich idzialem w akcji. Maja bardzo fajna sprezarke do silikonu stad kleja ekspresowo - najwiecej czasu zajelo im wniesienie szyb. Jak bylbys zainteresowany to daj znac na priv.
  15. snocho

    Solniczka

    Tylko ten brak koralowców i innych nie-ryb. Emocje związane z szukanie w żywej skale nowych (pewnie nawet niesklasyfikowanych) zwierząt - bezcenne.
  16. snocho

    Solniczka

    to przy takich wymiarach akwarium morskie i tak bym Ci odradzal. Musialbys tyrac tylko i wylacznie na rachunki za prad. Przy troche wiekszej rafie - 6x1x1m rachunki wychodza jakies 3000 zł/miesiac.
  17. snocho

    Solniczka

    daniel, a o ilu m3 marzysz?
  18. snocho

    Solniczka

    Hej, Ja po jakichs dwoch latach moczenia lap w nieswojej soli wreszcie zakladam cos tylko i wylacznie mojego. Zbiornik, pokrywa i szafka powinny byc juz za 2 tygodnie, wiec za pol roku planuje, ze akwarium bedzie w pelni funkcjonalne.
  19. Prawda. Po mojemu 50% wymiany wody to i tak bardzo humanitarnie zrobiona przeprowadzka. Dolewanie wody po trochu mija sie imho z celem. Przeciez przekladasz dojzale filtry. Grunt, zeby dolewana woda miala w miare mozliwosci ta sama temperature, a juz wogole szczytem dbalosci bedzie dodanie do wody jakiegos aquasafe`u. Jedyna oznaka jakiej mozna sie spodziewac jest, o czym pisze czarneslonca - tarlo, zainicjowane swieza woda, pora deszczowa i te sprawy. Taki pyszczak to nie Acanthurus achilles, nie ma co chuchac, trzeba sie mocno postarac, zeby pyszczaczek stracil forme.
  20. snocho

    HQI

    Jeśli chodzi o dobór barwy żarnika to fakt - nie ma wyboru np. co 1000K różnicy w temperaturze barwowej, jesteśmy zmuszeni do korzystania z temperatur 6500K (dla mnie żółta), 10000K (jako główne, rozświetlające zbiornik źródło światła sprawdza się najlepiej), 14000K (niebiesko-fioletowe, stosowana przy bardziej wymagających koralowcach) i 20000K (efekt widzialny praktycznie żaden - ledwo dostrzegalna fioletowa poświata, sprawdza się przy hodowli b. wymagających koralowców i przydaczni). Oczywiście zdażają się też sporadycznie inne barwy np. 13000K AquaMedica, choć w tym przypadku efekt jest taki sam jak przy żarniku 10000K firmy BLV. Jednak pomimo, że teoretycznie wszyscy producenci mają żarniki o tej samej temperaturze barwowej, to porównując efekt wizualny świecenia teoretycznie takich samych lamp różnych firm łatwo zauważyć dość znaczące różnice. Stąd wybór różnych 'kolorów' światła przy lampach HQI jest spory, wystarczy porząglować żarnikami różnych producentów. Można sobie na to pozwolić w akwariach, w których jakość światła nie ma żadnego znaczenia, jedynie kierujemy się doborem barwy światła, jakie widzi nasze oko. W innym przypadku lepiej zdać się na renomowane marki, np. AquaConnect. Rację ma Mariusz - nie warto łączyć dwóch różnych żarników w jednej oprawie tak jak nie warto niewielkiego akwarium oświetlać dwoma różnymi żarnikami. Lepiej skorygować np. zbyt białe światło żarnika 10000K aktynicznymi świetlówkami, lub z drugiej strony zbyt niebieski żarnik 14000K świetlówkami białymi. Chodzi oczywiście o korektę czysto wizualną, bo przy głębszym zbiorniku ilość światła świetlówek, które dociera wgłąb wody na więcej niż 40cm jest znikoma. Co do temperatury wydzielanej przez HQI to lepiej zawczasu zmontować nad akwarium oświetlanym metalhalogenem porządną wentylację. Przy małych żarnikach - 150W wystarczą dwa wentylatorki 12V, takie jak do obudowy kompa, jeden wdmuchujący a drugi wydmuchujący powietrze znad akwarium. Przy większych baniakach i wrażliwych na nawet niewielki wzrost temperatury zwierzakach pozostaje jedynie zainstalowanie klimatyzacji. Tak czy inaczej warto, bo efektu wizualnego jaki daje odpowiednio zestawione HQI nie da żadna, nawet najdroższa świetlówka.
  21. snocho

    HQI

    zdecydowanie sa lepsze, ale w malawi? chyba ze lubisz efekt promieni slonca...
  22. Zyje i mam sie niezle ;]
  23. Aby praktycznie całkowicie pozbyć się tego problemu, zamiast przegród góra-dół, lepiej dać prawo-lewo, czyli poziom wody w całym filtrze będzie taki sam
  24. Emma, czy zdazylo Ci sie cos reklamowac w firmie Tunze AquarienTechnik GmbH? Wymieniasz ja jako firme, ktora 'zasadniczo nie ma serwisu', a zwyczajnie nie wiesz jak wyglada serwis Tunze. Nie wazne czy zakupilas pompe w Zimbabwe, Azerbejdzanie czy Polsce, uszkodzony produkt powinien trafic do centrali Tunze i z bomby (w przypadku pompy) jest wymieniany na nowy! Barzo mnie cieszy, ze taka firma jak Tunze nie zdecyowala sie na lokalne serwisy. Bo jesli pompe warta w detalu 500EUR mialby 'naprawiac' pan Zdzisiu, to ja dziekuje, wole wydac 100 zł na kuriera i zawiesc sprzet do Niemiec do producenta. Jesli chozi o firme Deltec i jej pompy, to mam zasadnicze pytanie: ile widzialas w zyciu zepsutych, uszkodzonych pomp tej firmy (nie mowie o przypadku, w ktorym ktos wzial mlotek). Te pompy chodza od 10 lat i to na wodzie morskiej i nic, ale to nic im nie jest, w dodatku glosnosc ich pracy mozna porownac do odglosow lotu muszki owocowki. I z autopsji wiem ze klienci, ktorzy wydaja 50000PLN na akwarium narzekaja na glosnosc pracy pompy takich firm jak AquaMedic i z rdoscia wydaja 1000PLN wiecej na pompe Delteca czy Tunze.
  25. snocho

    "Sterylizator" UV

    sterylizatory sa made in taiwan. To tak naprawde rura pcv. nieprzezroczysta, swiatlo UV jest bardzo szkodliwe dla oczu! stad moje zdziwienie, ze chciales to wieszac nad akwarium. Niby ograniczaja rozwoj glonow. na pewno wibija te ktore powoduja zielony zakwit wody. ale co do glonow, ktore rosna na podlozu to jesli ograniczaja ich rozrost to w niezauwazalnym stopniu. Teza o wyjalawianiu wody jest imho z zalozenia glupia. w kazdym akwarium nagromadzenie drobnoustrojow / dana pojemnosc wody jest duzo wieksza niz w biotopach naszych ryb. Poza tym swiatlo sloneczne to tez dlugosci UV, a naslonecznienie zbiornikow w rejonach pochodzenia naszych ryb jest bardzo duze. Jak dla mnie sterylizacja UV nie jest w akwarium koniecznoscia. ryby przyzwyczaja sie do wszystkiego. gorzej jest miec lampe UV i uzywac jej od wielkiego dzwonu, bo raz mamy w akwarium w huk drobnoustrojow, a pozniej nagle blysk, do takiej sytuacji nic nie jest w stanie sie przyzwyczaic.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.