Skocz do zawartości

MatiK

Użytkownik
  • Postów

    4 328
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez MatiK

  1. MatiK

    woda w baniaku 240l

    Wodę masz dosyć twardą, ale da radę, ewentualnie zawsze możesz poszperać, jak ją "zmiękczyć". Testy zooleka mogą nie być za dokładne, lepiej by było, jakbyś kupił testy jbl, są chyba najbardziej wiarygodne.
  2. Nie no, ja wiem, że tam jest od groma kryjówek, tylko dla mnie nie zgrywa się kamień z tłem i to właśnie kamienie bym zamienił, a nie tło. Na szczęście to Tobie ma się podobać co do wątpliwości spiocha, to jeśli zamiast położyć skałę na coś, co by zabezpieczyło szkło i dopiero zasypać to piachem, zrobiłeś odwrotnie, czyli położyłeś kamień ot tak, na piachu, to uwierz, że kiedy ryby podrosną i zaczną kopać, możesz się zdziwić dokładnie tak, jak napisał Andrzej.
  3. Witaj na forum, zatem czytaj, zwiedzaj i komponuj, w razie wątpliwości pytaj, a na koniec pochwal się efektami!
  4. MatiK

    woda w baniaku 240l

    nie ma sprawy
  5. MatiK

    woda w baniaku 240l

    Z tego, co producent opisał na swojej stronie, wnioskuję, że tak samo jak JBL, czyli wlewasz do miarek odpowiednią ilość wody (w JBLu jest to po 5ml) i zaczynasz dodawać krople. Kiedy woda zmieni swoje zabarwienie na docelowe, przestajesz, a ilość kropel potrzebnych do zmiany tej barwy, określa Ci twardość wody (łopatologicznie - wpuściłeś 6 kropel testu, np. na GH i woda zmieniła kolor z x na y więc twardość wody to 6 )
  6. MatiK

    woda w baniaku 240l

    Możesz też kupić JBL Denitrol, albo jakiekolwiek inne bakterie startujące, albo właśnie, jak napisał stan, wlać wodę z innego, używanego akwarium. Testy na PO4 raczej Ci niepotrzebne, ale tak jak pisali koledzy, powinieneś zaopatrzyć się w NH3/4, NO2, NO3 i pH z zakresu 7,4-9 , najlepiej kropelkowe JBLa. Co do filtracji, moim zdaniem troszkę za słaby kubeł, ale mogę się mylić, jako mechanika kup Aquel Circulator 2000 i na to gąbkę. A do wody też możesz dodać jednak jakiś uzdatniacz, bo nawet jeśli nie masz w kranie chloru, czy chloraminy, to na pewno masz jakieś metale ciężkie, które też są neutralizowane przez takie specyfiki.
  7. Kolego, pod Warszawą w Zielonce jest skład kamieni, naprzeciwko Centrum Medycznego Multi Medica, ktoś gdzieś jeszcze pisał o jakimś składzie w Nieporęcie. Generalnie tu masz link : http://forum.klub-malawi.pl/hodowle-sklepy-sklady-kamieni-t20025.html i przejrzyj sobie temat, poza mapką jest też kilka postów z innymi miejscami
  8. Wiem doskonale o czym mówisz bo też mam Maingano Pseudotropheus Acei jest ładny, ale podobno rośnie za duży do tego baniaka więc zależy w sumie jakie masz do tego podejście, jest spokojną rybą, ale piszą tu, że minimum to szkło 150cm długości... Może Labidochromis Mbamba? Cynotilapia Afra Red Top Likoma (tylko nie wiem jak z wyglądem samic)?
  9. Trochę ciężko nie chcesz ładnych Rdzawych, wywaliłeś Maingano zostawiając Saulosi z Yellowkami. Musisz mieć strasznie żółto więc chyba na Twoim miejscu tą czerwień bym już odpuścił i spróbował przełamać jakimś chłodnym odcieniem, szkoda tych Maingano bo by pasowały...
  10. No, te kamienie nie pasują do tła, jakbyś włożył coś podobnego, tworząc kilka kryjówek dla ryb, to byłoby super ale kwestia gustu oczywiście, gratuluję rozsądnej obsady. Powodzenia i żeby Ci się Nasz biotop nie znudził za szybko
  11. Jest ok
  12. Przecież napisałem dalej "czyli Pseudotropheus Saulosi"...
  13. Bardzo dobry filtr, mam go wlaśnie w 300 litrach, jest cichutki, naprawdę daje radę.
  14. Cześć, myślę, że JBL spokojnie da radę w takim zbiorniku.
  15. A Maingano to teraz Pseudotropheus
  16. Kolego, jeśli chodzi o świetlówki to kwestia gustu power glo jest naprawdę fajne, na pewno fajnie Ci wybarwi rybki, jeśli zdecydujesz się na "firmową" obsadę takiego zbiornika, czyli Pseudotropheus Saulosi. Jeśli chodzi o filtrację to możesz też kupić JBLa e 701, albo 901, da radę, do środka - pierwszy kosz, zostawiasz gąbki, następne ceramika albo grys, czy matrix, tak jak napisał Andrzej. Prefiltr pomoże w tym, żeby za dużo brudu nie dostawało się do kubła, co spowodowałoby przymus częstego czyszczenia.
  17. Helmety sinic nie ruszą niestety. Sinice lubią warunki beztlenowe i dużo światła, jeśli dorwie Cię ten szajs, proponuję solidne przemieszanie piachu, zebranie wierzchniej części (tej jasnozielonej) i skrócenie czasu świecenia, to tak na początek, jak nie pomoże to są podobno jakieś preparaty na to. Co do pozostałych glonów, to moim zdaniem sama przyjemność patrzeć jak rybcie sobie czasem skubią
  18. Skoro zaczynasz przygodę z Malawi, to żeby się nie zniechęcić polecałbym coś relatywnie spokojnego w takim akwarium możesz trzymać koło 10 dorosłych rybek, więc żeby było kolorowo możesz zdecydować się na trzymanie dwóch gatunków, np. : Pseudotropheus Saulosi z Iodotropheus Sprengerae, albo zamiast tego Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano i Labidochromis Caeruleus. To nieduże akwarium i tu niestety nie poszalejesz, pooglądaj sobie galerię z rybami, zobacz co Ci się podoba i pytaj
  19. 1) 4 gatunek to już by było "kontrolowane" przerybienie, a tu niewiele osób za tym obstaje Zamienić zawsze możesz, jak masz dużo kryjówek to mogą być i młode. 2) Paskowe filtry, tym bardziej 6w1 to niezbyt dokładna opcja, niestety żeby mieć pewność musisz kupić dobre testy, one nie są jednorazowe, i tak co jakiś czas będziesz musiał sprawdzić parametry więc będziesz miał na zaś, najlepiej kupić te kropelkowe. 3)Zeolit sobie odpuść, zasyp kosze ceramiką, albo grysem koralowym i do tego zostaw gąbki w pierwszym koszu, tak będzie dobrze. 4) Kup 150W grzałkę z termostatem i nie będziesz musiał ciągle kontrolować tej temperatury, bo jaką ustawisz, taka mniej więcej będzie.
  20. Jak najbardziej możesz, to najpewniejsze formy transportu poza osobistym oczywiście.
  21. Te Saulosi to nie Coral przypadkiem?
  22. Popełniłeś, przede wszystkim z obsadą w tym zbiorniku powinieneś zostać na Maingano i Yellow (albo Saulosi - moim zdaniem trochę za dużo żółtego na ekipę Yellow-Saulosi), Aulonocary są zdecydowanie przeznaczone do większych zbiorników. Te "eLki" to już nie ten biotop i na tym forum raczej nikt tego nie pochwali... A filtracja też jest jak najbardziej ważna
  23. Mathias, dlatego napisałem, że w przypadku kolegi tak nie musi być Pisząc to nie miałem na myśli kupowania jedynie ryb F1 bo sam pewnie takich nie mam, nie jestem ortodoksem, chodziło mi tylko o zakup z pewniejszego źródła, a z tego co widziałem na olx, ryby są tam właśnie po 5zł, trzymane w kiepskich warunkach i ze źle wypisanymi nazwami. Nie twierdzę oczywiście, że jest tak i tylko tak, bo przecież każdy z nas np. mógłby tam wystawić rybę, którą chce odłowić, jednak, mimo wszystko, jest to trochę, moim zdaniem, zakup kota w worku...
  24. Wydaje mi się, że w takim wiaderku będą miały dużo lepiej niż w małym worku, w którym woda też się przecież porusza podczas transportu, ale specem od przenosin nie jestem
  25. MatiK

    rośliny bez akwarium

    No u mnie nurzaniec nie dał rady i musiałem wyrzucić bo mnie tylko co chwilę denerwwały odrywające się zgniłe resztki rośliny, nie mam takich problemów z kryptokoryną i anubiasem więc nie wiem o co chodzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.