MatiK
Użytkownik-
Postów
4 328 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez MatiK
-
Zawsze możesz spróbować wsyp trochę piachu do wiaderka i może przetrzymają, jak zakładałem akwarium to troszkę nie po kolei wsadziłem rośliny nie mając oświetlenia przez jakieś dwa tygodnie, poza tym, które docierało ze światła dziennego do baniaka, rośliny były lekko naruszone, ale wytrzymały a co do nurzańca to i tak nie wróżę sukcesu, jakoś słabo rośnie w tej wodzie mimo nawozu w postaci kulek, przynajmniej u mnie...
-
Zakup na olx to ostatnie co powinieneś robić, ostatnio któryś z kolegów podesłał linka do jednego z takich handlarzy, u którego na aukcji nie było nawet poprawnych nazw ryb, oczywiście nie mówię, że tak było w Twoim przypadku, ale lepiej było wydać trochę więcej kasy i mieć ryby z pewnego źródła... 4 gatunku już nie dawaj, pomijając red german, saulosi dawałby w połączeniu z yellow za dużo żółtego.
-
Podpisuję się, mam dokładnie taką obsadę, jaką zaproponował mathias i w akwarium jest bardzo ładnie i w miarę spokojnie, czasem tylko Maingano się przebudzą, ale to raczej niewinne przepychanki
-
Ewentualnie weź od tan-mala z transportem do Warszawy, jeśli masz jakieś połączenie z Warszawą to podjadę na dworzec i prześlę Ci dalej.
-
Niestety hodowcy mają to do siebie, że wcisną Ci byle co i byle jak tylko po to żeby sprzedać ryby i mało ich obchodzi co się potem z nimi stanie... Poczytaj FAQ o cyklu azotoym na forum, a dowiesz się jak to wygląda. Z tym nie ma co się spieszyć niestety. Do takiego akwarium 3 gatunki to max, Yellow i Red Red rosną trochę większe Napisałem Ci priva, jak coś to postaram się pomóc na tyle, na ile będę mógł, na razie poczytaj o dojrzewaniu akwarium, kupuj testy kropelkowe (jbl NH3/4, NO2, NO3, pH zakres 7,4-9, KH i GH) i mierz parametry.
-
No kolega spiochu ma trochę racji... Po 1 za wcześnie wpuściłeś ryby, dojrzewanie powinno trwać koło miesiąca, po 2 wpuściłeś ich tyle, że jak Ci niedługo nie popadają to będzie dobrze. Po 3 te pokarmy - masz za mało i raczej kiepskie, nie należy na tym oszczędzać, rybom przydałoby się jakoś urozmaicić karmienie. Wodę do podmiany raczej lej z uzdatniaczem, filtracja na moje oko też za słaba. Ilość ryb - absolutnie do redukcji jak trochę podrosną (jeśli wcześniej same sobie tej redukcji nie zrobią). Podsumowując lepiej było najpierw poczytać o biotopie zamiast wpuszczać od razu ryby bo masz jedną wielką masakrę.
-
A nie masz jakiegoś składu z piachem i kamieniami niedaleko? Tam to już w ogóle śmieszne ceny, piach możesz sobie sam wybrać, który Ci się bardziej podoba, wystarczy dobrze wymyć i już
-
Kolego Castorama, Obi, Leroy Merlin, cokolwiek z tego, chodzi o piasek kwarcowy, ja mam u siebie gradację 0,8-1,2 za 25kg zapłaciłem 7zł tylko trzeba go solidnie przepłukać bo brudny skubaniec jak diabli...
-
Dokładnie, zamów w tan-malu, malawianie, albo u dra Pawlaka przesyłka pksem bądź pkp, no i w tan-malu masz zniżkę dla klubowiczów (nie wiem jak u malawiana i doktora Pawlaka)
-
A jakie masz te cyrkulatory, jaki baniak? Jeśli posiadają opcję regulacji przepływu to może tutaj pokombinuj.
-
Chyba bym od niego nie kupował... Nieprawidłowe nazwy ryb, warunki w jakich je trzyma aż się proszą żeby donieść o znęcaniu się nad zwierzętami, masakra jakaś...
-
A tego nie wiedziałem jak bardzo się różnią?
-
Odmiana red coral różni się tylko delikatnie kolorem samic, możesz śmiało brać.
-
Labidochromisy to spokojne, bardzo ładne ryby, ale nie należą do najmniejszych, może zastanów się nad Saulosi tak jak napisałe Ci waszek18.
-
Wydaje mi się, że to kiepska rada. Chipokae rosną dosyć duże więc musiałbyś mieć trochę więcej niż 200 litrów, no i są mocno charakterne, żeby nie zniechęcić się na początku do tego biotopu, wybrałbym coś mniej walecznego, ale to tylko moje zachowawcze zdanie
-
Jeśli kupisz ten filtr kubełkowy to wystarczy skierować wylot na taflę wody za pomocą końcówki, którą będziesz miał w zestawie, to spowoduje ruch tafli i odpowiednie napowietrzanie. No i zanim kupisz i wpuścisz ryby, wystartuj cykl azotowy, bez tego ani rusz, co za tym idzie przydałyby Ci się testy do wody, najlepiej kropelkowe jbl NH4, NO2, NO3, pH (z zakresu 7,4-9), KH i GH Cieszę się, że mogłem pomóc, powodzenia!
-
Glonojad to też nie te wody. Jak będziesz robił podmiany wody to wystarczy wyczyścić szyby gąbką i będzie ok, jak boisz się glonów to możesz zainwestować w ślimaki, ostatnio na forum popularne są Military Helmet.
-
Odpada, zupełnie nie ten biotop. Poza tym w Twoim akwarium byłby problem ze zmieszczeniem jednej takiej pielęgnicy, a co dopiero w towarzystwie innych ryb.
-
Ja mam JBLa i jestem bardzo zadowolony, jest cichy i nie kosztuje jakoś strasznie dużo, do takiego akwarium jak Twoje model e701 albo e901 byłby już ok, różnica cenowa między nimi to 30zł więc chyba wziąłbym ten większy tak na zaś ale są oczywiście jeszcze inne firmy, z którymi po prostu nie mam styczności. Eheim (świetny, ale dosyć drogi), Fluval, jakieś chińczyki... Różnych tu ludzie używają, jak ode mnie to JBL
-
To już sam musisz się zastanowić na jaką filtrację postawić, czy chcesz zająć jeszcze trochę miejsca kaseciakiem, czy kupisz mały kubełek. Co do obsady to tak, jak napisałem, ja bym tam dał Saulosi.
-
A jakie dokładnie wymiary tego akwarium? Filtr, albo kaseciak by deccorativo, albo jakiś mały kubełek, grzałka tak do 100W, oświetlenie, albo standard jak w pokrywie, albo kombinujesz z taśmą LED RGB. Co do ryb to w tak niedużym zbiorniku zdecydowałbym się jednogatunkowo na Pseudotropheus Saulosi, występuje u nich dymorfizm płciowy więc przy jednym gatunku masz dwa kolory.
-
Coś niesamowitego... Czekam z niecierpliwością na więcej zdjęć i kibicuję!
-
Słuszna uwaga, ciągle zapominam o tym świetnym wynalazku wpisz w wyszukiwarce i poczytaj, to rzeczywiście super opcja.
-
Cześć, zazdroszczę takiego początku, też bym chciał od razu w 600 litrów polecieć skoro masz już taki litraż proponowałbym do Yellow, które Ci się podobają, Pseudotropheus Acei, bardzo ładna (moim zdaniem) rybka, pasująca do Yellowa i rośnie dosyć duża więc w tym jeziorku nie zginie, a jest dosyć łagodna więc się nie zniechęcisz co do filtracji to chyba nie uda się tak miło, za 400zł możesz kupić JBL e1501, ale on chyba będzie trochę za mały, celowałbym w e1901, albo filtry innych firm o podobnych przepływach, tylko pamiętaj, że do tego musisz dokupić wewnętrzny jako mechanika i przy takiej długości akwa jakiś cyrkulator... Na oświetlenie też warto coś wydać bo dobre świetlówki ładnie wybarwią Ci mieszkańców
