Jump to content

Obsada do 300l yellow, maingano, rdzawy


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym zaproponować obsadę dla mojego zbiornika 300l (120x50x50) aby było kolorowo i oczywiście odpowiednio żywieniowo.


Labidochromis caeruleus yellow 1+4

Melanochromis cyaneorhabdos maingano 1+4

Iodotropheus sprengerae (pyszczak rdzawy) 1+4


Bardzo proszę o przyjrzeniu się tej opcji wyboru gatunków i ewentualnemu skorygowaniu pod względem obsady lub upodobań żywieniowych. Mam nadzieję że przy tej opcji będzie kolorowo i zdrowo dla ryb.


Pozdrawim Marcin.

Link to comment
Share on other sites

Witaj

Taka obsada spokojnie może być do Twojego baniaczka, żywieniowo pasuje masz jednego mięsożerce i dwóch wszystkożerców Kolorowo powinno byś ale sam wiesz że to kwestia gustu. Pamiętaj że to Tobie ma się podobać i tylko Tobie Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, na pewno te dwa pierwsze gatunki zostawię a jaki byście proponowali trzeci gatunek ewentualnie zamiast rdzawego, żeby troszeczkę złamać ten żółty z niebieskim. Oczywiście zachowując nadal zdrowe relacje żywieniowe.


Pozdrawiam Marcin

Link to comment
Share on other sites

Malawi z mieszaną obsadą jest jak najbardziej możliwe opisałem to w którymś z artikli chyba nawet jest na serwisie. Uważam, że jednak nie na początku przygody z Malawi. Sam robiłem to w kilku konfiguracjach Jednak do tego mieszania nadają się ryby najłagodniejsze a na pewno już nie Melanochromisy. Pamiętaj też, ze rubinek poza tym, ze jest piękny jest tworem sztucznym. Nie każdemu to przeszkadza ale chcę żebyś wiedział ;). Komponując obsadę z Aulonocara musiałbyś wziąć więc pod uwagę 2 gatunki a wiec sprengi i yellow oraz to ze samiec rubinka jet ładny ale samica jest przeciętna. IMHO kolorystycznie by nie zyskało do obsady yellow, maingano, sprengerae.


Uznając że masz pozostawić yellow i maingano i coś dla odmienności kolorystycznej proponuje 2 gatunki:


Astatotilapia callpitera lub Pseudotropheus livingstonii. Ryby inne a ciągle Mbuna ( choć ta pierwsza budzi pewne wątpliwości co do przynależności).

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję wszystkim kolegom za podpowiedzi i wyjaśnienia w szczególności koledze harisimi za podpowiedz bardzo ładnego gatunku

Astatotilapia calliptera (nawet nie wiedziałem że są aż tak urodziwe pyszczaki). Jednakowoż zostanę przy rozwiązaniu yellow, maigano i rdzawy. Jak to się mówi trzeba liczyć siły na zamiary czyli taki jaki się ma dostęp do pyszczaków z takiego trzeba korzystać. Ja osobiście będę kupował pyszczaki z UMKa w Toruniu bo do Torunia mam 30 km, więc grzechem by było nie skorzystać z tak dobrego źródła zwłaszcza że rdzawe mają F1 czyli jest szansa że się ładnie wybarwią. Napewno w przyszłości będę rozglądał się za tym pyszczakiem co zaproponował kolega harisimi czyli Astatotilapia calliptera bo jest naprawdę przepiękny. Ale na początek wystartuję z obsadą która podałem wyżej.


Jeszcze raz wszystkim dziękuję i pozdrawiam.

Marcin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.