Jump to content

Moje pierwsze Malawi [270l]


lisek_92

Recommended Posts

Cześć

od 5 lat posiadam "standardowe" dla laika akwarium 112l. Od lat marzyłem żeby zrobić zbiornik z pyszczakami.

I ostatnio trafiło mi się w naprawdę okazyjnej cenie akwa o wymiarach 120x45x50. Więc postanowiłem je kupić. Dzisiaj jadę je odebrać bo facet miał je jeszcze zalane i dopiero dzisiaj je kupię. Mam kilka pytań odnośnie obsady.


Planuję 3 gatunki:

Labidochromis caeruleus

Pseudotropheus saulosi

i jeszcze jeden ale nie wiem na co się zdecydować. Może jakieś propozycję ?(wolałbym coś z ciemniejszego ubarwienia, bo już za dużo żółtków będzie;) )


Oczywiście przeczytałem podstawy zakładania zbiornika typu malawi, coś mniej więcej o rybach na które się decyduję. Akwa planuję zalać na weekendzie, więc już powoli zaczynam się interesować jaka ma być obsada (ryby kupię za jakieś 3-4 tygodnie, zanim akwa dojrzeje)

I mam właśnie pytanie odnośnie dojrzewania akwa.

planuję, przelać xxl z akwarium brata ,wlać nitrivec, a po kilku dniach zrobić testy i wpuścić z 2 akwarium bystrzyki. Czy taka metoda dojrzewania akwarium będzie odpowiednia? A i co do wkładów filtra zewnętrznego, to filtr będzie tetra 700 i jest tam wkład z węglem, wyczytałem że powinienem się go pozbyć na rzecz ceramiki, jeśli się nie mylę to chyba 2 wkłady z ceramiką nie zaszkodzą, prawda?


Za wszystkie porady, uwagi wielkie dzięki. Powoli się uczę i myślę że pomożecie mi w założeniu wymarzonego malawi;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

no i baniaczek przywieziony;) powiem szczerze troche się bałem jechać 60km z akwarium po naszych drogach, ale jak widać na zdjęciu dobrze zabezpieczyłem akwa w trase:) img2437y.jpg


a co do obsady to sam nie wiem co wybrać na 3 gatunek. A w ogóle w jakich ilościach dać rybki? myślałem nad 1+4

Link to comment
Share on other sites

Witaj. Ja mam właśnie te dwa gatunki, na które jesteś zdecydowany, a trzeci, który posiadam to Melanochromis cyaneorhabdos (maingano). Moim zdaniem z tych tzrech gatunków to najładniejsze rybsko. Napewno jego kolory (nibiesko-granatowe pasy) ożywiłyby Twój baniaczek. Co do ilości, to jak kupiłbym po 8 młodych sztuk z każdego gatunku i czekał co będzie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

No więc tak akwarium zalałem 24lutego (14dni temu) Dodałem sera nitrivec,przelałem ok 40l wody z akwarium brata i podmieniłem 2 wkłady z jego filtra do mojego,po tygodniu od zalania wrzuciłem świderki i 5 neonów.

Dzisiaj przyszły do mnie testy Sera aqua-test set no i zabrałem się do sprawdzania parametrów. Ogólnie powiem że bardzo polecam te testy, czytelna skala i wszystko fajnie wyjaśnione. No ale wracam do parametrów oto one:

ph: 8,5

kh: 10

gh: 16

no2: 0


Jeszcze jutro kupię No3 i sprawdzę;) Ogólnie wydaje mi się że parametry dobre, chociaż trochę martwi mnie gh: 16.(sprawdzałem 2 razy i za 2 razem też wyszło 16) Jak myślicie mogę w sobotę jechać po pierwsze ryby? No i co myślicie o tych parametrach?

Pozdrawiam


No2

img25521.jpg


img25471.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te które podałeś są ok ale czy cykl azotowy ruszył i się zamknął nie wiadomo. Można przypuszczać że tak skoro podmieniłeś część wkładów i dolałeś wody z funkcjonującego akwa. Wpuściłbym ale jak masz możliwość to część obsady na początek. Oprócz NO3 przydałby się też test na NH3/4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.