Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na sukces to trzeba jeszcze poczekać, czy przypadkiem nie będzie kontrataku… ale teraz już wiem jak reagować i mam nadzieje, że wygram ewentualna (drugą) potyczkę:)

Opublikowano
[...]to były jakieś małe grupki glonów[...]

Należy zaznaczyć że Sinice to nie są glony tylko najzwyklejsze cyjanobakterie - prokarionty gram-ujemne.



Żeby była jasność - nie poczuwam się do tego, aby być znawcą ,czy ekspertem w dziedzinie glonów, ale problem jaki miałem w akwarium "trochę" zgłębiłem tzn. szukałem tu i tam ... i teraz już nic nie wiem ... już nawet nie wiem, czy te "skurczybyki" to były glony :cry:


Na jednej ze stron do której dotarłem przy szukaniu pomocy http://www.glony.republika.pl/ znalazłem taki tekst:

Sinice ( Cyanophyta )


Sinice to jednokomórkowe, bezjądrowe organizmy żyjące często w nitkowatych koloniach. Zaliczane są umownie do glonów. Są jednymi z najstarszych organizmów żyjących na Ziemi. Pierwsze żyły ok. 3,5 mld lat temu. Bardzo dobrze wykorzystują zasoby środowiska, są często organizmami pionierskimi i jako jedne z pierwszych zasiedlają nowe tereny (np. dojrzewające akwarium). Tworzą "zakwity" wody i dają zabarwienie sino-niebieskie. Może być to groźne dla ryb ponieważ w nocy zużywają duże ilości tlenu. Ponadto wydzielają do wody trujące substancje, mogące nawet u dużych zwierząt, pijących taką wodę spowodować zatrucie i śmierć. Toksyny wydzielane są głównie wtedy, gdy komórki się starzeją i obumierają. Niektóre są neurotoksynami porażającymi układ nerwowy zwierząt, inne porażają wątrobę. Ale też niektóre np. asymilują azot atmosferyczny. W akwarium często tworzą "aksamitne dywany" przypominające gęstą pajęczynę. W sprzyjających warunkach bardzo szybko rosną ale łatwo usuwać je mechanicznie. W dotyku śliskie, łatwo odchodzą od liści i innych przedmiotów



Czytając natomiast odpowiedź Bartus_M znalazłem stronę http://www.encyklopedia.servis.pl/wiki/Cyjanobakterie a tam m.in. taki tekst:

(Cyanobacteria, Cyanophyta, Schizophyta) - gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za glony, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty). Nazwa zwyczajowa Cyanophyta (końcówka -phyta -roślina), stosowana w taksonomii wcześniejszej, kładzie nacisk na te właściwości, które upodabniają sinice do glonów roślinnych - zdolność do tlenowej fotosyntezy oraz podobieństwo w postaci chlorofilu. To podobieństwo jest o tyle naturalne, że chloroplasty glonów roślinnych powstały w wyniku endosymbiozy z sinicami - są po prostu uwstecznionymi sinicami.


...kurcze , to co to było ?? glony, cyjanobakterie czy "skurczybyki" :wink: bo po w/w lekturze - skłaniam się jednak w stronę baktrii :evil:


p.s.

nie proszę o odpowiedzi w rodzaju naukowego wykładu, gdyż pewnie i tak "mój malutki rozumek" tego nie pojmie :cry: ale może tak ... jednoznacznie :wink: bo może dział powinien nosić nazwę


Glony i bakterie


pozdrawiam wszystkich!

Opublikowano

a jak to wygladalo?

bo sinice sa bardzo latwe do ropoznania :)

porastaja wszystko czym co mozna nazwac kozuchem, zdejmuje sie to czesto calymu platami, latwo od wszystkiego odchodzi, jak powachac to troche smierdzi, ma maziowata konsystencje...

nie wiem czy jeszcze cos wiecej potrzebne :)

Opublikowano

dzięki aditu , ale to akurat wiem :wink: ale jak możesz to wczytaj się w moje wcześniejsze pytanie, w skrócie : " czy sinice to glony czy ... coś innego ???

Opublikowano

sinice to nie glony, bartus juz to napisal, to zupelnie inne organizmy

cyjanobakterie

klasyfikowane powszechnie jako glony - z wygody, z wygladu... tak czy siak to co innego :)

Opublikowano

Mam wrażenie, ze w moim akwarium pojawiły się sinice. Trudno to nazwać inwazją jak u basiora. Są to małe plamki o średnicy 3mm-1cm na dwóch kamieniach. Są ciemnozielone i kosmate. Nie rozrastają się szybko, ale wolę dmuchać na zimne. Ryby ich nie jedzą, co pozwala myśleć że to nie glony. No a glony mam na innym kamieniu- seledynowe. Zastanawiam się czy zachować się tak radykalnie i zgasić światło na jakieś 2 dni i też przegłodzić ryby? Ale żal mi ich :(

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.