Jump to content

Problem z bojowymi maingano


bigb

Recommended Posts

Witam,

akwarium 240 litrów w obsadzie klasycznie saulosi i maingano.

Zastanawiam się co począć z maingano, trafiły mi się bardzo bojowe osobniki, szczególnie samce ( się chłopaki nie potrafią z "kobitami" obchodzić, nie to co 2 samce saulosi :D).


Już powoli tracę cierpliwość, został się układ 1+3 i dalej ciężko o spokój w tym gatunku.

Coś mi sie wydaje, że tak jak pisał harisimi 1+1 będzie okej.

Tylko wtedy 1 samica może nie wytrzymać naporu samca.

Jakieś podpowiedzi??

To piękne rybska ale ten temperament.
najprawdopodobniej dołożymy 2 samice do stadka, może agresja się rozłoży.

Mam nadzieję, że samice nie będę się prały między sobą ( miałem tak niedawno).


W innym przypadku do akwarium wprowadzi się Labidochromis sp. " perlmutt " Higga Reef albo dobry stary rdzawy

Link to comment
Share on other sites

1+1 nie jest ok, samiec zagoni samice-na razie dołóż 2 samiczki i może zrób więcej możliwości kryjówek. Niektórzy twierdzili ze kontrolowane przerybienie się nie sprawdza ale przy zbyt dużej agresji pomaga.Samiec nie jest wstanie obronić rewiru i trochę odpuszcza, agresja się rozkłada. Jedyną wadą jest to że rybcie troszkę mniej naturalnie się zachowują.

Link to comment
Share on other sites

Innym wyjściem jest zamiana samca na innego.

1+1 w akwarium nie jest idealnym wyjściem, ale są przypadki, że dopiero wtedy samiec się uspokaja nie gnębiąc tej jedynej samicy tak jak było w przypadku gdy było ich więcej.

Dołożenie nowych samic, może spowodować również ich szybką eksterminację.

Link to comment
Share on other sites

Patrząc na fotki twojego akwa to zmianiłbym układ kamieni. Obecnie masz je na całej długości i maingano jako skałolub może traktować całe dno jako swój rewir, w którym toleruje tylko samice gotowe do inkubacji. Spróbuj podzielić akwa na dwa usypiska z wyraźną pustą przestrzenią na środku. Jest szansa że wybierze jedno a drugie będzie tylko sporadycznie patrolował.

Dołożenie dorosłych samic jest ryzykowne bo w większości przypadków obecne lokatorki potraktują je jak konkurencje. Jak dokładać to min 3 sztuki bo wtedy agresja się rozłoży.

Link to comment
Share on other sites

dlaczego przestawienie dekoracji i dołożenie w nocy dwóch samic ma przyczynić się do ich eksterminacji? Rybcie potraktują akwarium jak nowy zbiornik...


Dlaczego w jedno pytanie łączysz odpowiedzi dwóch osób?

Dołączenie nowych ryb powoduje wśród ryb ustalanie nowej hierarchii.

Jeżeli nowe ryby są młode, małe i wiele ustępują starym mają większą szansę na przeżycie, bo stare nie będą widziały w nich zagrożenia. Ryby duże takie zagrożenie stwarzają dla starych i kolejne ustalanie hierarchii będzie bardziej ostre. Nowe ryby zawsze będą stały na przegranej pozycji bo do tego wszystkiego dochodzi stres, chyba że ryby te są dużo silniejsze od starych, wiec wynik pojedynku będzie w stronę nowych.

Pysie to nie grzeczne rybki którym wisi co, kto i ile pływa wokół nich.

Zawsze ustalają między sobą hierarchię - wiec dlatego dodawanie nowych ryb do istniejących stad wcale nie jest takie proste i bezproblemowe.

Link to comment
Share on other sites

Dlatego napisałem o lekkim przemeblowaniu (nocą) zbiornika, powoduje to utratę terytoriów, ryby się gubią. Faktycznie będą walki terytorialne jak po wprowadzeniu do nowego zbiornika. Więcej ryb, samiec bardziej rozłoży agresje.

Więcej kryjówek by uciec...Wpuszczenie nocą też powoduje zmniejszenie agresji...Lekkie przerybienie zbiornika też pomoże . Ja tak robię

Link to comment
Share on other sites

Więcej ryb, samiec bardziej rozłoży agresje.

W tym przypadku większym zagrożeniem będą "stare" samice niż samiec. Samca zajmiesz przestawiając dekoracje samic już nie koniecznie. U mnie "katami" nowych były zawsze samice. Dominujący samiec nie widzi zazwyczaj zagrożenia w nowych samicach a jedynie kolejne partnerki do prokreacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.