Skocz do zawartości

Filtr narurowy po 10 miesiącach.


jim

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Blisko rok temu, w grudniu 2010 zalałem 390l narożnego baniaka. Na podstawie doświadczeń z poprzednim zbiornikiem 300l i różnymi systemami filtracji (od kubła po SUMP) i lekturze forum Malawi wybór padł na "narurowca".

Czas na małe podsumowanie, może komuś oszczędzi niespodzianek.


Wersja pierwotna w kolejności (zgodnie z przepływem).

Pobór wody ze zbiornika na dole z tyłu w rogu, zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami sznurkowymi 20um (mechanika), pompa co Grundfos UPS 25-40 180, trojak: 1. spust wody z zaworem, 2. zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami sznurkowymi 50um (biologia), zawór, powrót wody do zbiornika w górnym lewym rogu. Przy czystych wkładach i pompie ustawionej na "III" z punkcie spustowym wody panowało nadciśnienie, czyli pompa pracowała w napływie. Niestety zabrudzenie wkładów pogarszało sytuację.

Głównym problemem okazał się film bakteryjny pojawiający się na powierzchni. Chcąc mieć ciszę w pokoju... w całym domu - nie do opanowania.. :(


Zacząłem myśleć o skimmerze. Tania paść z allegro - PAŚĆ. Kupiłem skimmer Hagen Fluval. Trzeba było kolejny raz przerobić instalację.

W międzyczasie wywaliłem wkłądy sznurkowe z filtrów biologicznych zastępując je ceramicznym wkładem Tropical Poro Ring. Drastycznie wzrósł przepływ, co spowodowało powstanie podciśnienia w w/w punkcie spustowym wody. I w tym miejscu zamontowałem kolejny filtr, z wkładem sznurkowym, do którego woda pobierana jest przez skimmer. Po 15 minutach powierzchnia wody stała się krystalicznie czysta. :)


Wersja aktualna:


Pobór wody ze zbiornika na dole z tyłu w rogu, zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami sznurkowymi 100um (mechanika), pompa co Grundfos UPS 25-40 180, trojak: 1. zawór (przydaje się przy spuszczaniu wody) filtr z wkładem 100um, niezależny pobór wody z powierzchni i częściowo środka zbiornika, 2. zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami ceramicznymi (biologia), zawór, trojak (odejście na spust i dolewanie wody) powrót wody do zbiornika w górnym lewym rogu.


Cała instalacja zrobiona w systemie klejonym do zimnej wody Nibco, 3/4".

Rura ssąca to poliamid 22mm (czarna).


Wnioski: wkłady poniżej 100um to porażka, podobnie jak biologia na sznurku. Skimmer to jedyna szansa na czystą powierzchnię. Tu jedynie SUMP wygrywa, ale ma inne wady. Obsługa systemu, przy sensownie wmontowanych zaworach jest praktycznie bezrozlewowa, wymiana wkładów to kilka minut, podobnie jak podmiana wody - za ścianą mam hydrofor i kanał. ;P


Zastanawiam się jedynie nad większa pompą, ale najpierw protestuję aktualną wersje systemu przez jakiś czas.


Nie jesteś pewien? Sklej sobie narurowca. Kubły to przeżytek i zdzierstwo.. :)

A poza tym... pompa c.o. to całkowita CISZA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://picasaweb.google.com/lh/photo/n7KTQF7xyYqNVlqmJNSNoOKBj-T4p47l4q-5-SlJHig?feat=directlink

--

Właśnie mój kumpel skomentował powyższą fotkę:


"w zyciu bym sie nie domyslil, czy to cos filtruje wode z kibla i mozna to pic, czy to akwarium"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.