Jump to content

zakładanie akwarium 450l


kamil_rc

Recommended Posts

Witam.

Na początku chciałem przywitać tutaj wszystkich ponieważ jestem nowy na forum. Akwarystyka zajmowałem się jakieś 6 lat temu ostatni raz wiec co nieco tam wiem, ale nigdy nie miałem styczności z pyszczakami. No wiec tak, poklei.Akwarium już zakupiłem o wymiarach 150x60(H), do tego pokrywa plastikowa(wiem ze nie są zbyt dobre ale taka miałem w zestawie) wraz z oświetleniem. Do akwarium sprzedający dorzucił mi filtr Hydor Crystal R20duo o przepływie 900l/h (będzie wykorzystany jako mechaniczny) oraz pompę JVP-102B ale nie widzę jej zastosowania w tym akwarium. Wydaje mi się ze ten jeden filtr mechaniczny nie wystarczy i chce jeszcze założyć kubeł jako mechanik o przepływie 1000l/h lub 1400l/h. Który polecacie? Oczywiście oddzielny kubeł na biologa z ceramika o przepływie 2000l/h HW 304. Mam nadzieje ze połka będzie już w tym tygodniu i uda już się co nieco rozplanować. Mam jeszcze pytanko, jaka grzałkę zastosować? W zimie temp potrafi spaść do 15 stopni i nie wiem czy z tym sobie poradzi 300W. Obsady jeszcze nie mam wymyślonej bo nad tym będę myślał jak zbiornik będzie dojrzewał.

Link to comment
Share on other sites

Witaj:)

To może ja zacznę...

Akwarium już zakupiłem o wymiarach 150x60(H), do tego pokrywa plastikowa(wiem ze nie są zbyt dobre ale taka miałem w zestawie) wraz z oświetleniem.

Wielkości akwa tylko pozazdrościć;). Oświetlenie wymieniłbym na specjalistyczne, ale jeżeli Tobie się podoba barwa i moc standardowych to możesz zostawić.

Do akwarium sprzedający dorzucił mi filtr Hydor Crystal R20duo o przepływie 900l/h

Jako mechanik to on by sie sprawdził w 112litrach... Z postu wnioskuję, że posiadasz, powiedzmy dość duże fundusze, dlatego radzę ci kupić jakiś filtr wewnętrzny o przepływie min. 2000l/h.

Wydaje mi się ze ten jeden filtr mechaniczny nie wystarczy i chce jeszcze założyć kubeł jako mechanik o przepływie 1000l/h lub 1400l/h

Kubeł jako mechanik to zły pomysł. Odpuść sobie. Pyszczakom nie sprosta... Tak jak wspomniałem wyżej, zamiast kubła kup wewnętrzny, a resztę przeznacz na ryby.

pompę JVP-102B ale nie widzę jej zastosowania w tym akwarium

Super sprzęcik, zdziwisz się jak może się przydać ten falownik.

Mam jeszcze pytanko, jaka grzałkę zastosować? W zimie temp potrafi spaść do 15 stopni i nie wiem czy z tym sobie poradzi 300W

Poradzi sobie na pewno. Grzałkę będzie wspomagać oświetlenie i nawet w zimę nie powinieneś mieć żadnych problemów w temperaturą wody.

Link to comment
Share on other sites

OK to mechanik zostawię ten i jeszcze jeden wpakuje, tylko kurde widziałem o przepływie 3500l/h w którymś sklepie za niecałe 140zł tylko nie pamietam w którym;/ Czyli sprawę mechanika mamy załatwiona. Bilogiczny HW 304(zobaczymy co chińskie raczki zrobił, a jak się nie sprawdzi to FX5). Teraz pozostaje tylko czekaj na półkę oraz muszę zamówić resztę rzeczy i będzie można składać całość. Co do finansów staram się jak najtaniej ale są rzeczy gdzie nie da się za bardzo oszczędzać. Po prostu moje drugie hobby mnie tego nauczyło. Co do wymiarów akwa to oczywiście 150x50 i 60H (nie wiem jeszcze jak edytować posty). To w takim razie do czego mogę zastosować ta pompe?

Link to comment
Share on other sites

To w takim razie do czego mogę zastosować ta pompe?


Tym cyrkulatorem - poprzez umiejętne ustawienie strumienia wody - wspomagasz pracę filtra mechanicznego(wewnętrznego).Wymusza to obieg wody w baniaku i rozwiązuje problem z zalegającymi rybimi kupkami :P

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie masz dwóch lewych rąk, i jako tako radzisz sobie z majsterkowaniem pomyśl nad filtracją narurową.

Nie trzeba się bawić z gąbkami i innymi duperelami w akwarium.

Co do chińskiej myśli technologicznej po tytułem HW 304 to o dziwo kubełki te są zachwalane i raczej warte swej ceny.

Link to comment
Share on other sites

Co do wewnętrznego to myślałem nad WEIPRO TC-3500. Hmmm filtracja narurowa-no być może. Dwóch lewych rak nie mam, w końcu mieszkam na wsi a tu za bardzo nie da się mieć dwóch lewych rak. Największy plus jak dla mnie przy narurowej filtracji to to ze mogę bez problemu zrobić podmianę nie ściągając pokrywy i to w sumie najbardziej za mną przemawia. Dlatego ta opcje tez rozważę. Średnica jak coś to 1/2 czy 3/4 wystarcza?

Link to comment
Share on other sites

WEIPRO TC-3500

Potężna bestia. Na pewno dobry filtr, ale przy takiej wydajności, możesz mieć w akwa niezłe drgania. Lepiej kupić coś słabszego, przynajmniej te 2000l/h i dołożyć cyrkulator.

Średnica jak coś to 1/2 czy 3/4 wystarcza?

Standard to 3/4, ale kiedyś była tu prowadzona dyskusja o tym czy 1/2 nie lepsze i są osoby które twierdzą, ze 1/2 nada się lepiej... Twój wybór.

Link to comment
Share on other sites

Na razie będzie wewnętrzny ten co mam+ dokupię coś jeszcze w miarę dobrego, a z czasem zbuduje narurowca. Teraz pozostaje czekać na szafke a potem to już jakoś poleci. Tło, piach, filtracja i dojrzewanie


P.S.

A czy instalacje do narurowca mogę wykonać z miedzi? Bo mam większość potrzebnych rzeczy a do PCV musiał bym kupować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
    • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
    • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
    • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
    • Zostaw sobie na start basenu😉
    • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
    • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
    • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
    • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
    • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.