makok Opublikowano 18 Października 2011 Autor #71 Opublikowano 18 Października 2011 Dobra, zostawmy już to akwarium i przejdźmy do rzeczy towarzyszących... ...otóż do mojej fantastycznej lampy której krótką recenzję możecie znaleźć kilka str wcześniej, postanowiłem zamontować żarnik(i) HQI... Dzisiaj rano zgodni z myślą techniczną pingwinów z madagaskaru, zamontowałem w niej na scotcha i ślinę żarnik HQI 150W który miałem. I wszystko pięknie tylko wyczytałem, że przewód od zapłonnika do żarnika, którym płynie 4500V nie może być dłuższy niż 1m. Nie znam się, elektrykiem nie jestem, ale może mi ktoś powiedzieć dlaczego?? Mam cholernie ciężki i gabarytowy układ zapłonowy do tego i ni chu chu nie wcisnę go do lampy - z chęcią daałbym go do szafki, tylko nie wiem czy mi wolno. Lampa rastrowa z tym zarnikiem w środku świeci idealnie na całej swojej długości, także żal mi z niego rezygnować. Opcją B byłby zakup 2x70W z zapłonnikami elektronicznymi, w tym przypadku znalazłem takie które by weszły do lampy, ale to jest dodatkowy bardzo duży koszt (wszystko podwójnie i nie mam nic do 70-tęk, ani żarników - 120pln, ani trzonków 9pln, ani zapłonu - 97pln). Są też stateczniki 150W pasujące do lampy, ale one kosztują już 220pln, więc nie jestem pewny czy nie wolałbym się przesiąść jednak na 2x70W. Zdjęcie poglądowe:
eljot Opublikowano 18 Października 2011 #72 Opublikowano 18 Października 2011 Makok tu http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=ca6cbd2b5649&UID=33007a1d9cb5 twierdzą że mogą dostosować długość kabla i chyba nie chodzi im że mogą go skrócić Sam mam w lampie 70W kabel ok 2 metrowy.
snocho Opublikowano 18 Października 2011 #73 Opublikowano 18 Października 2011 Mogą dać dowolną długość kabla, bo stosują elektroniczny balast. Zasada prosta: statecznik elektroniczny - dowolna długość kabla, statecznik magnetyczny - kabel krótki (max 1m i to chyba nie zawsze) Makok, nie próbuj tu kombinować i specjalnie rozkminiać. Przy starcie tam idzie na prawdę duże napięcie. Akwarium sklejone na partyzanta to tylko w razie W trochę wody na podłodze, z prądem nie ma żartów. Jak mi startuje lampa 2x400W na magnetycznych balastach to mało chatą nie zatrzęsie.
makok Opublikowano 18 Października 2011 Autor #74 Opublikowano 18 Października 2011 Mogą dać dowolną długość kabla, bo stosują elektroniczny balast. Zasada prosta: statecznik elektroniczny - dowolna długość kabla, statecznik magnetyczny - kabel krótki (max 1m i to chyba nie zawsze) Makok, nie próbuj tu kombinować i specjalnie rozkminiać. Przy starcie tam idzie na prawdę duże napięcie. Akwarium sklejone na partyzanta to tylko w razie W trochę wody na podłodze, z prądem nie ma żartów. Jak mi startuje lampa 2x400W na magnetycznych balastach to mało chatą nie zatrzęsie. no właśnie z nikąd by się nie brały te ostrzeżenia... a kto zna jakiś elektroniczny do 150W podobnych wymiarów, ale taniej: http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=5db52ddcd3ab&UID_p=f171c851479a&UID=bd9e9f71b499 Eljot, a tam pewnie mogą Ci dopasować kabel, ale zasilania, a nie między statecznikiem a żarnikiem. :?
eljot Opublikowano 18 Października 2011 #75 Opublikowano 18 Października 2011 Przypuszczam że z długością kabla związane są ew. problemy ze startem czy też z pracą całego układu, niż z niebezpieczeństwem związanym z możliwością porażenia prądem (oczywiście kabel musi być odpowiedni). Edit Znalazłem taką dyskusję http://nano-reef.pl/topic/29592-hqi-odleglosc-zarnika-od-balastu/
makok Opublikowano 18 Października 2011 Autor #76 Opublikowano 18 Października 2011 Układ zapłonowy mam taki: http://swiatlo.net/2011/01/gb-14/ Niestety producent nie wykazał się wypełnieniem karty katalogowej dostepnej na tej stronie... Eljot Twój link jest interesujący - rozpytuję właśnie znajomych elektryków, którzy byliby mi w stanie policzyć jaki przewód musiałbym dać, żeby mógł być dłuższy. Z pierwszych informacji wynika, że przewód działa jak kondensator, a przez co na jego końcu nie ma wystarczającego natężenia prądu, co powoduje problemy. Mój układ zapłonowy z defaultowymi kablami (kable wychodzą z urządzenia) o przekroju 1.5mm^2 i długości 65cm generuje prąd 1.8A (jak na tabliczce na urządzeniu). Teraz wystarczyłoby to policzyć.
nabe Opublikowano 18 Października 2011 #77 Opublikowano 18 Października 2011 Pytać Daniela, on zdaje się robił sobie sam takie HQI.
makok Opublikowano 18 Października 2011 Autor #78 Opublikowano 18 Października 2011 http://www.blv.pl/media/File/blv_metal/spalite/221204.pdf To jest karta katalogowa żarnika... z zebranych dotychczas informacji wiem, że można stosować różne długości kabla między zapłonnikiem a żarnikiem, pod warunkiem zmieszczenia się w dwóch parametrach: a) grubość kabla nie mniejsza niż taka zdolna przenieść jednorazowe napięcie zapłonu rzędu 4.5kV, bez przepalenia kabla. grubość kabla, wraz z jego długością, tworzą z niego kondensator - pojemność tego kondensatora nie może być większa niż pojemność znamionowa dla danego żarnika (dla przykładu pojemności niektórych żarników osram 150W to 200pF) - niestety nie znalazłem tej informacji w datasheet żarnika BLV Nie zmienia to faktu, że nadal nie wiem jak mógłby być skutek zastosowania złego kabla. Bo jesli żarnik nie wystartuje to ok, ale jesli inne mi nie znane to nie ok... Jakieś pomysły??
kunta Opublikowano 18 Października 2011 #79 Opublikowano 18 Października 2011 Makok ale o jakiej dlugości przewodów piszesz? Bo jeżeli miałoby to być jakieś 1,5m to jeszcze luz można próbować ale jak chodzi o jakieś 5 metrów to ja to cienko widzę Drugą sprawą jest poprowadzenie tych przewodów. Jak wiadomo przewody muszą mieć izolację co najmniej na 5kV czyli to nie są jakieś tam sznurki na których bedzie wisieć oprawa. Ja na Twoim miejscu szukałbym jakiegoś zapłonnika - chyba bedzie łatwiej, a na pewno bezpieczniej.
makok Opublikowano 18 Października 2011 Autor #80 Opublikowano 18 Października 2011 podałem zakres w jakim zmieszczenie się jest bezpieczne... tylko że nie wiem jakie są wartości dla danego kabla... a nikt na żadnym forum nie pokusił się o wyjaśnienie.... skąd się biorą te graniczne wartości i co się stanie po przekroczeniu - wszyscy mantra: "kabel nie dłuższy niż metr i klapy na oczy" a co z odwieczną ludzką ciekawością - dlaczego?? nie jestem elektrykiem... jesli chodzi o kabel to tak, musi być w podwójnej izolacji najlepiej silikonowej i nic na nim wisieć nie będzie... poza tym 1.5m by mi stykło... EDIT: o co chodzi tej firmie?: oprawa do 70W za 20zł nowa? + układ zapłonowy do 70W za 16zł????? To jest jakiś wałek??? tutaj zdjęcie tego chińskiego układu - wszystko jest na miejscu... taniej się chyba nie da
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się