Jump to content

Pytanie w sprawie filtracji ?


Damian780425

Recommended Posts

Witam kolegów


Na początek mojej reaktywacji z przygodą '' MALAWI " chciałbym wszystkich pozdrowić i podziękować za to , że jesteście tu i tworzycie wyśmienite miejsce jakim jest ten portal.


Po kilku latach wracam do hobby na całego . Wybudowałem dom i w fazie projektu została uwzględniona (dziura w ścianie ) na baniak .

Zbiornik ma mieć 200 x 60 x 60 720 literków , i tu rodzi się moje pytanie .,

Do tej pory byłem zwolennikiem filtracji typu zewnętrzny zbiornik połączony naczyniem połączonym . Funkcjonowało to w układzie z aqua 240 litrów . Jednak tu trochę sprawy się komplikują pojemność i długość zbiornika .


I tak mam dylemat pomysł jaki się urodził to pompa w zbiorniku np,atman 2000 l/h która to podaje wode do zbiornika nad aqua i tam deszczownią zrasza złoże około 20 litrów grysu koralowego i 10 litrów ceramiki na tym jako prefiltr spoczywa gąbka . Reszta to już grawitacja jako że filtr jest nad aqua to przefiltrowana woda spływa sobie dzięki sile ciążenia ;-). Zaletą takiej filtracji jest duża pojemność złoża i bardzo duże natlenienie jako że złoże jest opłukiwane przez wode a nie zalane.


i jako drugi sposób poczciwy kubełek . Proszę szanownych kolegów o rozwianie wątpliwości co do sposobu filtracji . Co za i co przeciw .

Nadmieniam , że po tylnej stronie aqua mam pomieszczenie techniczne więc można poszaleć:P Myślałem o układzie na pompie od co ale cena takiego systemu jest równa filtracji na kubełku.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Też taką opcje brałem pod uwagę , ale naczytałem się , że filtry narurowe dość szybko sie zatykają . Chyba że na wejściu tą wspomniana gąbkę jako prefiltr. Bo jak się da tylko rure do zbiorika to łobuzy piasku nawrzucają .Proszę o oświecenie ( nie ukrywam że wolałbym aby w zbiorniku nic nie było) więc brak mechanika w środku bardzo by mi odpowiadał.

Link to comment
Share on other sites

ale naczytałem się , że filtry narurowe dość szybko sie zatykają

Gdzie się tego naczytałeś ? wszystko zależy jakiego wkładu użyjesz, na sznurkowych 50 czy 100 mikronów śmiga aż miło a możesz zrobić wkłady z gąbki, waty itp.

Link to comment
Share on other sites

U mnie chodzi na grundfosie 25-40, na wejściu 2 mechaniki równolegle na sznurku 100, baniak nowy, w kamieniach mieszane co 2 dzień, masa piachu non stop przerzucana, na spodzie zbiorników ze sznurkiem ponad cm piachu a całość zasuwa aż miło. Jak tylko zbiornik się porządnie ustabilizuje to zrobię podmiankę sznurków.

Link to comment
Share on other sites

A myślałeś o sumpie,zajął by jedynie miejsce pod akwarium,zbiornik 240 L powinien śmiało wystarczyć,pompa która by tym bujała mogła by byc taka jak polecił kolega eljot12 (chodzi mi o ten zamiennik,wcale one nie ustępują wydajnością ani oszczędnością grundfosom a kosztują trzy razy mniej).Do tego jakieś dwa cyrkulatory z morszczyzny i sprawa filtracji z głowy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.