Jump to content

automatyczna podmiana wody


Tasiorsz

Recommended Posts

Witam,

Posiadam akwarium 300l (malawi) i wykonałem system automatycznej podmiany wody. Jaka wartość podmienianej wody dziennie nie zaszkodzi mieszkańcom akwarium ?

Przy założeniu że jest to 30% tygodniowo, na dobę wychodzi około 13 litrów czyli około 0,53 litra na godzinę.

Jeżeli jest to ciągła podmiana wody to parametry wody w akwarium nie zmieniają się tak jak bym wlał do akwarium jednorazowo 90 litrów.

Proszęo opinie czy warto zwiększyć powyżej 30 % ilość podmienianej wody przy założeniu że jest to ciągła podmiana. Jeżeli tak to do jakiej ilości.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdzałem parametry wody w ostatni czwartek i wyglądało to następująco:

NO2 - 0,5 mg/l

NO3 - 5 mg/l

PO4 <0,02 Mg/l

Wykonane testami JBL


GH 10

KH 9

Wykonane testem SERA


PH 8,35


W zbiorniku nie mam jeszcze ryb. Zbiornik został zalany 2 tygodnie temu


Proszę o wypowiedzenie się na temat parametrów wody i ilości podmienianej wody w systemie ciągłym (automatycznym)

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem po co chcesz po dwóch tygodniach od zalania zbiornika stosować automatyczną podmianę wody? Daj zbiornikowi dojrzeć. Później mierząc parametry wody będziesz znał tygodniowy przyrost NO3 i wtedy ustalisz odpowiednią ilość wody do podmiany.

Link to comment
Share on other sites

No2 na takim poziomie w kranie to błąd pomiaru albo awaria wodociągów? Podmiana wody w akwarium na coś takiego nic by nie dała, sytuacja nadal niekorzystna dla ryb. A w praktyce najlepiej działanie systemu ciągłej podmiany zna Cezarix.

Link to comment
Share on other sites

Hehe Krzysiek wywołał mnie do tablicy.

Mam taki system od kilku lat. Jeśli chodzi o ustawienie ilości to po stwierdzeniu, że zbiornik dojrzał początkowo było to jakieś 7-8% miesięcznie (małą pompą "wylewową" steruje zegar) potem stwierdziłem że baniak jest wysoce stabilny (pomiary idealne w granicy błędu) więc zmniejszyłem ilość do jakichś 5% (ale tu należy pamiętać, o pewnej ilości wody która uzupełnia parowanie a nad tym kontroli nie mam).

Obecnie w miesiącach letnich podmiana NIE PRACUJE gdyż uzupełnienie odparowanej wody jest wystarczające. W miesiącach zimowych wrócę do systemu 2 minuty pracy pompy wylewowej dziennie, co da jakieś 5% wody na m-c.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.