Skocz do zawartości

Filtracja w 300 Litrach


Kvasir

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam roslin. Sinic tym bardziej. Do niedawna w ogole glonow nie mialem ale plantamin zaczalem lac to sie cos ruszylo ale marnie:/ .NO3 kolo 5.

Co do gych procesow tlenowych to wydaje mi sie ze one zachodza wczesniej, na wkladach sznurkowych i moze dlatego w fbfie przy niskim przepływie i dużej ilości piasku mogą zachodzić jakieś łagodne procesy denitryfikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma fizycznej (chemicznej?) możliwości żeby biologiczna redukcja no3 do N zaszła przy obecności tlenu. Tzn są jakieś niedawno odkryte bakterie przetwarzające NH3 od razu do N,są też bakterie siarkowe redukujące NO3 ale to już egzotyka.Ogólnie to za wysoki potencjał redox żeby to było możliwe.W jakimś mało ruszającym się miejscu w piachu, ale z przepływem wody, jestem skłonny przypuszczać .. :) że to prawdopodobne. W końcu tak działa dsb i w ogóle piaszczyste dno zbiorników wodnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że FBF potrafi denitrifikować to chyba wiadome. Kwestia wysokości kolumny piasku i przepływu.

A jakby przed FBF dać jakiś bardzo wydajny filtr biologiczny który redukowałby NH4->NO2->NO3 zużywając przy okazji mnóstwo tlenu, np ze dwa wkłady sznurkowe. Do tego do oporu wypełniony piaskiem FBF w narurowcu i minimalnie ustawiony przepływ tak aby resztki tlenu były jescze przetwarzane w dolnej części filtra a wyżej jakieś pozyteczne bakterie denitryfikacyjne. i pomału by to sobie redukowało.

pewnie trzeba liczyć na szczęście ale napewno jest to wykonalne.

Bo nie mozliwe jest że prawie 30 ryb nie zdołało podnieść NO3 powyżej 10 od początku stycznia 2011.


Co do sinic to tak wyglądały u mnie kamienie jeszcze w czerwcu zanim dorzuciłem AquaGlo i zaczałem lać plantamin:

[ame]

[/ame]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na zdjęciu sinic nie masz. Sam FBF jest bardzo dobrym "pochłaniaczem tlenu" właśnie za sprawą wzmożonej nitryfikacji, można to sprawdzić jakim testem zresztą. Duża kolumna do fluidyzacji jest technicznie upierdliwa, ale jakby za fbf odnoga na bypasie z kolejnym filtrem piaskowym z bardzo wolnym przepływem wody, myślę że to może się udać. Albo proszę zobaczyć co panowie Newin wymyślili http://www.petfishtalk.com/shows_special/denitrification/denitrification.htm model 2 i 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wracając trochę do tematu. Co myślicie o pomalowaniu rurek zwykłą farbą olejną tkzw. Emalią. Pokolenia ludzi gotują i jedzą z emaliowanych garnków to czy zaszkodzi ona rybką ?


Przyspieszyłem trochę start baniaka wkładając do niego wąkrotka,, limnophillia sessiliflora i jeszcze jedną roślinę o nieznanej mi nazwie. Efektem jest spadek NO3 z poziomu 80 do poziomu 10 (JBL kropelkowy) od poniedziałku do dzisiaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.