Jump to content

Melanochromis joanjohnsonae-Perła Z Likomy


rafik1

Recommended Posts

Już gdzieś o nim było...


W naturze samce osiągają 10cm,samice 8.

Początkowo był endemitem występującym nieopodal wyspy Likoma,ale został także introdukowany opodal wyspy Thumbi west.

Preferuje wyższe partie wolnego od osadów biotopu skalistego.

Żywi się bezkręgowcami,które podejmuje z porastającego skały peryfitonu.


BTN Ad Konings

Link to comment
Share on other sites

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=15&t=9674&p=106036#p106036 Kolega Malpat twierdził ze ma takie zestawienie ale fotki nie pokazał :wink: więc nadal podtrzymuję swoje zdanie że połączenie jest ryzykowne.


Nie tylko kolega Malpat ale również kolega sengabay ma takie zestawienie.Ponadto o ile dobrze pamiętam te dwa gatunki występują razem w przykładowych obsadach na tym forum,oczywiście z paroma innymi gatunkami.Kolega Malpat musi je mieć skoro oferował mi narybek.

Link to comment
Share on other sites

Nie twierdzę że moje obawy są uzasadnione ale kolega Małpat miał wiele obsad wirtualnych,np twierdził że saulosi nie będą podchodzić do tarła gdy będą z maingano, co jest ewidentną ......

Link to comment
Share on other sites

Czy ten gatunek jest naprawdę taki mało spotykany?Cały czas czytam sprzeczne informacje.

Akwarium jest w trakcie dojrzewania,więc mam jeszcze troche czasu nad wyborem ryb.

Zastanawiam się nawet nad tym żeby wpuścić same 'perły'.Niewiem sam co zrobić.

Jakby miały być same w akwa to w jakim układzie?


P.s.

Znalazłem na KM propozycje obsad w którym były Pseudotropheus saulosi i Melanochromis joanjohnsonae co prawda w większym akwa ale jeszcze z dwoma innymi gatunkami.

@Harisimi też polecał komuś sauloski i perły do 100cm.akwarium.

A więc...

Link to comment
Share on other sites

Malpatowi obsadę maingano.saulosi ,joanjohsonae polecał dr.Pawlak z UMK więc taka obsada chyba spoko może funkcjonować.

Co do przeszkadzania saulosi w tarleprzez maingano to akurat na jednymz moich postów twierdził nijaki baenschi a nie Malpat. :wink: Rafik jesteś z Torunia wstąp do Muzeum przy UMK pogadaj z DR.Pawlakiem akurat mają te melanochromisy w ofercie,przy okazji poradzą ci co i jak.

Link to comment
Share on other sites

Malpatowi obsadę maingano.saulosi ,joanjohsonae polecał dr.Pawlak z UMK więc taka obsada chyba spoko może funkcjonować.

Co do przeszkadzania saulosi w tarleprzez maingano to akurat na jednymz moich postów twierdził nijaki baenschi a nie Malpat. :wink: Rafik jesteś z Torunia wstąp do Muzeum przy UMK pogadaj z DR.Pawlakiem akurat mają te melanochromisy w ofercie,przy okazji poradzą ci co i jak.


Mam dylemat co do obsady.Jest jeszcze czas na wybór.Saulosi to oklepane ryby ale super wyglądają w jednogatunkowyn akwa.Do tego M.joanjohnsonae ładne rybcie i mało spotykane...Ciężki wybór.Ale czy będąc razem nie będą problemu z z dietą.Z tego co czytałem to M.joanjohnsonae to bardziej w kierunku mięcha a P.saulosi w roślinne.

Jeśli p.Pawlak tak doradzał to nie sądzę żeby się mylił,słyszałem że ma niezły autorytet wśród malawistów.

Link to comment
Share on other sites

Ja też planuję taką obsadę i właśnie mam zamiar w rybcie zaopatrzyć się właśnie u Pawlaka więc się jeszcze u niego upewnię.Mam jeszcze kilka innych obsad w odwodzie więc jakby co to zmienię po dokładnym rozeznaniu się. Joanjohsonae wprawdzie widziałem tylko na zdjęciach ale bardzo mi się spodobały.Planowałem początkowo do saulosi dorzucić callainos ale jest duża rozbieżność dotycząca osiąganych wymiarów między tym co można znależć w necie a opiniami na tym forum.


P.S. Rafik czy joanjohsonae naprawdę tak pięknie prezentują się na żywo( zarówno samce ja i samiczki)?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.