Jump to content

Fatalna woda.


mdhlodz

Recommended Posts

Mam problem z wodą.


Parametry:

No3 20mg

No2 po za skalą

ph 7,4


Objawy. Dwie ryby 1szt Acei i 1 szt. silngiel zidentyfikowany jako Elongatus mają przebarwienia, jakby białe placki. Acei wczoraj miał długie przeźroczyste odchody. Ryby dość często się ocierały. Teraz reszta obsady trochę zaczęła też tak robić. Dziś tego Acei nie mogłem znaleźć, dopiero jak wyciągnąłem wszystkie kamienie udało mi się ją znaleźć i razem z elongatusem odłowiłem na wszelki wypadek. Wcześniej bardzo ładnie jadły, teraz po podejrzeniu pierwotniaków po mało przejrzystej wodzie i osadzie na tafli nie jedzą drugi dzień.


Akwarium:

240l, filtry jbl e901 i turbo filter 1100


Obsada:

4szt. Acei ( 1szt do redukcji, ta z plamkami ponieważ wciąż jest ganiany przez innego samca)

5szt. Maingano

6szt. Yellow

1szt. Elongatus (skoro odłowiony do redukcji)


Pokarmy:

tropikal malawi od tygodnia


raz podane:

dainichi veggie fx

new era chichlid africaRyby są u mnie od tygodnia.


W tej chwili chcę podmienić z 20% wody i dodać jbl denitrol, ale nie wiem co robić dalej?

Link to comment
Share on other sites

tez się zastanawiam nad tym czy akwa dojrzale?Po jakim okresie wpuściłeś ryby, jakie były parametry??

Druga sprawa, czy nie masz tam gdzieś trupa??

Trzecia sprawa czy aby nie przekarmiasz ryb.

Białe placki, to może być ospa, świadczy o tym ocieranie i białe placki.

Link to comment
Share on other sites

Ryby były przekarmiane, wpuszczone po 10-14 dniach od startu biologa, przy wpuszczeniu parametry były takie :

ph : 7,8

No3 : 1

No2 : 0

kH : 8


testy JBL


Teraz podmieniłem 40l wody, wlałem jbl biotopol, florin bakter, cichlid code. Nie karmie ich dalej, do soboty. Ryby z przebarwieniami odłowione. Praktycznie wszystkie gówna z dna usunięte. Napowietrzam bąbelkami z wewnętrzniaka i ruchem wody z zewnętrzaniaka. Jakie kroki dalej?

Link to comment
Share on other sites

Można zastosować sól zwykłą niejodowaną dla ochrony skrzeli przed uszkadzaniem od azotynów.Czekają cię też częste podmiany wody aż do ustabilizowania sytuacji. Albo zapodanie prodibio biodigesta.

Link to comment
Share on other sites

A może najszczać? Tylko ile?

Biorę pod uwagę prodibio biodigesta, a jest jeszcze coś co stabilizuje i przyśpiesza start z preparatów? Sera nitrivec, Bactozyn? Już użyłem 3 + filterstarty. Smurv nie musisz odp, jak nie wiesz.


Usunąłem twoje PS powód na PW. eljot12


Edit

2 ryby wpuściłem po 10 dniach. Resztę ryb po 14dniach. Od początku wlałem wszystkie szczepy bakterii. Ryby kupowałem z 4 różnych hodowli i razem z wodą. Na oko 2.5l wody w dojrzałych zbiorników. W 10 jak i w 14 dniu parametry wody były ok. Myślę, że to efekt przekarmiania ryb. Bo okazuje się, że jak mnie nie było w domu to one jadły bo przecież z rybkami nie ma jak się pobawić to można je pokarmić i to jest super zabawa.


Nie pisz posta pod postem używaj opcji edytuj. eljot12

Link to comment
Share on other sites

A może najszczać? Tylko ile?

Pod żadnym pozorem, akurat tego masz za dużo :wink:


Myślę, że to efekt przekarmiania ryb. Bo okazuje się, że jak mnie nie było w domu to one jadły bo przecież z rybkami nie ma jak się pobawić to można je pokarmić i to jest super zabawa.


To jest prawdopodobne. Posłuchaj rady nabe

Link to comment
Share on other sites

Ryby były przekarmiane, wpuszczone po 10-14 dniach od startu biologa, przy wpuszczeniu parametry były takie :

ph : 7,8

No3 : 1

No2 : 0

kH : 8A gdzie pomiar nh3/4? Pewnie nie masz testu,a szkoda.Amoniak pewnie był wykrywalny co świadczyłoby o tym,iż cykl azotowy dopiero wystartował...szkoda tylko ryb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.