Jump to content

MAŁE MALAWI


yacca

Recommended Posts

Witam!

Jestem w trakcie zakładania zbiornika odzwierciedlającego biotop jeziora Malawi:

• akwarium prostokątne 80x35x40h (112 litrów, szkło 6 mm) z podstawką,

• pokrywa Multilux Juwel (2x18W)ze świetlówkami Hagen POWER-GLO

i AQUA-GLO,

• grzałka Hagen Tronic 100W,

• filtracja: 2x filtr zewnętrzny Hagen Fluval 205 (2x680 L/H = 1360 L/H, pierwszy ma pełnić rolę filtra mechanicznego a drugi biologicznego),

• tło wewnętrzne strukturalne firmy Ekol z bocznymi siatkami cyrkulacyjnymi,

• podłoże z piasku (żwiru) kwarcowego o frakcji 0,5 – 1 mm,

• wystrój: skałki serpentynitu,

• planowana obsada: Pseudotropheus saulosi 2+6

Chciałbym prosić Was o odpowiedzi na pytania:

1. Czy powyższy „zestaw” jest w miarę kompatybilnie dobrany?

2. Czy mocując za tłem rurki ssące filtrów cyrkulacja wody pozwoli na zebranie nieczystości (oczywiście zdaję sobie sprawę, że bez odmulania się nie obędzie)? A może mam wykonać w tle jakieś dodatkowe otwory?

3. Planuję na końcówkę rurki odpływowej filtra biologicznego założyć deszczownię a koniec rurki filtra mechanicznego pozostawić bez zmian (chcę jakoś zniwelować prąd wody, aby nie naruszył przymocowanego tła). Czy to dobry pomysł? Czy wyloty rur filtrów schować za tłem?

4. Którą świetlówkę dać jako pierwszą patrząc od frontu na akwarium? (założyłem POWER-GLO jako pierwszą a AQUA-GLO bliżej tylniej ściany akwarium)

5. Czy na całe dno akwarium dać płytę styropianu (grubości 1 cm), czy może tylko pod skałki i tło wewnętrzne?

6. Czy można stosować silikon akwarystyczny do łączenia skałek? Jeżeli nie, to jak bezpiecznie zbudować konstrukcję złożoną ze skałek?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Witaj


1)Dobrze bedzie

2)Hmm, radzilbym przed tłem, duzo wieksza skutecznosc(jesli chodzi o mechanika)

3)Ja zrobilem mala dziurke w tle struk, dzieki czemu woda wyrzucana jest przed tlo

4)Hmm, niech sie wypowie jakis uzytkownik tych rurek

5)Calosc, zostaw po cm przy szybach, nieebdzie wtedy go widac :wink:

6)Mozna, ale po co? Takie poklejone budowle wygladaja nienaturalnie, po drugie bedziesz mial problem, kiedy np taka budowla Ci sie znudzi, bedziesz chcial cos przestawic itp, takie rozwiazania stwarzaja duzo niepotzebnych problemow- ZDECYDOWANIE ODRADZAM KLEJENIA!!


Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

• pokrywa Multilux Juwel (2x18W)ze świetlówkami Hagen POWER-GLO i AQUA-GLO


W sumie nie wiem, czy to już kupiłeś czy nie?

Nie wiem, ile dałeś za tą pokrywę, ale sprawdź

ile ci wyjdzie z Aquaboro.


• filtracja: 2x filtr zewnętrzny Hagen Fluval 205 (2x680 L/H = 1360 L/H, pierwszy ma pełnić rolę filtra mechanicznego a drugi biologicznego),


Wydaje mi się za duża filtracja, bo i takiego zbiornika

nie przerybisz za bardzo ze względu na powierzchnię.

Ja bym wziął jeden większy kubeł, mniej rurek, a i tak

pozostawiając mechaniczną kubłowi będziesz musiał

go częściej otwierać, więc czy otwierasz jeden z dwóch

czy po prostu jeden to wyjdzie na to samo.


Którą świetlówkę dać jako pierwszą patrząc od frontu na akwarium? (założyłem POWER-GLO jako pierwszą a AQUA-GLO bliżej tylniej ściany akwarium)


Spróbuj najpierw z samą Power-Glo, ewentualnie z odbłyśnikiem.


5. Czy na całe dno akwarium dać płytę styropianu (grubości 1 cm), czy może tylko pod skałki i tło wewnętrzne?


Lepiej na całe, wygodniej przy przemeblowaniach, i izolacja

cieplna lepsza. Jako zabezpeczenie przed dokopaniem się

ryb na to możesz dać arkusz czarnego spienionego PCV.


milc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Witam wszystkich serdecznie,wlasnie chce zaczac przygode z pyszczakami.Mam akwarium 112L wiec nie jest wielkie ,jest panoramiczne,grzalka 100wat i filtr UNI FILTER 1000 UV.Narazie mam w nim tylko wode i 3 wapienie i pare lupek,nie mam jeszcze tla.Zeby nie bylo pusto posadzilam kilka sztuk kabomby,ale po poczytaniu postow chyba z niej zrezygnuje.Ale nie o to chodzi ,chcialabym prosic o pomoc z dobraniem obsady do mojego malego akwarium,bo na sprzedawcow raczej nie mozna liczyc.Mysle ze za 2 tygodnie bede juz mogla zaczac kupowac rybki,wiec chce wiedziec co wybrac by nie bylo zle i bym nie musiala potem niczego usuwac z akwarium. Z gory bardzo dziekuje za wszelkie wskazowi i rady heti nowicjuszka co do pyszczakow :D

Link to comment
Share on other sites

Niestety niezbędne jest abyś dokupił jeszce filt zewnętrzny biologiczny (kubełek) bez tego praktycznie nie można mówić o malawi. Do twojego akwarium masz 3 gatunki: yellow, saulosi, rdzawe... jednak polecam saulosi gdyż są najmniejsze, ladne bo występuje dyformizm i stosunkowo nigroźne.

Proponował bym zakup 8-10 sztuk z redukcją późniejszą do 2+6.

Jeżeli nie zrezygnujesz z kabomby to ręczę że sama nie wytrzyma i spotkają ją dwa losy: zgnicie lub zjedzienie:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Szanowni, nie wiem co robię źle, że nie chce mi się soda całkowicie rozpuścić w wodzie, niezależnie czy daje do beczki najpierw sodę czy wodę, jak ciepłą wodę daję (30-50C) i jak długo oraz czym mieszam. Zawsze zostaje na dnie ileś sody nierozpuszczonej...   
    • Czołem załoga. Przygoda z moją 240l Malawi jakiś czas temu dobiegła końca. Właśnie zaczynam z nowym akwarium o wymiarach jak w tytule. Szukam pomysłu na obsadę. Im więcej przeglądam tym większy bałagan w głowie. Ma być kolorowo. Może być mbuna jak i non mbuna. Akwarium mimo 170cm ma z prawej strony komorę filtracyjną, więc te 15-20cm z długości ucieka. Realnie jest koło 150cm. Akwarium jak na załączniku. Liczę na waszą pomoc
    • Witaj. Generalnie przed gąbką i za nią warto, żeby było chociażby kilka mm przestrzeni tak żeby gąbka nie stykała się z przegrodą, gdyż to tamuje przepływ. Mało tego - gdy gąbka zatyka się i poziom wody spada w kaseciaku powoduje to że ściany kaseciaka i przegrody zaczynają stykać się z gąbką. Ja u siebie na środku przed gąbką i za gąbką dałem  dodatkowo dystanse z rurek PCV co eliminuje powyższe problemy. Jednakże gdybym jeszcze raz projektował kaseciaka to na przegrodzie i wewnętrznej stronie kaseciaka od strony gąbki wkleiłbym pionowe paski grubości  5 mm ze spienionego PCV, który dystansowały by odległość od gąbki i usprawniły przepływ wody.  Dobrym pomysłem jest także jako pierwszej warstwy gąbki zastosowanie takiej 1cm pi10 i dopiero za nią pi45. Takie rozwiązanie powoduje to że gąbka znacznie wolniej zapycha się. Mam  tak u siebie. 
    • Zadzwoń do Malawi Shop w Będzinie. Kiedyś ściągali pod zamówienie.
    • Każda dodatkowa przegroda wg mnie będzie zmniejszać przepływ.  Ewentualne komorę śmieciową (pierwszą z zasysem), zrób na tyle szeroką, żeby zmieścić tam grzałkę. W komorze pompy istnieje ryzyko, że jak nie będziesz regularnie czyścił gąbki, to poziom wody może spaść na tyle nisko, że grzałka nie będzie cała zanurzona w wodzie. 
    • Jeszcze jedno pytanie: oczywiście nie chciałbym robić przegrody bezpośrednio za gąbką, by ścianka przegrody dotykała gąbki - ale czy np. przegroda w odległości np. 2 cm od gąbki również będzie zabierać jej powierzchnię flitracyjną (mogłaby to również być komora dla grzałki)? Chyba już nie, ale proszę o poprawienie praktyków. 
    • Cześć, dzięki.  Formatki konstrukcyjne o szerokości 50 mm i grubości 10 mm (grubość szkła) tworzą ramę o wymiarach zbiornika. Dookoła opaski z PCV 3 mm o szer. 80 mm, oklejone folią meblową, ale nie w całości - od strony styku z ramą pozostawione "gołe" PCV o szerokości nieco mniej, niż 50 mm, by cyjanoakryl dobrze złapał oba elementy. Opaska zachodzi 2,5 cm na szkło, od góry przestaje 5 mm poza krawędź dla schowania pokryw. Dzielenie w połowie pokrywy zrobione na "kanapkę", dwie formatki konstrukcyjne, sklejone razem z już oklejoną formatką 3 mm, również przestającą o 5 mm i wyciągniętą na długość tak, by dotykała opasek dookoła akwarium. W ten sposób pokrywki mają swoje wnęki i opierają się ze wszystkich 4 stron na formatkach konstrukcyjnych. Wieka z PCV 3 mm oklejonego folią i poliwęglanu komorowego 6 mm. Lekkie i sztywne. Planuję otwory w stylu przelotek meblowych fi 60 lub 80 mm, które będą zarówno uchwytami do podnoszenia pokrywek, jak i otworami do karmienia ryb. Nie mam niestety zdjęć z powstawania pokrywy, w ferworze pracy człowiek o tym nie pamięta.  A i ręce w pyle od ciętego PCV, bo nieoceniony Fabertec przycina co do milimetra, ale mniejsze kształty ciąłem sam na małej pile stołowej. No i generalnie najpierw oklejanie folią meblową, potem klejenie elementów cyjanoakrylem, inaczej nie da rady dobrze przykleić folii na tak małych powierzchniach.
    • Cześć  Bardzo fajnie wygląda ta pokrywa. Mógłbyś pokrótce opisać jak ją wykonywałeś?
    • Informacyjnie, Akwarystyczny24.pl ma już nie mieć w swojej ofercie produktów Back To Nature.
    • Po wizycie w składzie kamienia, wyszło ponad 160 kg - a i tak bez tego największego samej górze. Pięknie się prezentował, ale był niestabilny. Na razie moczenie przed szorowaniem. Nie było jakiegoś super wielkiego wyboru, trafiły mi się chyba różne odmiany serpentynitu. Niektóre prawie czarne (nie wiem, czy nie granit), ale kilka sztuk zielonego zdaje się też jest. Z lewej strony taczki widać fragment tła Juwel Granite, wziąłem dla porównania przy wyborze. Ponadto, jeśli oryginalne sitka pomp Jebao/Jecod są dla kogoś za duże, polecam obciąć je w połowie i wkleić do kołnierza nakrętki sitka, elegancko pasuje. Pompa krótsza o 2 cm, sitko zachowuje swoje funkcje wlotu od frontu i bokami. Reszta tła Juwel Granit zamówiona, w tym tygodniu skleję kaseciaka. Niestety już po sklejeniu pokrywy "zachorowałem" na hydroponikę i myślę nad dorobieniem do niej korytka przepływowego. Zobaczymy.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.