Jump to content

afra cowbe + maingano + yellow w 240l


Recommended Posts

Witam.

Moje pierwsze malawi powstanie za jakiś czas, czekam na zmianę mieszkania...

Po przeczytaniu wszystkich wątków tego forum, co zajęło mi ok miesiąca ustaliłem swoją obsadę standardowego 240l.

Z wątku "dla każdego coś kolorowego" zamieniłem msobo na yellow.

Haremy byłyby 1+3 lub 1+4.

Za Yellow przemawia do mnie to, że nie są tak terytorialne i nie walczył by tak z samcami afry i maingano jak msobo.

Dobrze kombinuję?

Miał ktoś taka obsadę w 240l?

Link to comment
Share on other sites

Powinno pasować , ale w takim akwarium to jakieś 20 ryb powinno pływać.


Kolego Malpat, Ty znowu swoje...

20 ryb w takim litrażu to spore przerybienie a co za tym idzie żadna przyjemność z obserwacji ryb.


Jeśli byś chciał spróbować wielosamcowo to imho przy dwóch gatunkach.

Link to comment
Share on other sites

W pysiach najbardziej podoba mi się ich zachowanie, chociaż nie ukrywam, że akwarium będzie miało bardziej charakter dekoracyjny niż hodowlany. Nie zmienia to faktu, że przerybione malawi nie wygląda wcale dobrze i myślałem o maksymalnie 14 rybach.

Z kolorowych rybek pływających bez celu po zbiorniku mam stadko neonów i to mi wystarczy:)

Link to comment
Share on other sites

Co do wielo samcowo u Afry hmm, zależy od temperamentu u mnie w 150 cm 300l mam Afre Lumbile plywaja razem z L.Nkali z 3+7 zostało 1+7.

Dominat pozbył się konkurencji zaraz po pierwszym tarle pewnego dnia wracam z pracy a starszy mi mówi Andrzej zobacz jak rybki sie ładnie bawia:D ja do akwa ,ale było już po wszystkim ostatni samiec wlasnie odchodzil do Krainy Wiecznej Spiruliny .


Osobiście Doradzam 2 Gatunki Afre i yellow ,w normalnej ilości tak żebyś mógł podziwiac wmiare naturalne zachowanie tych rybeczek

(Bo przerybienie Malawi = Bezcelowe Nudne pływanie ) :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Powinno pasować , ale w takim akwarium to jakieś 20 ryb powinno pływać.


Kolego Malpat, Ty znowu swoje...

20 ryb w takim litrażu to spore przerybienie a co za tym idzie żadna przyjemność z obserwacji ryb.


Jeśli byś chciał spróbować wielosamcowo to imho przy dwóch gatunkach.Możecie mieć takie poglądy na temat obsady ale nie należy krytykować innych , którzy mają inne zdanie. ;)


co do tematu;

jeżeli chcesz 14 ryb to w jakim celu pytasz o 3 gatunki ?

wtedy zdecyduj się na 2 gatunki, bo przy 1/3 z każdego gatunku to dużo mniej ciekawych zachowań zobaczysz.

Link to comment
Share on other sites

Większość z nas by zrobiła dwugatunkowe(ja ofkors jednogatunkowe :P) ale to akwa ma cieszyć właściciela.Wiadomo,pierwszy kontakt z Malawi to musi być dużo i kolorowo,choć widać że kolega jest rozsądny i nie idzie w przerybienie.


Zrób dwugatunkowe z afrą i yellowkiem jak doradził koba.Gdyby zadziałała natura i populacja się "zneutralizowała" to wtedy dodasz mały haremik jakiegoś trzeciego gatunku...

Link to comment
Share on other sites

Afra i Yellow, jakoś mi się słabo to widzi... Tak jak pisałem akwarium to ma mieć charakter bardziej ozdobny.

Jak zdecyduje się na dwa gatunki to zostanę przy Maingano i Yellow... Tylko tego samczyka Afry tak będzie żal....

Dobrze, że mam jeszcze sporo czasu do startu mojego pierwszego malawi,prześpię się jeszcze nie jedną noc z tą decyzją...

Link to comment
Share on other sites

IMO w 240l są nikłe szanse na wielosamcowość u yello (niby spokojne ale rosną swoje i samce nie koniecznie się tolerują :wink: ) nie wiem jak z maingano bo miałem je krótko ale na dłuższą metę pewnie też marne szanse, więc dla małej charakternej afry miejsce się znajdzie, będziesz miał kolorowo i ciekawie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.