Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Kolegów

Wczoraj przywiozłem do swego 200l nowego baniaka rybcie, po 10 szt. saulosi (5 szt. ok. 5 cm i 5 ok. 2,5-3) i maingano (4-5 cm) - oczywiście do redukcji.

Zauważyłem dzisiaj, że rybki ocieraja sie o piasek, wyczytałem tez na forum, że czasem to ocieranie po prostu się zdarza np po prz\ejedzeniu, albo tak już mają. I teraz pytania:

- czy po stresie podróży (ok. 120 km autem) jest to normalne, że ryby sa słabsze i podatne na jakąkolwiek infekcję

- kilka dni przed wpuszczeniem rybek, po dodaniu pokarmu i włączeniu światła zobaczyłem małę białe robaczki na szybie, wziąłem je pod mikro i okazało się, że to wypławki, może one jakoś nie pasuja rybom, znalazłem też jakieś małe robaczki w formie małego punkcika jakby z ogonkiem czy nóżką, niestety nie znalazłem nigdzie na necie niczego podobnego i nie mogę tego zidentyfikować

- nie dawałem do wody żadnej chemii, ani odkażalnika, a może powinienembył coś dać na wszelki wypadek?

- ocierały sie na początku mniejsze maingano, zauważyłem też małe i duże saulosy, nie widac na rybach oznak ospy, niewiele karmię, nie dzieje sie to non stop, zaobserwowałem, bo przydlądałem sie rybom

- czy powinienem coś robić natychmiast, czy obserwować - co radzicie


Parametry wody na dziś:

ph 8

kh -14

gh - 20

no2 - 0

no3 - 0 - 10

nh3 - pomiędzy 0,0 - 0,03

nh4 - pomiędzy 0,0 - 0,5 - lekki odcień zieleni

po4 - 2,o

testy kropelkowe sery


filtracja mech. cirkulator 1100, kubeł Tetra EX 700

Proszę o pomoc kolegów i z góry dziękuję

Opublikowano

baniak zalałem ok. 10.02, test nh3/4 mam dopiero od 2 tyg, i pomiar jest taki sam stale. Z wpuszczeniem ryb kierowałem sie podpowiedzią na forum, że gdy no2 bedzie 0, ryby wpuszczać, czekałem i tak kilka dni, dodatkowo ponaglał mnie sprzedawca, bo chciał opróżnić baniak (prywatny hodowca k. Brzeska).

Ryby ocierają się póki co sporadycznie, choć kilka razy na raz, zauważyłem, że tylko o piasek i zwłaszcza te najmniejsze, ale przeciez nie patrzę stale w akwa, więc może nie dostrzegam.

Sławku, które parametry świadczą o niedojrzałości baniaka?

Opublikowano

Chyba nie do końca zrozumiałeś o co chodzi z zerowym NO2.

Przecież woda która będzie stała w wiadrze przez miesiąc również będzie miala zerowe NO2.

Zasadniczo cala sprawa wygląda tak że ryby wpuszczamy po zamknięciu się calego cyklu który obserwujemy w akwarium.

Więc po kolei:

- nalewamy wodę

- dodajemy coś co będzie źródłem NH3 - czyli jakaś rybkę startową, trochę moczu, kawałek mięsa

- dodajemy bakterii


I od tego momentu zaczynamy obserwować cykl:

- NH3 wzrasta, NO2=0, NO3 na niskim poziomie w zależności od tego jaką wartość mamy w kranówce.

- zaczyna wzrastać NO2, NO3 na tym samym poziomie

- NH3 spada do zera, NO2 jest w szczytowym momencie, NO3 zaczyna wzrastać

- NH3=0, NO2 maleje, NO3 wzrasta


I w tym momencie kiedy mamy NH3 i NO2 niewykrywalne możemy bezpiecznie wpuścić ryby.


W chwili obecnej jeżeli masz już ryby w zbiorniku bacznie obserwuj rozwój sytuacji bo na 99% masz niedojrzały zbiornik i parametry zaczną Ci skakać.

Możesz kupić Biodigest Prodibio bo zapewne się przyda - są to "czyste" bakterie bez pożywki której już wystarczająco wyprodukują ryby.

Opublikowano

Więc ja zaczynałem od 4 welonek, które były w akwa, potem, gdy widziałem że dostały ospy, wyłowiłem je (teraz pływaja już u znajomych), podniosłem temperaturę, dodałem ichtio i soli, potem dodawałem bakterii i 2 filiżanki moczu, nie miałem testu nh3/4, dlatego nie mogłem mierzyc tych parametrów, ale pozostałe kształtowały sie w okresie 10.02 - 20.03 następująco:

no2: 3-5;0,5;1;2;0

no3: 50;30;>50;10;<10

ph stale 8

kh: 18;19;15;14

gh: 27;23;29;24;20

po4: mam go od 5.03, jego wyniki to>10; >5;5;2

nh4: mam test dopiero od 9.03 i stale jest pomiędzy 0,0 a 0,5, nie bardzo wiem, jak zmieżyc dokładne stężenie


więc nie było tak, że nalałem wodę i czekałem, w międzyczasie walczyłem z sinicami i podmieniałem ok 16 - 30 l wody, ponieważ dałem wcześniej trochę soli aby pozbyc się kulorzęska, jak również aby obniżyć fosforany i w konsekwencji by walczyc z sinicami.


co zatem zrobiłem żle podczas procesu dojrzewania akwarium???

Opublikowano

Kunta spadek NO3 IMO jest w tym przypadku związany z sinicami i podmianami wody.

Ocieraniem się ryb w świeżym akwa bym się zbytnio nie przejmował (stres inny skład chemiczny wody itp)

Nie przekarmiaj i kontroluj parametry, powinno być ok. Gdyby sytuacja się utrzymywała długo, to trzeba będzie szukać innej przyczyny.

Opublikowano

no3 spadło gdy zacząłem podmieniać wodę, Oczywiście potem już moczu nie dawałem, raz tylko 5 granulek pokarmu, ale potem po 2 dniach je zebrałem, bo zauważyłem na szybie wypławki


test mnie zastanawiał, bo o ile na początku pomiar był klarowny czerwony, o tyle później był przez długi czas mętny, teraz jest znowu klarowny


pomiar przed chwilą jest następujący:

ph 8

no2 0

no3 >10

po 2

nh4 ??????

ciekawe, pomiar z 10 ml jak zawsze, lekki zielonkawy, ale gdy dodałem do 5ml wody z akwa 5 ml destylowanej, również ten sam kolor, a także z kranu ten sam pomiar, może test nh3/4 jest zwalony???

podobnie teraz zrobiłem z testem no3 i tak

kranówa 0, woda z akwa 10, ale rozcieńczona destylowaną 5 + 5 ml, jest ciemniejsza, ok 25

hmm, nie mam pojęcia dlaczego?????


w każdym razie Kunta, rozumiem, że nie jest tak, że baniak jest niedojrzały?

Opublikowano

Podmiana 30 litrow przy powiedzmy 150 litrach netto zbije NO3 o 20% czyli 10mg/l. Jezeli mial NO3>50 i zjechalo do <10 to wg mnie jest to co najmniej dziwne - takich rzeczy to nawet w Erze nie robia, a co dopiero sinice.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.