Skocz do zawartości

Stała podmiana wody ???


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

dzięki za podpowiedz . To co wsadzić do kubełka jako biologiczną filtracje ?? Wiadomo (kasa) więc będę szukał jakiś używek i trzeba będzie powsadzać nowe wkłady.

Opublikowano

KIKUT działasz chaotycznie, kupisz teraz kubełek a potem zmienisz baniak i kubełek będzie bez sensu - nie zrobisz sensownej podmiany wody bez sumpa...

no chyba że kupisz jakiegoś taniego chińczyka za 150zł np HW-303 - mam w 160l i jest ok a był tani jak barszcz...

mam go w 100% na gąbkach pociętych w kostki 2x2x2cm

działa jako mechaniczno biologiczny... nic więcej do takiego baniaka nie potrzebujesz

Opublikowano

stała podmiana wody ma swoje zalety i można zrezygnować zupełnie z filtracji - ale zużycie wody będzie większe niż okresowe, jednorazowe podmiany by osiągnąć ten cel.

wynika to wprost z modelu matematycznego.


Jednakże o ile SCPW jest kłopotliwy, to tylko automatyczna czy ręczna podmiana jest wskazana.

Jeśli ktoś nie ma tej możliwości nawet nie wie, co to jest bieganie z 3 wiadrami albo zupełny spokój.


Ja nie mam stałej podmiany. Do akwarium mam doprowadzoną wodę i kanalizację. Jak chcę podmienić wodę w zbiorniku to otwieram kran i idę na obiad. po obiedzie zamykam kran i wodą już podmieniona w ilości ok 20-40%, zależnie jak ten obiad długo trwa :). Z kranu leci, szczególnie w okresie zimowym, zimna woda. Przy stałej podmianie - to jest głównym problemem - duże straty energii na jej ogrzanie.

I to rozwiązanie jak najbardziej polecam.

Opublikowano

Nie boisz się o to że w kranie czasami może lecieć taki syf, że już w akwarium jest lepsza?

Nie bagatelizuję ani chloru ani innego syfu który mogę mieć w kranie, o ile wleje się tego 10% to nie będzie tragedii, ale gdy będzie to dużo dużo więcej - tak jak proponujesz to wątpię aby była to taka wspaniała metoda.

Opublikowano

Podejrzewam że Nurosław ma stosowną do przedsięwzięcia baterię filtrów na rurce z wodą 8) Co ze swojej strony polecam każdemu, niezależnie czy ma ciągła podmianę czy też nie.

Opublikowano

tak, dokładnie mam dwa prefiltry 10" już na zasilaniu domu. Mój SUW bierze wodę z 4 studni mioceńskich. Ale nawet gdyby nie, to powiedz Yaro podmian też nie robisz? Co wtedy robisz jak leci syf z kranu (choć u mnie się to nie zdarza). Jedyne ale w mojej kranówie - stąd te prefilry to okresowe zwiekszenie ilośc Fe i nieznacznie zwiekszone dawki podchlorynu co kilka miesięcy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zanim otworzysz kran na full w akwarium, sprawdzil co dziś leci z kranu w domu, chociaż nalewając wodę do czajnika.

Moja metoda niczym się nie różni od tej z bieganiem z wiadrami jeśli chodzi o jakość wody. Odpada tylko noszenie wiader i rozwijanie węży. Jak odmulam, to jeden koniec wężą włożony zostaje do wylotu kanalizy i wsio, można grzebać w akwarium.

inne zagrożenia - ba należy się z nimi liczyć i je rozwiązywać. Np. pobranie piasku przez odmulacz, to jest syfon na kanalizie....

nic nie stoi na przeszkodzie by w przypadku cennych elementow które mogą zostać wciągniete przez odmulacz zlewać wodę prosto do wiadra.

Zapewne znajdziesz, także tutaj na forum dużo osób, które leją bezpośrednio kranówkę do akwa, być może także sam tak robisz.

Opublikowano

no ja też nie podmieniam przecież aż takich ilości. Skąd się wzięło to 80%? Przecież nikogo nie namawiam gwałtownych, takich dużych podmian wodą nawet najdoskonalszą ale o temp. 10 C.


ja rozumiem że ogrom pracy przy zakładaniu takiej instalacji w urządzonym już mieszkaniu, rzeczywiście wskazuje na te wiadra i węże.

Ale jeśli ktoś ma możliwość, bo i tak np. buduje mieszkanie - jak najbardziej polecam by doprowadził do akwa wodę, kanaliazację, OSOBNĄ linię elektryczną zasilającą z własnymi bezpiecznikiem/ami a jesli ktoś lubi wyzwania także CO, np. podłogówkę z własnym sterowaniem pod dno akwarium (im większe akwarium, a takich coraz więcej) tym bardziej opłacalna robi się taka impreza ( CO bezpośrednio czy wymiennik zaleznie od wielkości instalacji i rodzaju pieca).

Opublikowano
stała podmiana wody ma swoje zalety i można zrezygnować zupełnie z filtracji - ale zużycie wody będzie większe niż okresowe, jednorazowe podmiany by osiągnąć ten cel.



stąd że aby zrezygnować z filtracji należało by prawie całą wodę wylewać i zastąpić ją świeżą - ale nadająca się do życia.

Opublikowano

nie zrozumieliśmy się Yaro, przeczytaj jeszcze raz wątek.


Opisywałem, że dla układu stałej podmiany - istnieje możliwość w przypadku jej odpowiedniej wydajności nawet rezygnacja z filtracji bio. Pisząc również o jej wadach. A wielkość takiej wymiany wynosić może takze 500% objętości zbiornika dziennie.


Dalej natomiast zaproponowałem:


Ja nie mam stałej podmiany. Do akwarium mam doprowadzoną wodę i kanalizację. Jak chcę podmienić wodę w zbiorniku to otwieram kran i idę na obiad. [...] I to rozwiązanie jak najbardziej polecam.


Nie czytamy, nie czytamy, nie ładnie :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.