Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
ze wzmocnieniami podluznymi jest ten problem ze dociagniecie ich do scian przeszkadza w podlaczeniu kubelkow, chyba ze sa na to inne patenty?
najprostszy patent - puścić bokiem. Ja mam to rozwiązane właśnie w ten sposób, bo wzmocnienia mam na całej długości
Opublikowano

wracajac do poprzedniego modelu, 240l, jesli ktos chce miec pewnosc, mozna zrobic to samo z szyby 8 zamiast 6 i wtedy:

- ugiecia 1,6 mm

- naprezenia 8,7 MPa


w przypadku braku (odklejenia itp) wzmocnienia podluznego:

- naprezenia 16 MPa

- ugiecia 5,6 mm


edit: tylko prosze nie wyciagac zbyt daleko idacych wnioskow, dodanie wzmocnienia poprzecznego dalo taki efekt tylko w tym konkretnym przypadku, przy innych wymiarach wzmocnien efekt moglby byc zupelnie inny, tu raczej chcialem opisac ze cos takiego jest mozliwe, ze chcac pomoc mozna zaszkodzic, ale nie jest to regula.

druga sprawa, to ja nie mowie ze cos napewno peknie przy okreslonych naprezeniach, jak widac u kolegow wyzej, przy obliczonych 46MPa akwarium stalo jakis czas zanim peklo, zawsze moze sie trafic jakas super partia szkla ktore wytrzyma i 60 MPa, ale ja osobiscie wolalbym w ten sposob nie ryzykowac :)


przegladajac allegro az noz sie w kieszeni otwiera widzac 240L z szyby 8 bez wzmocnien z podpisem akwarium/terrarium. takie szklo na terrarium napewno bedzie super, ale po zalaniu woda nie chcialbym ogladac ryb przez soczewke 5-6mm, jest bezpieczne to ok, nie peknie, ale to az niemilo sie patrzy jak gdzies w akwarystycznym sie widzi te wielkie szkla znieksztalcajace obraz ze az oczy bola.

Opublikowano

Wartek wrzuć cennik za usługi bo reklama poszła na inne fora i zamówienia się posypią :wink:

A póki jeszcze gratis to jak możesz sprawdzić mój czołg :) 150x45x50

szyba 150x50 x 1 wzmocnienia wzdłużne 110x4,5x1 i poprzeczne 11,5 x1


edit

poprawiłem wymiary :wink:

Opublikowano

spokojnie w kolejnosci :)

pokazane wyzej akwa z szyby 6mm, przy przechyleniu o 2 stopnie, wychylenie gornego punktu = 1,7 cm

to juz chyba na tyle duze zeby komus przeszkadzalo ;)

naprezenia wzrastaja z 13,7 do 14,31 MPa

ugiecia wzrastaja z 2,6mm do 2,8mm


i to przy zalozeniu maksymalnie niekorzystnym ze na szybe dziala pionowe obciazenie stale, pelnej wysokosci slupa wody, juz nie chcialo mi sie tego dodawac dokladnie zeby zyskac te kilka dziesiatych :) w rzeczywistosci ta roznica bedzie jeszcze mniejsza.

Opublikowano
Wartek wrzuć cennik za usługi bo reklama poszła na inne fora i zamówienia się posypią :wink:

A póki jeszcze gratis to jak możesz sprawdzić mój czołg :) 150x45x50

szyba 150x50 x 10 wzmocnienia wzdłużne 110x45x10 i poprzeczne 115 x10



nie wiem czy dobrze zrozumialem, bo raz podajesz centymetry raz milimetry :) ale wzdluzne ma 110cm 45 mm 10 mm

a poprzeczne 115mm 10 mm tak?


to w takim wypadku jest wg mnie ok :)

ale jest to przyklad akwarium w ktorym wzmocnienie poprzeczne zdecydowanie pomaga, a nie przeszkadza tak jak w poprzednim. przy usunieciu poprzecznego naprezenia wzrastaja z 18 do 30 MPa.

post-7993-14695712843545_thumb.jpg

post-7993-14695712844347_thumb.jpg

post-7993-14695712844584_thumb.jpg

Opublikowano
Ja dopiszę tylko że wzmocnienie w moim przypadku pękło pośrodku przedniej szyby i stalo tak około 15 miesięcy.


hmmm, stalo 15 miesiecy i powinno stac dalej, nawet po wyjeciu tego wzmocnienia, naprezenia okolo 21 MPa bez wzmocnienia.


ale dlaczego peklo w srodku, to jest dla mnie zagadka. jedyne co mi przychodzi do glowy, to ze w momencie klejenia mogla byc roznica temperatur pomiedzy akwarium a wzmocnieniem, ale pewnie to zbyt malo prawdopodobne.

lub ewentualnie z uwagi na duza smuklosc, mozliwosc powstania mikropekniec przed zamontowaniem, podczas transportu i znaczne oslabienie materialu. szybke o takich wymiarach wystarczy lekko puknac zeby pekla i w zasadzie to wydaje mi sie najbardziej prawdopodobne choc trudne do zmierzenia.

post-7993-14695712844831_thumb.jpg

Opublikowano
mozliwosc powstania mikropekniec przed zamontowaniem, podczas transportu i znaczne oslabienie materialu. szybke o takich wymiarach wystarczy lekko puknac zeby pekla

ja stawiał bym właśnie na coś takiego w tak sporadycznych wypadkach pęknięć, też na co dzień mam do czynienia ze szkłem, nie w akwarystyce, ale czasami wystarczy przenieść dostawę kilkunastu formatek szkła do budynku gdzie panuje inna temperatura i nagle okazuje się, że jedna z szyb pęka na stojaku - przyczyną są niewidoczne mikropęknięcia powstałe podczas cięcia szkła


a tak z ciekawości jaki miało by wpływ hartowanie szyb na konstrukcje akwarium - szyby hartowane mają lepszą wytrzymałość na ugięcie, mikropęknięcia wyeliminowane bo szyba z czymś takim pęka już w procesie hartowania, jedynie ryzyko uderzenia szyby w krawędź

Opublikowano

no faktycznie, taka poprzeczka 1220x45x6 przed zamontowaniem, przy zlapaniu z jednej strony, od samego ciezaru wlasnego ma 22 MPa, dodajac do tego odkladanie, lekkie pukniecie czyli obciazenie dynamiczne, to wytezenie robi sie dosc spore.

z tym ze wg mnie, pekniecie podluznego wzmocnienia w srodku rozpietosci nie jest niebezpieczne, w tym miejscu, przy dobrym sklejeniu, sily rozciagajace przejmuje szyba glowna, a peknieta poprzeczka przenosi tylko sciskanie, a rysa czy pekniecie nie przeszkadza w przenoszeniu sciskania.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
    • Rok temu były młode, rosną, dojrzewają. Są większe i więcej brudzą,  ten rok to żaden argument. Wszystko mogło się w rok zmienić. Posłuchaj się rady Andrzeja .
    • Tylko ja już mam je ponad 1rok i wszystko było dobrze. Nie umierają teraz tylko od paru dni ta rybka tak się zachowuje 
    • @madzia123 Akwarium wygląda na 112 litrów (?) może mniej. Działasz w ciemni i po omacku. Rozumiem , że chcesz mieć fajne ryby .  Moja propozycja jest taka jak zaraz napiszę i mam nadzieję , że się nie obrazisz. Jeżeli chcesz trzymać ryby z jeziora Malawi to wejdź w podany link i sobie na spokojnie poczytaj..  ... a unikniesz błędów.  Warto zaopatrzyć się nawet w jakiekolwiek testy aby przynajmniej prawidłowo wystartować z akwarium. Ryby muszą być odpowiednio dobrane jeżeli chodzi o ryby jako takie i o pyszczaki.  Sztuka dobierania obsady nie jest trudna i możesz liczyć na naszą pomoc. Tak samo jeżeli chodzi o wszystkie inne aspekty akwarystyki związane z naszym biotopem.  Teraz jedynie co mogę rozsądnego zaproponować to pozbądź się tych , ustal jakie byś chciała duŻe akwarium i jeżeli zdecydujesz się na nasz biotop wtedy pytaj a nikt Ciebie nie zostawi samej z problemami.
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.