Skocz do zawartości

Za dużo NO2 w nowym akwa


marczello

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej chyba kupić korpus narurowy z wkładem węglowym, podłączyć do kranu i tak przefiltrowanej wody używać do podmian.

Polecam wszystkim z własnego doświadczenia - całość kosztuje ok 30-40 zł a wkład wystarcza na 6000l :mrgreen:

Co do chloru w wodzie wodociągowej to nie jest go w dzisiejszych czasach jakoś zabójczo dużo. Technologia uzdatniania wody jest taka (gazowy chlor) że w większości znika on z wody zanim ta trafi do rur. Osobiście nie w tym bym upatrywał problemów z brakiem bakterii. IMO ilość azotu jaka nagle trafiła do akwa (ryby+biostarter) była nieadekwatna do zdolności bakterii, które wcześniej miały stosunkowo mało "materiału" do przerabiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma się sprawa z moczeniem/suszeniem tych wkładów węglowych?

Chodzi o to że bym je montował tylko w czasie dolewania wody, później bym zmieniał na zwykłe sznurkowe.

Czy im nie szkodzi kilkunastokrotne suszenie/moczenie pomiędzy cotygodniowymi podmianami?


Ale po kiego takie cudowanie, ja mam narurowca z wkładem węglowym zamontowanego pod zlewozmywakiem w kuchni i używam na co dzień (również do podmian :wink: ). Wymieniam raz na 3 miesiące i korzystają domownicy na równi z rybami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dzisiejszym badaniu:

NO2 = 1,6mg/l

PH = 8.0

NO3 = 25mg/l

NH3/NH4 = 0,25mg/l

Co do podmiany: Zawsze podmieniałem bezpośrednio z kranu. Każdego kogo znam z takim zbiornikiem, z dużo większym przebiegiem lat niż moje, podmieniają z kranu. Dobra wskazówka to fakt, że na początku dopóki nie rozwiną się bakterie; może być to problem. Zastanawiam się jak często teraz robić podmiany? Czy do podmiany stosować:AquaSafe tetry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że nigdy nie miałem tak dużego stężenia NO2. Ryby wrzuciłem, gdyż przed wyjazdem do sklepu sprawdziłem NO2 i było 0,1. W baniaku mam teraz 12 ryb o dł ok 10cm każda.



zrób podmianę i zrezygnuj z Sera Nitrivec (ryby już swoje robią) I daj napowietrzanie - umożliwi to pozbycie się części NH4+ z akwarium, zanim bakterie się za to wezmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sera Nitrivec nie szkodzi - a przez to że ryby swoje robią, to Sera Nitrivec działa na obniżenie azotanów,a o to teraz chodzi.

Ja również używam kranówki do podmian, ale nawet jak chlor wybije mi 25% bakterii to i tak jest ich na tyle aby nie zawahać cyklem azotowym, w przypadku świeżego akwarium każda jedna "bakteryjka" na wagę złota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie wiem czy nie szkodzi. Zawsze po jego użyciu miałem podwyższone azotyny czyli NO2. To że dzięki temu w długofalowym działaniu (kilku dni) przyśpiesza dojrzenie zbiornika to rzecz pewna, bo pozwala funkcjonować już kolejnym szczepom bakterii równocześnie z tymi pierwszymi, oszukując w ten sposób "naturalnie" rozpisany cykl amoniak->azotyny->azotany.


A w tym akwarium wydaje się że akurat NO2 to On ma dosyć, to po co zwiększać ? Tym bardziej że co miało być zaszczepione to jest ( użył już Sera Nitrivec), a reszta czyli pokarm dla bakterii już zapewniają ryby.


A na obniżenie azotanów to działa Sera Toxivec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.zoologiczny.sklep.pl/Sera_Nitrivec_250ml__25_46_235___4334


widzisz reklama czyni cuda,a jeszcze moje przejęzyczenie i muszę się z tobą zgodzić.

Nie zwróciłem uwagi na wzrost azotynów przy stosowaniu Sera Nitrivec, ale pewnie dlatego, że nie musiałem go używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.