Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cały czas pokazujesz animacje i odnośniki do strony producenta, gdzie jest filmik z paroma rybami w malutkim akwarium. Znam fizykę trochę i te bąble powietrza nie zrobią Ci takiej cyrkulacji, ale o tym przekonasz się sam . Co do światła , to chcesz zastosować te halogeny co oni dają ? Powodzenia życzę , zwłaszcza jeśli lubisz brąz w akwarium , bo już teraz mogę Ci napisać że taki kolor będzie dominował w Twoim morskim akwarium.

Mnie naprawdę ni rusza to co piszesz, raczej śmieszy, że chcesz podważyć nie moje, ale wybitnych akwarystów doświadczenie. Ale mimo wszystko powodzenia, będę czekał na efekty prowadzenia akwarium , pod tym wynalazkiem.

Jeszcze jedno, spytaj sprzedawcę z jakiego węgla i z jaką zawartością PO4 zrobił tern nabąblacz.

Opublikowano

Niewiem czy zdążę :) bo we Wrocku bede juz po zainstalowaniu akwarium. Ale nie pamietam, by w konstrukcji Mułapki występował węgiel. Owszem używa sie acetonu, ale nie węgla. Piszesz o brązowym czyli o czym, o okrzemkach? ja rozumiem, ze znasz fizykę, ale jestes strasznie negatywnie nastawiony. Ta cyrkulacja jaka jest w tym zbiorniku naprawde jest solidna i.... wystarczająca. Moze trudno Ci uwierzyc, ale naprawde to działa, a rafa i zwierzęta sa zdrowe. Ja w to wierze, nie widze podstaw, by uzytkownicy tych zbiorników mieli podstawy mnie okłamywać. Moze znasz fizykę, ale jak Cie czytam odnosze wrazenie, ze nie jestes biotechnologiem. Tam dzialaja rozwiązania biotechnologiczne, gdzie mechanizmy oczyszczające występujące w zbiornikach wodnych jak jeziora, rżeki i morza zostały przeniesione i odwzorowane w zbiorniku wodnym. Czy ty widziales odpieniacza w morzu? Filtry w jeziorze? Albo inne ustrojstwa? Nie. Wiec o w tym akwarium tego nie ma. Ale zaraz sie okaże jak to działa. Ja tez sie uczę o poznaje rozwiazanie. Poczekaj, ja ci pokaże jak to działa. No ktos czyli ja chce pokazac, ze pewien Pan Marek dokonał przełomu albo ściemnia. Dasz mi chwile czasu czy nadal bedziesz twierdził, ze czegos sie nie da? Na stronie animacje pokazuja jak to działa. Nic ponad to. Ale rozumiem, ze tego nie rozumiesz :)

-- dołączony post:

I jeszcze dodam. Opinie wybitnych akwarystów o Mułapce szukałem i nie znalazłem, bo zaden nie testował Mułapki. W takim razie mi odpowiedz, kto do jasnej cholery ja kupuje i używa? Bo np. Działa juz u kogos Mulapka na 1000 l morskim akwarium? I jakos nie widze aby gdziekolwiek autorytatywnie napisano: Mulapka nie działa i to ściema? Wiec nie gniewaj sie, ze ja tych wybitnych akwarystów szanuje, ale dopóki opinii nie wydają bo nie widzieli i nie używali Mułapki, to mnie ich mniemanie nie interesuje zupełnie. Ty tez teoretyzujesz nastawiony negatywnie, prawda? Ja mam szersze horyzonty :) Ja chce to sprawdzic a nie uwalać teoretyzując :) i twierdząc apriorycznie, ze to sie nie da. Da sie. Widziałem. Teraz chce sprawdzic, czy to prawda. :) I ty mi w tym nie przeszkodzisz a wprost przeciwnie, pomagasz :) Bom przekorny Byk :)

Opublikowano

Shiroki , kolor brązowy nie od okrzemek, ale wszelkie zwierzaki Ci będą w ten kolor szły, a to z braku światła, a to z nadmiaru fosforanów i azotanów. Porównujesz jezioro, morze, rzekę do akwarium? Więc porównaj sobie skalę ile zwierzaków przypada na litr wody w akwarium , a ile w naturze.

A węgiel? Nabąblacz będziesz miał? To poczytaj z czego jest zrobiony :)


A że nikt nie testuje tego w 1000l akwarium morskim? Jeśli znajdziesz takiego kamikadze który zaryzykuje życie delikatnych zwierząt to pewnie zaryzykuje, nie mówiąc o koszcie tych zwierzaków.

Zdajesz sobie sprawę, że np. źle , za szybko wpuszczona krewetka w morskim akwarium potrafi zdechnąć nim opadnie na dno?

Opublikowano

Dobra, Ty już wiesz, w jaki kolor będą szły. Zauważyłem, że w dyskusjach jakie się toczą zawsze znajdzie się tak, który jest ciemnowidzem i nie dostrzega wielu rzeczy. Ale ok - jeśli piszesz prawdę, ja napiszę, że wszystko mam brązowe a Ty się upijesz ze szcześcia albo zrobisz sobie jakoś inaczej dobrze :) Ja tylko nieśmiało napiszę cytując: "Stosowanie prekursora dwutlenku węgla (acetonu) w podanych ilościach powoduje najzupełniej skuteczne oczyszczanie wody z azotanów, których stężenie może spaść w zbiorniku ze starą wodą od 160 mg/l w okolice niewykrywalnego testem akwarystycznym zera w ciągu kilku-kilkunastu dni i ustabilizować się na poziomie niewykrywalności." Ja zaś Kolego planuję najpierw zalać akwarium wodą zdemineralizowaną a po 10 dniach (tak, dobrze czytasz) zrobić pierwszy pomiar wody i step by step powoli posuwać się dalej. Tak nie tylko ja porównuję morze, jezioro do akwarium. Natomiast nie o ilość wody w zbiorniku tu chodzi ani o ilość ryb na litr w danym zbiorniku, ale o sposób samooczyszczania się wody. Wiem z czego jest zrobiony nabąblacz :-) Węgiel nie jest tam czynnikiem aktywnym :-) Ale jest porowatym - i o jego porowatość chodzi. Zresztą stosuje się tam poliwęglan. Nieprawdą jest, że NIKT NIE TESTOWAŁ tego rozwiązania. Testowało to wiele osób. Ale wszędzie najwięcej tokowały osoby, które nie testowały i nawet na oczy nie widziały działąjącego dłużej akwa. Więc proszę Cię zamiast tyle się podniecać, pojedź sobie pod adres jaki Ci przekazałem wyżej, zobacz, sprawdź pomacaj albo poczekaj, aż ja zacznę testować wszystko. Ze wszystkiego sobie zdaję sprawę - również tego, że Ty się wściekasz i mnie atakujesz myśląc, że ze mnie jest jakiś idiota, który pewnie chce wydać sporą kasę i Ty jak Wernychora już wiesz, ze te pieniądze pójdą w błoto a ty byś za nie sobie kupił kaszalota do swojego baniaka :) Nie gniewaj się, ale już nudzisz jak najęty przez konkurencję Aquanetty :-)

Opublikowano

Na razie to Ty się wściekasz i jesteś coraz bardziej chamski. Ja wiem z doświadczenia co się dzieje w solniczceźle prowadzonej, le wyposażonej, Ty nie dość , że będzie to Twoje pierwsze takie akwarium , to jeszcze usiłujesz je prowadzić na czymś kto nikt nie potwierdza, że działa, prócz twórcy i sprzedawcy. Wybacz, ale to nie są osoby bezstronne. O jakiej konkurencji dla aquaneta mówisz, skoro nikt tego jakoś nie kupuje. Chcesz to kupić, kupuj , chcesz mieć takie akwarium, miej, ale nie twierdź że akwarium morskie dojrzeje Ci w 10 dni, lub inne herezje, bo to po prostu nie jest prawda.


Technologia Aquanox została wynaleziona i opracowana przez właścicieli firmy Aquanetta. W 2010 roku została zgłoszona jako wynalazek do Urzędu Patentowego. Polega ona na przepuszczaniu gazu przez warstwę litego węgla drzewnego z zachowaną, zorientowaną pionowo strukturą porów.

To cytat ze strony producenta, więc czytaj ze zrozumienie, tam jest węgiel drzewny, ale jaki? Dlatego moje pytanie o zawartość w nim PO4.

Życzę spokojnego popołudnia, szkoda Twoich nerwów, a moje akwaria mają się dobrze:) W przeciwieństwie do wirtualnych z Twojego linku :)

Opublikowano

Faktycznie, mógłby sobie już kolega odpuścić. Shiroki i tak zrobi swoje i chwała mu za to, że wyłoży kasę aby to przetestować dla nas.

Chciałem nieśmiało przypomnieć, że jeszcze niedawno akwarium dojrzewało minimum 3 tygodnie a najczęściej dłużej. Aż znalazł się taki deccorativo co wlał wodę amoniakalną i teraz rekord to bodajże 13 dni.

No ale ja się nie znam...


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Wiesz, ja sie nie wściekam :) Zaczyna mnie to co robisz bawic, bo dostrzegam dzisiaj pewien interesujący mechanizm. Ja juz wiem, ze nie widziales tak jak wiele innych osob działajacego akwarium z Mulapka. Opowiem ci ciekawa obserwacje z dnia dzisiejszego. Byłem w jednym z wielu sklepów w Warszawie z akwarystyka morską. Kolega, ten od klasyka 1000 l morskiego szuka lampy do swojego akwa oraz chciał zobaczyc pare niezbędnych urządzeń do wzmocnienia cyrkulacji. Ja w tym czasie załatwiłem sobie, ze przygotują mi 30 l czystej solanki z podmiany z zawartością bakterii z jednego z ich akwariow, by start mojego akwa był jeszcze szybszy :) Gdy powiedziałem, ze bede stawiał w pracy Mulapke, do tej pory grzeczna Pani rzuciła sie na mnie z dzika furia tak dokładnie jak Ty na mnie. Az sie usmiechnalem widzac reakcje. Pani sie szybko uspokoiła, bo w sumie ja byłem grzecznym klientem w jej sklepie, ale usłyszałem dokładnie to samo co ty tu do mnie piszesz. Ja juz nauczony twoim stosunkiem do tego co ja pisze, nie polemizowałem z jej fałszywym rozumieniem zasady funkcjonowania akwarium Aquanetty. Otoz ona wykrzyczała mi tak: "Prosze Pana, nie ma czegos takiego jak akwarium bezobsługowe". Ja jej przytaknąłem, bo miała racje, ze nie ma takiego akwa. Ale jest akwa z minimalna obsługa i poprosiłem ja by nie unosiła sie, bo ja po prostu chce to rozwiazanie sprobowac. Jeden z jej pracownikow zadał mi pytanie: Czy Pan ma czas poświecić na opiekę nad Morskim akwa 20 min dziennie? Ja odpowiedziałem, ze mam wiecej czasu, bo akwarium bedzie stało naprzeciwko mojego biurka w biurze, i mam zawsze nawet z 30 minut na to, by poświecić akwarium czas. I panu to wystarczyło. Pokazał mi jeszcze akwarium morskie stojące wylacznie na solance i gąbce i powiedział do kolezanki, ze klient podejmuje ryzyko i sam chce wiedziec jak mi pojdzie. Umówiliśmy sie na wode z podmiany, czysta i zdrowa z bakteriami (30 l) oraz pogadaliśmy na temat tego jak oszukuja na skałach twierdząc, ze sa z Fidżi a nie z Indonezji. Natomiast gdy wracałem z kolega uzmyslowilismy sobie czemu Mulapka budzi tyle emocji. Otoz najbardziej wściekają sie (i dlatego nie mam do Ciebie pretensji) dwie kategorie ludzi. Jedna, to ci co na swoje akwarium wydali kupe kasy i kupe kasy wydają cały czas. Druga kategoria sa ludzie, ktorzy z akwarystyki żyja. Reszta, w szczegolnosci pasjonaci, z ciekawością czekają na wyniki testów. Dzisiaj przeczytałem na forum nanoreef jak napadli na jednego testującego panowie, ktorzy na zdjeciu akwarium zobaczyli glony. Przewidzieli, ze to juz koniec. Nie chcieli sluchac, ze to dojrzewające akwarium? Trzymiesięczne! Nie, od razu pszeszli do ataku. Potem kiedy zaczęto wklejac zdjęcia z dojrzałymi akwariami Aquanetty, nie miało to juz znaczenia. ja to ponizej robie.


Danielu, ja naprawde, chociaz nie wierzysz, przeczytałem o tych zbiornikach prawie wszystko. Do tego akwarium wsadzę zdrowa, normalna skale. Dołożę parę miekasow, parę ukwiałów i moze kilka blazenkow. I dzien w dzien bede obserwował, rejestrował parametry, pilnował jak zachowują sie zwierzaki, woda, etc. I wszystko obfotografowywał, nagrywał, by ludzie zobaczyli jak to wszystko rośnie. Obejrzysz to sobie i jestem pewien, a zycie pokaże, ze o los zwierząt mozesz byc spokojny. Robie to, by wielu co ma dzisiaj Malawi a marzą jak ja o Morszczaku, przestali sie obawiać i poza Malawi mieli moze morskie, Jesli nie mam racji, bedziesz mogl sie ze mnie wyśmiewać. Ale pozniej, jak mi juz nie wyjdzie. Ale nie denerwuj sie mysla, ze jednak to ja mam racje. Bo jesli nie masz racji, przypomne Ci i bede czekał na az odszczekasz pomówienia. Ale nie zrobie ci krzywdy.


Tak, zamierzam prowadzić solniczkę w Akwarium Aquanetty. Nie, nie jestem pierwszy, kto prowadzi solniczkę w takim akwarium. Bede jednym z kilkunastu osob, a na pewno 3 o ktorym wiem, ze prowadzą nadal i z sukcesem.

Ona bedzie bardzo dobrze wyposażona. To bedzie kompletne, w pełni wyposażone akwarium Aquanetty. Zupełnie inaczej wyposażone niz klasyczne akwaria twoje i dzięsiątków innych morskich akwarystów.

A skad wiesz, ze nikt tego nie kupuje? Kupują, ale sa to rękodzieła, a nie seryjna produkcja. Wiec na spokojniej pogadamy za kilka miesiecy. Daje sobie pol roku. Za pol roku wrócimy do tematu. Bedziesz wiedział wiecej. Ja tez. Co najwyzej stracę moze 2000 zł. Albo... Na tym zarobie. Jesli to bedzie dzialac, sprzedam komus te akwarium :) Bo ja mam pewien pomysł i tez o nim poinformuje. Akwarium moze dojrzeć w 10 dni do tego, by wrzucić do niego żywa skale i jakiegos krabika :) Czytaj uważniej. Użyty w mułapce węgiel, jest środkiem ktory rozprowadza powietrze w mułapce. Nie jest wkładem filtracyjnym. Czytałem to i dzisiaj w nowym akwarium jest użyty poliwęglan. Do likwidacji NO3 używa sie tam roztworu acetonu. Ciesze sie, ze twoje morszczaki maja sie dobrze. Ale popatrz sobie na nie i pomyśl, że moze za pol roku pomyślisz, czy jednak pomysł z Mulapka nie jest taki zły :) a tu masz zdjecie Mułapki (jeszcze w starym designie) funkcjonującej 2,5 roku. Wyhodowana tam wyobraz sobie meduzę :)

pozdrawiam

Zdj%C4%99cie%2002.04.2014%2C%2010%2058%2028.jpg?dl=0

Opublikowano

Nie napadam na Ciebie bo nie mam powodu, to Twoje akwarium, ale widzisz , to zdjęcie co teraz zapodałeś ni jak nie ma się do tego co już nawet nie chodzi o sprzęt tylko o normalny wygląd. Zobacz, że nie widać na nim żadnych nor w piasku, żadnych glonów wapiennych, żadnych oznak mikroskopijnego życia. To jest nienormalne, to mi się nie podoba, dlatego nie mogę uwierzyć, że to akwa ma tyle lat. Sam zobaczysz, po kilku miesiącach będą dziury w piasku, będą glony wapienne i nie ma szans tego wyczyścić bo to jest naturalne, a na tym zdjęciu tego nie ma.

Druga sprawa światło. Na tym co dają producenci nie uciągniesz za daleko. Musisz światło wymienić i nie chodzi tylko o moc , ale i o widmo tego światła. Morskie zwierzaki potrzebują do fotosyntezy innego zakresu widma niż "nomalne" żarówki halogenowe.

W cyrkulację dalej nie wierzę , ustawisz żywą skałe, sam się przekonasz.

Skały nie kupuj z frachtu bo Cię albo żona z domu wygoni, albo ludzie z biura uciekną.



Resztę sam zobaczysz.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ?
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.