Skocz do zawartości

[216L.] Pierwsze malawi.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na początku chciałem się przywitać jako nowicjusz na forum i w temacie malawi. Mam na imię Piotr mam 28 lat. Akwarystyką w sumie z większymi bądź mniejszymi sukcesami interesuje się od dziecka. Ostatnie moje akwarium było roślinne (pseudo bo farmer ze mnie kiepski :) ). Musiałem zrobić totalny restart ponieważ robiłem remont pokoju. Zniechęcony trochę roślinnym i tym, że kiepsko sobie radzę z utrzymaniem flory w dobrej kondycji pomyślałem, że dobrą alternatywą będzie malawi. Pyszczaki w sumie zawsze uważałem za piekne rybki ale nie miałem o nich zielonego pojęcia. Moje akwarium to 216 litrowe, profilowane o wymiarach: 120x40x50. Przedwczoraj już zalałem zbiornik oraz uruchomiłem cały sprzęt (filtry, natleniacz itp.). Teraz trochę o tym sprzęcie:


Filtr zewnętrzny: Tetra EX 1200

Filtr wewnętrzny: Aqua Szut Senior

Natleniacz: kurtyna powietrzna 120 cm

Grzałka: Aquael 300 W (temp. ustawiona na 29C)

Oświetlenie: 1x30W T5 (seryjnie montowana w pokrywie, druga się spaliła)- Philips, 2x 39W T8 (jedna o barwie czerwonej do roślin, druga Aquastar o widmie jasnym- pozostałości po poprzednim akwarium) póki co świecę na poprzednich ustawieniach czyli od godz. 12:00 do godz 22:00

Oświetlenie nocne: listwa LED 120 cm o barwie błękitnej

Podłoże: piasek kwarcowy o drobnej granulacji ok. 25 kg

Dekoracje: Lawa wulkaniczna o zabarwieniu czerwono- brązowym, kamienie duże przywiezione z nad rzeki (do zdiagnozowania co to za kamienie), Tło strukturalne o motywie skalnym.


Chciałbym Was prosić o porady w doborze obsady do takiego akwarium (chciałbym aby pyszczaki były o zróźnicowanej barwie np: niebieskie, żółte, czerwone)

Jaka powinna być optymalna moc oświetlenia oraz jakie świetlówki najlepiej stosować do malawi. Ile godzin naświetlać zbiornik oświetleniem "dziennym"?


Nie wiem o co pytać więcej na początek. Byłbym wdzięczny za ocenę sprzętu oraz za wstępne porady co i jak i pomoc w doborze obsady do tego zbiornika.

Pozdrawiam i z góry dziękuję z pomoc.

P.S:Niedługo postaram się wrzucić zdjęcia zbiornika do oceny.

Opublikowano

Sprzet da rade, jest spoko.Co do oswietlenia to najlepiej cos o barwie powyzej 9000K i bedzie OK.Jezeli chodzi o lawe to moze miec ostre krawedzie, kamienie z rzeki powinny byc OK, umyj, wyparz i do akwa.

Do twojego akwa 2 lub 3 gatunki.Popatrz tutaj, masz podane przykladowe obsady lub poszukaj na forum.Bylo sporo obsad do takiego akwa jak twoje.

Opublikowano

Grzalke ustaw na 25-26 stopni, wystarczy. Filtr wew. przydalby sie mocniejszy, jakis atman 202,203. Kurtyne mozesz wyjac, woda sie natlenia na styku woda-powietrze, wiec samo falowanie zalatwia sprawe. No chyba, ze ci sie podoba, to zostaw:) ogolnie jest ok :-) sprawdzaj dojrzewanie baniaka i wybieraj sam obsade :P

Opublikowano

Dodaję zdjęcie jak to na dzień dzisiejszy wygląda. W planach jeszcze może ze 2-3 rośliny. Zdjęcie nie tuningowane w żadnym programie graficznym :) Mile widziane komentarze dotyczące aranżacji ew. co zmienić. Dziękuję

post-10079-14695712629522_thumb.jpg

Opublikowano

Mam jeszcze jedno pytanie co do obsady: Czy dobre będzie zestawienie jednego gatunku 1 samiec i 3 samice czy raczej się tworzy inną kombinację haremów? Chciałbym mieć z dwa, trzy gatunki a nie chcę przerybiać ale też żeby rybki się dobrze czuły.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam serdecznie!


Nie chciałabym zakładać nowego wątku, dlatego piszę tutaj. Bardzo proszę o wszelkie komentarze i sugestie dotyczące działań korygujących mój pomysł.

Złapałam chorobę zwaną "malawicą"? :) Innymi słowy planuję założyć akwarium malawi o wymiarach 120x40x50. Obsadę dobiorę wg zaleceń na forum+2 zbrojniki niebieskie, "umeblowanie" będzie produkcji własnej, niepokoi mnie tylko dobór osprzętu - kompletnie się na tym nie znam. Trochę czytałam, ale mam mętlik w głowie..padło na:

- jbl e 900

- wewnętrzny - aquel/jbl?

- oświetlenie .... (tutaj proszę o wskazówki, akwarium będzie wyposażone fabrycznie w t8, jednak podobno warto zaopatrzyć się w t5, tyle że nie spotkałam na allegro pokrywy abs tak przystosowanej. Nie planuję roślin, więc jaki rodzaj świetlówek dobrać? czy konieczna jest świetlówka wybarwiająca? Chciałabym, aby ryby miały warunki oświetleniowe możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych)

I pytania z kategorii odległej przyszłości:

- jaki jest średni koszt utrzymania akwarium?

- co zrobić przy dłuższym wyjeździe, jeśli nie będę w stanie zapewnić podmiany wody? czy kupić denitrator?

Jeśli gdzieś mogłabym ciąć koszty bez szkody dla ryb, to podpowiedzcie gdzie :) nie zarabiam kokosów, ale priorytetem dla mnie jest dobre samopoczucie zwierzaków i jeśli trzeba będzie dołożyć kasy, to zrobię to.


pozdrawiam!


i jeszcze pytanie bonusowe: czy może wiecie jakie ryby będą się dobrze czuły w akwarium typu malawi, ale o znacznie mniejszych rozmiarach? otrzymałam w spadku akwarium 60 cm i chciałabym, aby również i ono było w takim surowym klimacie (wiem że pyszczaki odpadają)

Opublikowano

Witam i gratuluję dobrego podejścia. JBL e900 starczy spokojnie jako biologiczny na wewnętrzny szukaj czegoś o przepływie 1500l/h (poszukaj na forum jest duuużo na ten temat :wink: ). Zaoszczędzić możesz zostawiając t8 IMO wymiana nie ma sensu. Które świetlówki zastosować, to rzecz gustu (przejrzyj galerie masz opisane przy każdym zdjęciu jakie oświetlenie zostało użyte).

Jaki średni koszt? nie liczyłem :wink:

Jeśli nie przerybisz zbiornika to z 2 tygodniowym wyjazdem nie ma problemu, ryby dadzą sobie radę.

Powodzenia

Ad bonus :) Muszlowce z Tanganiki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.