Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Gdzie napisałem było,że warunki mają być toczka w toczkę odwzorowaniem naturalnych? .


a tu np. wtrącając swoją wypowiedź do rozmowy, iż nie mozna mieszać ryb z malawi i Wiktorii z uwagi na inne parametry wody


Na szczęście są inne rzeczy przemawiające za tym,by nie łączyć gatunków z Malawi/Tanganiki, jeśli niektórzy nie czują się przekonani przez suche liczby (jakkolwiek mało istotne uznasz różnice w pH czy jakimś innym parametrze, żeby uznać je za pomijalne), o których jeszcze nie zdążyłem wspomnieć, a są rozstrzygające - chociażby behawior. Zresztą może i masz rację pisząc,że w jakimś ogólnym akwa nie imitującym siedliska ryb wszystko przejdzie.Ale tu konkretnie chodzi o "jakieś malawi" a nie wyrób malawipodobny z bonusem.

Opublikowano
jakkolwiek mało istotne uznasz różnice w pH czy jakimś innym parametrze, żeby uznać je za pomijalne), o których jeszcze nie zdążyłem wspomnieć, a są rozstrzygające - chociażby behawior.


Wydaje się ze to kolejny mit powielany wielokrotnie. Podaj przykład jakie to zachowania się wzajemnie wykluczają.

Mówiło się że inaczej okazuja agresję? czyli jak ? ja zauważam w przypadku wszystkich ryb: stroszenie płetw, ustawianie sie bokiem, czy stroszenie skrzeli i atak frontalny - a te znaki są czytelne dla jednej i drugiej strony. A jaki nie są czytelne ? i u których gatunków wytępują ? Pytam poważnie.

Ze czasem się pozabijają ? No cóż, źle dobrana obsada Malawi-Malawi też się tłucze ze skutkiem śmiertelnym.

Opublikowano

Większość pisze nie na temat to ja też chcę :)


Jeżeli chodzi o moje zdanie to mógłbym przepisać wszystko co napisał Nurosław


Lasti - jeżeli chcesz być tutaj lubianym to mam gotowy zestaw dla ciebie: piasek kwarcowy, serpentynit, saulosi, filtry - 1 mechanik i 1 biolog, dużo świetlówek :)

a jeżeli masz na tyle odwagi i umiejętności to połącz M z W i dochodź do dalszych wniosków sam bo tutaj mało kto Tobie pomoże, są tematy, o których nie wolno rozmawiać


Nabe - fajne masz te akwa z Kadango

Opublikowano

Wracając do tematu

...Aby utrzymać je w dobrej kondycji należy ich pokarm w dużej części urozmaicać mięsem ryb oraz drobnymi małymi rybami tak aby zapewnić im wysokoproteinową dietę."

Za serwisem Haplochromis.pl



a Auloncara jest także gatunkiem miesożernym - tylko pokarm zdobywa w naturze całkowicie odmienny sposób.

W przypadku hodowli akwariowej jeśli chodzi o pokarm - są na tyle zbieżne ze można sie pokusić o ich wspólne trzymanie.


Ale biorąc pod uwagę temperament Auloncar i Liprochormisów odpuściłbym takie połaczenie w 240 l. Szkoda Auloncar.

Opublikowano

Nuroslaw, "mięsożerny" to określenie umowne.

I tyrranochromis jest mięsożercą i Aulonki są mięsożercami (choć są wyjątki).

Aulony żywia się zooplanktonem , i są pod tym względem , mięsożercami.

W tym cytacie który przytoczyłeś piszemy o rybach z Wiktorii , typowych rybożercach , więc nie ma sensu porównywać ich do Aulonocar.

A summa sumarum , Aulonki w 240l , to nieporozumienie.

Opublikowano
Nuroslaw, "mięsożerny" to określenie umowne.


Niby mógłbym sie zgodzić co do źródeł protein, ale czym karmimy w akwarium? w ilu procentach pokarmami sztucznymi 90% ?

a te są jednakie dla ogółu mięsożerców, bo i tak musimy mieszać, by podawany pokarm nie był monotonny.

tak więc dla Auloncar dodatkowym papu będa ślimaczki np.świderki; a dla Liprochromisów młody narybek Auloncar.

Opublikowano
Nuroslaw, "mięsożerny" to określenie umowne.


Niby mógłbym sie zgodzić co do źródeł protein, ale czym karmimy w akwarium? w ilu procentach pokarmami sztucznymi 90% ?

a te są jednakie dla ogółu mięsożerców, bo i tak musimy mieszać, by podawany pokarm nie był monotonny.

tak więc dla Auloncar dodatkowym papu będa ślimaczki np.świderki; a dla Liprochromisów młody narybek Auloncar.



I tutaj właśnie dochodzimy do "zakonu"

Widzisz , Cezarix trzyma tyranochromisy i karmi je żywymi rybami , a to już nie jest erzatz tylko normalne dla tych ryb jedzenie.

I takie właśnie podejście chcemy tutaj promować :D

Opublikowano

W wielu sprawach piszecie głupoty...


Daj kilka przykładów ze SWOJEGO doświadczenia.

Wielu ludzi tutaj piszących , to robi , hodując pyszczaki po kilka , kilkanaście lat i podpierają swoje wypowiedzi tym doświadczeniem, a Twoje jak na razie to ,jak mi się wydaje tylko zasłyszane opinie.



Podobnie myślałem o niektórych forumowiczach po ich wypowiedziach :wink:

Że ich "wiedza" pochodzi z usłyszanych opinii a nie własnych obserwacji...

Opublikowano

A ja dalej nie widzę przykładów z Twojego doświadczenia.

Obrażać potrafi każdy , wykazać się mało kto, niestety:(

Barbam video, sed philosophum non video :mrgreen:

Jak mawiali nasi przodkowie :wink:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.