Skocz do zawartości

Pierwszy baniak w Norwegi-prosze o porady starych wyjadaczy


norgemann

Rekomendowane odpowiedzi

To tam u Was naprawde taka bieda z akwarystyka???

Z tego co wiem to w wiekszosci krajow europejskich wybor ryb jest conajmniej taki jak w PL chociaz przewaznie duzo lepszy (oczywiscie ceny tez sa duzo wyzsze ale to juz sprawa drugorzedna).

Poszperaj na necie napewno cos jest.

Ja na poczatku tez bylem podlamany jak jezdzilem po zoologach w ktorych nic poza mixem nie bylo.

W koncu po przejechaniu okolo 70 mil po Londynie odwiedzeniu przeszlo 20 sklepow I po dziesiatkach godzin przed kompem zaczelo sie wszystko krystalizowac.

Znalazlem kilka sklepow z naprawde fajnymi rybami I jak na ironie sa to sklepy najblizej mojego domu - tylko wczesniej jezdzilem w strone centrum a to trzeba bylo w druga :-)


Poszukaj, popytaj napewno cos znajdziesz.



No i poszukalem ,przez ten baniak w pracy sie opuszczam a jeszcze go nie mam heheh,Wszystko moge zamowic u mnie w sklepie wystarczylo tam pojsc hehehe, jak zwykle robie wiele szumu o nic .Takze zamowienie w malawishop musze anulowac i bede zamawial u mnie wszystko mi sciagna musze tylko szczegolowo napisac co chce,ryby tez mi sprowadza jakie chce tylko nie wiem co do jakosci,cenowo nie ma tragedii.

Jescze raz dziekuje chlopaki za pomocne wypowiedzi.Zanim wszystko dojdzie akurat snie stopnieje i bebe mogl poszukac kamlotow bo teraz mam 2m sniegu.Zamowie ta pokrywe aluminiowa T8 2x 30w i bedzie ok chyba.


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się denerwować

spoko, ja jestem wyjątkowo zrównoważony :)

osobiście nie przeszkadza mi większość odstępstw jeżeli chodzi o wystrój Malawi, nie razi mnie korzeń, duża ilość roślin czy nawet widoczne rurki lub elementy filtrów (u mnie widać kilka rurek) chodzi jedynie o to, że czasami jak czytam niektóre posty lub komentarze do zdjęć zbiorników w galerii to mam wrażenie, że jeżeli nie mieścisz się w wykreowanym na forum kanonie to będziesz miał wytykane, że korzeń to nie pasuje, kamienie są nie bardzo a punkty ci odejmę bo rurka od deszczowni jest widoczna a to wszystko nie ma negatywnego wpływu na ryby, za to jak nowy w temacie chce zrobić rybom w akwarium codziennie "prześwietlenie" to nikt mu nie zwróci uwagi.


Co to w ogóle za wartość 0,5W/1l :?: Nie przeginajmy, bo w strefie litoralu na pewno znajdzie się masa ryb na bardzo małych głębokościach (mniejszych niż 5-10m)

masz rację tylko w akwarium 50cm te ryby będą pływać na głębokości średniej 25cm i do tego jeszcze dno będzie świecić i w tym wypadku ilość W na litr ma się nijak


sory za OT ale nie chcę, być traktowany jako jakiś pokrzywdzony gościu, który się może mści za to, że czuje się jak to stwierdził norgemann - jak by mu na forum wyrządzono wiele krzywdy


uważam, że to jest bardzo dobre forum i wiele można się na nim dowiedzieć i dobrze, że na nie trafiłeś norgemann :) a twoja oferta: "zawiozę je samolotem rejsowym wprost do jeziorka z którego pochodzą tam będą miały raj" może się za jakiś czas okazać na czasie, bo póki co pobliskie kraje są dosyć zacofane i biedne ale jak się kiedyś pokapują, że w jeziorze można hodować rybska przynoszące więcej kasiorki i korzyści niż nasze kolorowe fikoty to będzie nie ciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę duże rozbieżności co do oświetlenia , wygadywanie bzdur o straszeniu ryb nadmiernym oświetleniem itp.

A robił ktoś badania nad płochliwością ryb , a natężeniem oświetlenia?

Jeśliby do mnie przyszedł to teorie o tym , że dużo światła straszy ryby pękłyby niczym bańka mydlana.

Bo i światełka dużo , i ryby nie płochliwe , i kolorki takie , jakich nikt nie zobaczy w "grobowcach".

Ładuj kolego światła ile chcesz , lub na ile Cię stać , rybom to i tak kolo ogona pływa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komentarze do zdjęć zbiorników w galerii to mam wrażenie, że jeżeli nie mieścisz się w wykreowanym na forum kanonie to będziesz miał wytykane, że korzeń to nie pasuje, kamienie są nie bardzo a punkty ci odejmę bo rurka od deszczowni jest widoczna a to wszystko nie ma negatywnego wpływu na ryby
Galeria służy ocenie zdjęcia i akwarium również pod kątem estetyki. Jeżeli coś wygląda na 7 to dostaje 7 a nie 10. Takie są reguły konkursów piekności - wygrywają najładniejsi.


Co do światła: nawet jakby zamontować 10 czy 20 świetlówek 15000K to wartość strumienie świetlnego nawet się nie zbliży do wartości panujących w jeziorze. Istotna jest co najwyżej temp. barwowa a nie moc/wartość strumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komentarze do zdjęć zbiorników w galerii to mam wrażenie, że jeżeli nie mieścisz się w wykreowanym na forum kanonie to będziesz miał wytykane, że korzeń to nie pasuje, kamienie są nie bardzo a punkty ci odejmę bo rurka od deszczowni jest widoczna a to wszystko nie ma negatywnego wpływu na ryby

Co do światła: nawet jakby zamontować 5 czy 10 świetlówek w 50cm, 15000K to wartość strumienie świetlnego nawet się nie zbliży do wartości panujących w jeziorze kiedy ryby moga wplynac na 10m glebokosci i tam miec terytorium. Istotna jest co najwyżej temp. barwowa a nie moc/wartość strumienia w polaczeniu z piaskiem kwarcowym=solarium

Czemu jednak wszyscy biotopowcy robia duzo mniejsza niz 15000k wartosc strumiernia swiatla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czemu jednak wszyscy biotopowcy robia duzo mniejsza niz 15000k wartosc strumiernia swiatla?


Mylisz dwa pojęcia: temperatura barwowa to nie to samo co ilość lumenów. Lumen jest jednostką do określenia całkowitej ilości światła wyemitowanej przez źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czemu jednak wszyscy biotopowcy robia duzo mniejsza niz 15000k wartosc strumiernia swiatla?



Wszyscy , tzn kogo masz na myśli?

Poza tym , jw. 15000K to temp. barwowa , nie strumień świetlny :D \

Zajmuję się pyszczakami , trochę dłużej , niż niejeden klubowicz ma lat :mrgreen: , w każdym akwarium , bez względu na wielkość miałem duuuuużo światła , ryby nigdy nie były płochliwe, zawsze do mnie i do innych"oglądaczy" chętnie wypływały , więc po raz wtóry się pytam : kto Wam naopowiadał , że pyszczaki są płochliwe w jasnym świetle???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym wam grzecznie zwrocic uwage,ze moj watek nie sluzy do polemiki na temat oswietlenia tylko ma za zadanie pomoc mi w zalozeniu mojego baniaka,choc powiem wam ze wasza dyskusja co nieco mi rozjasnia :P:P:P ,jestem troszke zalamany bo czas oczekiwania na caly sprzet to miesiac i niewazne czy u mnie w Norge czy w Polsce.


Moze ktos mialby ochote skompletowac mi wszystko i wyslac za mala oplata??


to by bylo dla mnie super rozwiazanie :P


powiedzmy ,ze jestem w stanie zaplacic hmmm 300zl ,za zorganizowanie mi wszystkiego i wysylke


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOOO :idea:Widze kolega z Lubonia,moze wiesz gdzie w Poznaniu jest jakis sklep internetowy by zakupic caly sprzet?


Poza tym caly czas sie zastanawiam jak moje pysie zamowic by przyjechaly do mnie w calosci :( .Boje sie ze zrobie baniaczek a nie bede jak mial sprobacic rybek :(


No Chyba ze ktorys z kolegow ma ochote na to by wpasc do mnie na kilka dni? :P


Chetnie zaprosze oczywiscie z rybkami



Jadę na ryby za kołopodbiegunowe, to bym mógł podrzucić po drodze. Niestety w tym roku jadę dopiero we wrześniu, a podejrzewam że będziesz rybska sprowadzał wcześniej :(



e:hehe doczytałem, że jednak znalazłeś sklep;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.