Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To co napisal brazylia. Naturalistyczne tła - BTN, Aquaterra czy Pangea - sa nie popularne czy odrzucane tylko ze wzgledu na swoja cene. Mimo, ze jestem totalnym fanem DIY do tła nawet nie probowalem startowac gdyz wiedzialem ze nie mam nawet szans stworzenia czegokolwiek rownie ladnego co robia ww firmy. Tła z ceresitu i styropianu ktore wygladaly naprawde dobrze (czytaj naturalnie i realistycznie) widzialem moze ze trzy. Reszta no coz... byla po prostu tłem z ceresitu i jakiejs pianki (czy styropianu) ktore udawało lepiej lub gorzej bycie czyms innym.


Wydaje mi sie, ze jesli decydujemy sie marnowac miejsce w akwa na tło, ma to na celu tylko i wylacznie podniesienie walorow estetycznych baniaka. A taki efekt moim zdaniem mozna osiagnac na 3 sposoby:

[*] pianka i ceresit + spory talent artystyczny lub wielkie szczescie przy rzezbieniu

[*] tła BTN, Aquaterra czy Pangea

[*] prawdziwe materiały


Osobiscie sklaniam sie ku temu ostatniemu rozwiazaniu i zawsze sam wszystko robilem z naturalnych elementow wlasnorecznie ALE.... nie w malawi czy tanganice.

Powod jest banalny. A raczej 2 powody.

[*] Mniejszy problem to znalezienie kamulcow ktore na powierzchni 2-4m² beda idealnie pasowac do siebie i beda tworzyc idealna kompozycje. Najlepiej jeszcze bez zamieniania sie w kamieniarza i kucia głazow przez kilka tygodni.

[*] Wiekszy, a raczej olbrzymi. To sprawienie aby głazy wielkosci mojej głowy lub wieksze nagle przestały wazyc 5,10,20 czy 40kg tak aby powierzchnia SZKŁA na ktorej sie opiera takie naturalne tło (0,3-0,6m² !!!) nie bylo obciazone pol tonowa masa kamieni. Dalej zredukowanie niebezpieczenstwa obsuniecia sie jakiegokolwiek kamienia chocby o milimetr i zredukowanie szans na totalna katastrofe...



Podsumowujac caly moj wieczorny bełkot.

W malawi jesli tło sztuczne to tylko takie ktore wyglada jak naturalne. Jesli naturalne to tylko w takim baniaku ktory na 101% to wytrzyma (czyli betonowy z tylko 1 szyba na przedzie, a takie baniaki to pewnie mniej niz 0,1%)



Edit:

Tak na marginesie to btn'y wcale nie sa tak koszmarnie drogie jesli sie bierze je na raty.

Opublikowano
  Mjunszajn napisał(a):

A Zbigniew robi tło do 260cm ze styroduru i Ceresitu :P:P:P:P



Więc widzę potrzebę zajazdu na Będzin i trzeba chłopakowi pomóc w staraniach :mrgreen:

Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie rozpuszczalniki , tudzież utrwalacze dla danego materiału :mrgreen:


I jeśli można na ogólnym , to trzeba by sprawę całą zaprojektować , tam gdzie ostatnio:)

Opublikowano

a ja dla odmiany nigdy nie staram się w 100% zabudować tylnej szyby jakimkolwiek tłem, zawsze jestem zwolennikiem kamieni naturalnych + czarna folia. Ale mam trochę inne podejście do tematu i zawsze wszystko lubię zrobić sam, począwszy od szafki/stelaża, pokrywy po wystrój i nie mógł bym patrzeć na akwarium z fabrycznym, plastikowym tłem


jeżeli chodzi o przykładowe akwaria to bez urazy panowie ale

akwa jjacka bardziej pasuje mi dla ślepców jaskiniowych, te wiszące skały

akwa przezdy natomiast jest takie trochę klaustrofobiczne - ze wszystkich stron kamole (prawie jak beton) bez efektu głębi


nie przeglądałem całej galerii ale tak na szybko podoba mi się http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=9044

Opublikowano

a ja w 100% jestem przekonany ze tło sztuczne ma więcej zalet od naturalnego kamienia, gdybym chciał włożyć do swojego akwarium 200 cm płytę granitową to wyglądała by ona beznadziejnie, nienaturalnie i ważyła by ponad 500 kg

płytę wsadziłem do mniejszego akwarium i uważam że efekt był nieciekawy, tło plastykowe jest lekkie, może mieć jakąkolwiek strukturę, wiec jak te tło będzie wygladało zależy tylko od umiejętności twórcy, reszta to kwestia gustu, a rybom lotto co jest tłem.

Opublikowano
  danielj napisał(a):
  Mjunszajn napisał(a):

A Zbigniew robi tło do 260cm ze styroduru i Ceresitu :P:P:P:P



Więc widzę potrzebę zajazdu na Będzin i trzeba chłopakowi pomóc w staraniach :mrgreen:

Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie rozpuszczalniki , tudzież utrwalacze dla danego materiału :mrgreen:


I jeśli można na ogólnym , to trzeba by sprawę całą zaprojektować , tam gdzie ostatnio:)



Kontynuując ten jakże akwarystyczny, pouczający i merytoryczny pod-wątek, tło chyba już gotowe, teraz będziemy (tzn. ja będę wspierać duchowo) kleić baniak.

Szyby chyba już się gotują itepe.


Tylko, że sa dwa primo zależne;

- pierwsze primo to praca, a zasadniczo jej nadmiar.

- drugie primo, przez wykształconiuchów zwane secundo, to wiosna się zbliża. Mnie nie w głowie teraz akwaria. O!

Opublikowano

czytam Wasze uwagi i mam takie spostrzeżenie, że uwielbiacie stawiać kategoryczne tezy. Czyli wg. Was ja również bardzo chciałbym mieć BTN, ale nie mam luźnej kapuchy i mnie nie stać, więc jestem przeciwny? :mrgreen:

Chyba to nie to. Mnie się podobają te akwaria z BTN, wysoko je cenie, bo trudno odmówić im uroku, skoro fakturę mają niemal idealną. Mnie po prostu czego w tych akwariach brakuje, może takiego indywidualnego charakteru? Nie wiem...

I tu ciekawe, bo samo tło "sztuczne" mi nie przeszkadza, bo są naturalne kamienie.


Podoba mi się wiele akwariów z otoczakami, a chyba nie ma takich gotowych modułów?


Swego czasu chyba podobne tezy odnośnie BTN można było wyczytać o rybach z odłowu - że dla bogatych, szpanerów, snobów, że po co... Sam byłem sceptycznie nastawiony, ale moje zdanie ewoluowało, po tym jak obejrzałem "kilka" sztuk z jeziora... Myślicie, że to się zmienia i z racji dostępności i i zainteresowania rzadszymi gatunkami kupujemy coraz więcej ryb WF/SNZ/F1?

Opublikowano
:D:D:D Bardzo dziekuje Wszystkim za (niezasluzone) zainteresowanie moim akwarium... wszystkie slowa krytyki jak i pozytywne opinie .Pozdrawiam serdecznie zyczac duzo ..duzo radosci i samych akwarystycznych sukcesow .
Opublikowano

Moim zdaniem, nic tłom BTN nie ujmując, mają one jedną wielką wadę. Są cholernie powtarzalne. U nas jeszcze są unikatowe, bo zwyczajnie jest ich mało. W krajach, gdzie więcej ludzi może sobie na nie pozwolić stają się nudne. Może wszystkiemu smaczku dodaje jeszcze nutka snobizmu...

Opublikowano
  MateuszT napisał(a):
nic tłom BTN nie ujmując, mają one jedną wielką wadę. Są cholernie powtarzalne

dokładnie, ta świadomość, przynajmniej mi, nie pozwala na zakup takiego tła i nie chodzi o koszty bo jeżeli chodzi o akwarystykę to często potrafię sobie wielu rzeczy odmówić aby kupić coś dla rybek, po prostu nie lubię jeżęli ktoś (w tym wypadku firma od BTN) urządza zbiornik za mnie - to największa frajda przy zakładaniu lub restarcie akwarium, kiedy sami kreujemy warunki w których będą pływać nasze pupile

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.