Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W to nie watpie. To moje pierwsze malawi i jestem totalnie zszokowany jak te bestie szybko rosna.

Normalnie w amazonce potrzebowal bym z pol roku na taki wzrost (procentowo oczywiscie), a tutaj poltora miesiaca minelo i juz 2 sztuki maja kolo 4cm...

:shock: :shock:

Mialem co prawda kilka bardzo wyrosnietych neonow (~4cm, moze ciut wiecej?) ale te ryby mialy z 2-3 lata...

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Maly update.

komputer sterujacy akwarium zostaw uruchomiony i dziala w wersji beta. :)


Po małej analizie kosztow, miejsca i innych zmiennych stwierdziłem, ze nie bede jednak tego sterownika robil na bazie laptopa. Za 100zł zdobylem dosc stara plyte VIA M1000 (mini ITX 17x17cm) + obudowe. Czesc wykonawcza zamontowalem w srodku i calosc polaczylem ze soba.

022.JPG023.JPG024.JPG025.JPG026.JPG


Po kilku dniach komp zostal uruchomiony i zaczalem przystosowywac software do monitoringu do pracy z akwarium.

W tej chwili system steruje tylko swietlowkami i mierzy temperatuje pod pokrywa (nad powierzchnia wody). Czujnik mierzacy temperature musialem sciagnac bo porobilo sie zwarcie. W najblizszych daniach to poprawie i zamontuje 2 czujniki ponownie.

Docelowo komputer ma za zadanie sterowac wszystkimi elementami baniaka po za filtrem. Grzalka bedzie wlaczana poprzez dodatkowy kontroler temperatury (na wypadek jakiejs awarii).

Na ta chwile software jest wynikiem sklejania kilku roznych aplikacji. Pracuje jednak aby calosc obslugiwalo sie w jednym oknie bez angarzowania dodatkowych programow.

monitoring1.pngmonitoring2.pngmonitoring3.pngmonitoring4.png


Dodatkowo za jakis miesiac jak juz wyjde z dolka finansowego na panelu przednim umieszcze wyswietlacz ktory bedzie mial mozliwosc wyswietlania najwazniejszych parametrow i danych.


Warto dodac, ze na ta chwile komputer po za nadzorem nad akwa streamuje po calym domu muzyke, udostepna pliki, umozliwia ich sciagania po wylaczeniu wlasnego kompa, sluzy jako serwer drukowania itd. Tak wiec odeszla koniecznosc wlaczania innych, znacznie bardziej pradozernych maszyn :)

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Update

System zostal nieco przerobiony. Komputer w obudowie lekko przeszkadzal po za tym stanowił obiekt fascynacji i eksperymentow mojego dziecka. Dodatkowo chcialem nieco obnizyc jego temperature. Dlatego postawnowilem przenisc calosc do szafki pod akwarium.

IMG_6978.JPGIMG_6979.JPGIMG_6980.JPGIMG_6983.JPG


W efekcie mam calkowita ciszę i temperature urzadzenia o 10 stopni nizsza niz wczesniej.. :)

Opublikowano
cisza, cisza ale jak daje rade rozbebeszony zasilacz ?? no i sposob zamontowania dysku twardego moze tez byc niefortunny.

Rozbebeszony?

Po prostu otwarty.

A z dyskiem to zupelnie nie wiem co masz na mysli...

Opublikowano

HDD obojętnie jak, w pionie może być od biedy,zawsze lepiej płasko. Producenci podają,że najgorsze co może skrócić mu życie to zamontowanie go do góry nogami. Sir_yaro, serio nie da się tego zamknąć w jakiejś wentylowanej obudowie? Trochę rozkopane to :)

Opublikowano

zrobienie szafki z plyty mdf bylo ***** wielkim blendem


1-cena

2-mdf to nie plyta konstrukcyjna

3- cale to oklejanie mdf-u folia > stfu szkoda czasu

4- zwykla plyta 18 mm byla by lepszym rozwiazaniem


a dlaczego plyta 18mm?


1-cena 270x180 kosztuje 130z zm max nie wiem ile placiles za swoj arkusz 40 zl pociecie 1,2 zl zaklejenie 1 metra kantu

2-mdf ssie wode jak gąmbka plyta wiorowa tylko do pewnego momentu jakies 2-3 cm od krawedzi przekonasz sie jak ci sie cos rozszczelni

3 - zwyklej plyty nietrzeba oklejac do tego fabryczne oklejenie jest 200% trwalsze niz to co ty zrobiles

4 - JW


A i taki maly EDIT


oczywiscie nie tierdze ze ci szafka sie popsuje pod takim ciezarem tylko ze napracowales sie 2x i niewielkim zyskiem


apeluje do ludzi ktorzy by chcieli brac z ciebie przyklad


MDF-owi mowimy stanowcze NIE

Opublikowano
zrobienie szafki z plyty mdf bylo * wielkim blendem


1-cena



Jesli juz mowisz o * rzeczach to skoncentruj sie aby miec * argumenty poparte przynajmiej średnio * umiejetnoscia czytania. (sorry za ton ale sie wkurzylem).

Piszesz ze mdf jest drogi, potem przyznajesz ze nie wiesz ile mnie on kosztowal (188zł z pocięciem) - nawet nie przeczytales posta w ktorym to podalem.

Dalej jakbys sie pofatygowal przynajmniej przeczytac połowę postu to byc zauwazyl, ze moj mdf jest wodoodporny.

Co to za podejscie? "Nie wiem co zrobiłes, nie wiem jak to zrobiles ale jest do dupy" ?


2-mdf to nie plyta konstrukcyjna

To uwazasz ze jaką jest, ozdobna? Nie buduję tutaj schodów tylko 3 płyty oparte na sobie.


3- cale to oklejanie mdf-u folia > stfu szkoda czasu

Byc moze lepiej jest zaplacic kolejną stówkę na firmową okleine ale ja mialem inne piorytety


4- zwykla plyta 18 mm byla by lepszym rozwiazaniem

Szczerze mówiąc nie widze abyś jakos tą tezę obronił....


1-cena 270x180 kosztuje 130z zm max nie wiem ile placiles za swoj arkusz 40 zl pociecie 1,2 zl zaklejenie 1 metra kantu

130+40+10=180

Nie jest to wiele mniej niz ja zaplacilem.


2-mdf ssie wode jak gąmbka plyta wiorowa tylko do pewnego *1,8 jakies 2-3 cm od krawedzi przekonasz sie jak ci sie cos rozszczelni

Parametry mojej płyty:

Spęcznienie po 24 h działania wody:

Norma: EN 317

12mm: 6,0%

15mm: 4,5%

..

25mm: <1%


Dodatkowo moge tylko dodac ze jesli mi sie akwarium lub "cos" rozszelni to rozwalona szafka w porownaniu do 400l wody na ziemi bedzie moim najmniejszym problemem.


3 - zwyklej plyty nietrzeba oklejac do tego fabryczne oklejenie jest 200% trwalsze niz to co ty zrobiles

Tu sie zgodze. Dodam jednak raz jeszcze ze to jest szafka ktora ma stac, byc wytrzymala, a nie pracowac jak szafa na ubrania.


4 - JW

jw ? To jest argument za czy przeciw?


oczywiscie nie tierdze ze ci szafka sie popsuje pod takim ciezarem tylko ze napracowales sie 2x i niewielkim zyskiem


Zysk jest taki ze na ta szafka ma zblizona (o ile nie wieksza) wytrzymalosc do betonowej podlogi na ktorej stoi.


MDF-owi mowimy stanowcze NIE

Mówimy? Ilu was tam jest ? Kolego nie dałes prawie zadnych argumentow, a machasz tutaj banerami z haslami ktore maja przekonac ludzi do Twoich opcji. Co ty polski polityk jestes?

Nie mowie, ze MDF jest najlepszym materialem. Nie mowie nawet ze jest dobrym. Mozliwe ze masz racje ale jesli chcesz kogos do czegos przekonac to przyłóż sie do tego, a nie ****** od gory do dołu bo to nie dziala....

Opublikowano

Rozbebeszony bo nie widze wentylatora na zasilaczu, i dlatego sie pytam jak daje rade na samym pasywnym, jakby nie bylo bedzie on dzialal ponad 8000h non stop, a co do hdd to juz nabe odpowiedzial oco mi chodzilo(wrazie co dobrym pomyslem moglby byc jakis pendrive).


BTW mi sie tam podobaja bebechy komputera :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.