Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W to nie watpie. To moje pierwsze malawi i jestem totalnie zszokowany jak te bestie szybko rosna.

Normalnie w amazonce potrzebowal bym z pol roku na taki wzrost (procentowo oczywiscie), a tutaj poltora miesiaca minelo i juz 2 sztuki maja kolo 4cm...

:shock: :shock:

Mialem co prawda kilka bardzo wyrosnietych neonow (~4cm, moze ciut wiecej?) ale te ryby mialy z 2-3 lata...

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Maly update.

komputer sterujacy akwarium zostaw uruchomiony i dziala w wersji beta. :)


Po małej analizie kosztow, miejsca i innych zmiennych stwierdziłem, ze nie bede jednak tego sterownika robil na bazie laptopa. Za 100zł zdobylem dosc stara plyte VIA M1000 (mini ITX 17x17cm) + obudowe. Czesc wykonawcza zamontowalem w srodku i calosc polaczylem ze soba.

022.JPG023.JPG024.JPG025.JPG026.JPG


Po kilku dniach komp zostal uruchomiony i zaczalem przystosowywac software do monitoringu do pracy z akwarium.

W tej chwili system steruje tylko swietlowkami i mierzy temperatuje pod pokrywa (nad powierzchnia wody). Czujnik mierzacy temperature musialem sciagnac bo porobilo sie zwarcie. W najblizszych daniach to poprawie i zamontuje 2 czujniki ponownie.

Docelowo komputer ma za zadanie sterowac wszystkimi elementami baniaka po za filtrem. Grzalka bedzie wlaczana poprzez dodatkowy kontroler temperatury (na wypadek jakiejs awarii).

Na ta chwile software jest wynikiem sklejania kilku roznych aplikacji. Pracuje jednak aby calosc obslugiwalo sie w jednym oknie bez angarzowania dodatkowych programow.

monitoring1.pngmonitoring2.pngmonitoring3.pngmonitoring4.png


Dodatkowo za jakis miesiac jak juz wyjde z dolka finansowego na panelu przednim umieszcze wyswietlacz ktory bedzie mial mozliwosc wyswietlania najwazniejszych parametrow i danych.


Warto dodac, ze na ta chwile komputer po za nadzorem nad akwa streamuje po calym domu muzyke, udostepna pliki, umozliwia ich sciagania po wylaczeniu wlasnego kompa, sluzy jako serwer drukowania itd. Tak wiec odeszla koniecznosc wlaczania innych, znacznie bardziej pradozernych maszyn :)

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Update

System zostal nieco przerobiony. Komputer w obudowie lekko przeszkadzal po za tym stanowił obiekt fascynacji i eksperymentow mojego dziecka. Dodatkowo chcialem nieco obnizyc jego temperature. Dlatego postawnowilem przenisc calosc do szafki pod akwarium.

IMG_6978.JPGIMG_6979.JPGIMG_6980.JPGIMG_6983.JPG


W efekcie mam calkowita ciszę i temperature urzadzenia o 10 stopni nizsza niz wczesniej.. :)

Opublikowano
cisza, cisza ale jak daje rade rozbebeszony zasilacz ?? no i sposob zamontowania dysku twardego moze tez byc niefortunny.

Rozbebeszony?

Po prostu otwarty.

A z dyskiem to zupelnie nie wiem co masz na mysli...

Opublikowano

HDD obojętnie jak, w pionie może być od biedy,zawsze lepiej płasko. Producenci podają,że najgorsze co może skrócić mu życie to zamontowanie go do góry nogami. Sir_yaro, serio nie da się tego zamknąć w jakiejś wentylowanej obudowie? Trochę rozkopane to :)

Opublikowano

zrobienie szafki z plyty mdf bylo ***** wielkim blendem


1-cena

2-mdf to nie plyta konstrukcyjna

3- cale to oklejanie mdf-u folia > stfu szkoda czasu

4- zwykla plyta 18 mm byla by lepszym rozwiazaniem


a dlaczego plyta 18mm?


1-cena 270x180 kosztuje 130z zm max nie wiem ile placiles za swoj arkusz 40 zl pociecie 1,2 zl zaklejenie 1 metra kantu

2-mdf ssie wode jak gąmbka plyta wiorowa tylko do pewnego momentu jakies 2-3 cm od krawedzi przekonasz sie jak ci sie cos rozszczelni

3 - zwyklej plyty nietrzeba oklejac do tego fabryczne oklejenie jest 200% trwalsze niz to co ty zrobiles

4 - JW


A i taki maly EDIT


oczywiscie nie tierdze ze ci szafka sie popsuje pod takim ciezarem tylko ze napracowales sie 2x i niewielkim zyskiem


apeluje do ludzi ktorzy by chcieli brac z ciebie przyklad


MDF-owi mowimy stanowcze NIE

Opublikowano
zrobienie szafki z plyty mdf bylo * wielkim blendem


1-cena



Jesli juz mowisz o * rzeczach to skoncentruj sie aby miec * argumenty poparte przynajmiej średnio * umiejetnoscia czytania. (sorry za ton ale sie wkurzylem).

Piszesz ze mdf jest drogi, potem przyznajesz ze nie wiesz ile mnie on kosztowal (188zł z pocięciem) - nawet nie przeczytales posta w ktorym to podalem.

Dalej jakbys sie pofatygowal przynajmniej przeczytac połowę postu to byc zauwazyl, ze moj mdf jest wodoodporny.

Co to za podejscie? "Nie wiem co zrobiłes, nie wiem jak to zrobiles ale jest do dupy" ?


2-mdf to nie plyta konstrukcyjna

To uwazasz ze jaką jest, ozdobna? Nie buduję tutaj schodów tylko 3 płyty oparte na sobie.


3- cale to oklejanie mdf-u folia > stfu szkoda czasu

Byc moze lepiej jest zaplacic kolejną stówkę na firmową okleine ale ja mialem inne piorytety


4- zwykla plyta 18 mm byla by lepszym rozwiazaniem

Szczerze mówiąc nie widze abyś jakos tą tezę obronił....


1-cena 270x180 kosztuje 130z zm max nie wiem ile placiles za swoj arkusz 40 zl pociecie 1,2 zl zaklejenie 1 metra kantu

130+40+10=180

Nie jest to wiele mniej niz ja zaplacilem.


2-mdf ssie wode jak gąmbka plyta wiorowa tylko do pewnego *1,8 jakies 2-3 cm od krawedzi przekonasz sie jak ci sie cos rozszczelni

Parametry mojej płyty:

Spęcznienie po 24 h działania wody:

Norma: EN 317

12mm: 6,0%

15mm: 4,5%

..

25mm: <1%


Dodatkowo moge tylko dodac ze jesli mi sie akwarium lub "cos" rozszelni to rozwalona szafka w porownaniu do 400l wody na ziemi bedzie moim najmniejszym problemem.


3 - zwyklej plyty nietrzeba oklejac do tego fabryczne oklejenie jest 200% trwalsze niz to co ty zrobiles

Tu sie zgodze. Dodam jednak raz jeszcze ze to jest szafka ktora ma stac, byc wytrzymala, a nie pracowac jak szafa na ubrania.


4 - JW

jw ? To jest argument za czy przeciw?


oczywiscie nie tierdze ze ci szafka sie popsuje pod takim ciezarem tylko ze napracowales sie 2x i niewielkim zyskiem


Zysk jest taki ze na ta szafka ma zblizona (o ile nie wieksza) wytrzymalosc do betonowej podlogi na ktorej stoi.


MDF-owi mowimy stanowcze NIE

Mówimy? Ilu was tam jest ? Kolego nie dałes prawie zadnych argumentow, a machasz tutaj banerami z haslami ktore maja przekonac ludzi do Twoich opcji. Co ty polski polityk jestes?

Nie mowie, ze MDF jest najlepszym materialem. Nie mowie nawet ze jest dobrym. Mozliwe ze masz racje ale jesli chcesz kogos do czegos przekonac to przyłóż sie do tego, a nie ****** od gory do dołu bo to nie dziala....

Opublikowano

Rozbebeszony bo nie widze wentylatora na zasilaczu, i dlatego sie pytam jak daje rade na samym pasywnym, jakby nie bylo bedzie on dzialal ponad 8000h non stop, a co do hdd to juz nabe odpowiedzial oco mi chodzilo(wrazie co dobrym pomyslem moglby byc jakis pendrive).


BTW mi sie tam podobaja bebechy komputera :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
    • No to ja się wyłamię. Miałem 240-stkę Juwela z szyby 8. Bez wzmocnień, spięte tylko plastikową koroną z plastikową spinką po środku (taki standard Juwela) Miałem je 2 lata. 4 lata temu sprzedałem i działa po dziś dzień🤷‍♂️
    • Miałem akwarium tego litrażu robione na zamówienie i kazałem robić z 10 i dodatkowo dałem jeszcze dorobić wzmocnienia,choć twierdził  sprzedawca  że przy tej grubości szkła wzmocnienia niepotrzebne,ale  się uparłem.Strzeżonego itd....😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.