Skocz do zawartości

Zakładanie małego Malawi...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

Przez około 8 lat miałem 2 żółwie czerwonolice w swoim 112l akwarium. Teraz chciałbym w nim założyć małe malawi. Mam już nawet kąt w pokoju przygotowany pod szafkę która bd miała wymiary 100 x 40. Szafka będzie przystosowana pod akwarium 200 l na które w przyszłości bd chciał wymienić moje 112l.


Aktualnie kompletuje sprzęt dlatego potrzebuje kilku rad:

1.Jaki filtr zewnętrzny polecacie oczywiście już pod te 200l:

Co sądzicie o czymś takim?

http://www.allegro.pl/item825946864_filtr_hw_302_1000l_h_18wat_akw300_500l_gratis_gwar.html

2.Grzałka 150W wystarczy? Została mi po żółwiach wraz z termoregulatorem.

3.Filtr wewnętrzny - co byście radzili - dobry i w miarę tani. Ten co mi po żółwiach został, miał problem z czyszczeniem wody w tych 112l (choć był do 200l) wiec potrzeba nowy.

4.Taka szafka da rade pod 200l? http://www.allegro.pl/item821184815_szafka_lux_100x40x67_profil_prosta_85_kolorow.html


Należę do grona tych ludzi którzy rozważnie planują każdą sprawę więc za bardzo mi się nie spieszy. Każde rady mile widziane.


Pozdrawiam Marek

Opublikowano

Na początek proponuję przeczytać FAQ znajdujący się u góry forum. Jeśli odpowiedzi w nim zawarte cię nie usatysfakcjonują wpisz te pytania w wyszukiwarkę bo pojawiały się dość często. Po tym wszystkim wróć do tego tematu ponownie;)

Opublikowano

Przepraszam bolek89, ale całkiem przypadkowo trafiłem na ten wątek i mam wrażenie, że trochę mijasz się z prawdą. Jeśli jest inaczej to proszę popraw mnie. Piszesz, że przez 8 lat hodowałeś żółwie czerwonolice w 112l akwarium :mrgreen:. Albo pomyliłeś litraż, albo dosyć często wymieniałeś je na mniejsze. Ja zaczynałem od okazów niewiele większych od 5zł monety, trzymanych w plastikowej misce z gustowną palemką, a skończyłem na ponad 400l akwarium. Były to przez cały czas te same zwierzęta, 3 sztuki i po ok. 6 latach musiałem je oddać w dobre ręce, ponieważ u mnie w akwarium było dla nich już zbyt ciasno.


Podejrzewam, że filtr wewnętrzny może jak najbardziej zostać, ponieważ nie spotkałem jeszcze takiego, który poradziłby sobie z metabolizmem żółwi. Napisz tylko jaki to model.


Zamiast profilu wybierz akwarium proste, ponieważ: pokrywa, szafka, oraz sam zbiornik są tańsze; przy tych samych wymiarach akwarium proste ma większą powierzchnie dna, a także pojemnośc; po pewnym czasie akwarium proste może obrucić :)

Opublikowano
3 sztuki i po ok. 6 latach musiałem je oddać w dobre ręce, ponieważ u mnie w akwarium było dla nich już zbyt ciasno.


Czy Twoje czerwonolice mialy 80cm dl ? jesli nie, to spokojnie zmieszcza sie w 112l - tracisz wiare w ludzi AS.

Opublikowano

Przeczytaj dokładnie FAQ i przejżyj odpowiednie działy forum - odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są tam zawarte.

A tak moim zdaniem, to:

1.Tego filtra, który pokazałeś nie znam. Filtr zewnętrzny do 200 l. może być np. Eheim 2224 (ja go mam u siebie i jestem bardzo zadowolony), albo 2226, możesz też zaszaleć i wziąć 2228, gdybyś kiedyś chciał większe akwa, z innych to np. Atman (seria CF).

2.Grzałka 150W wystarczy.

3.Napisz, jaki masz ten filtr wewnętrzny po żółwiach. Do 200 l akwa najlepiej taki z przepływem z 1000-1500 l/h.

4.Taka szafka da rade.

Opublikowano

Wiem,że byłoby to zbyt piękne ale...nic na siłę.Zbierz się w sobie, wstrzymaj bóle,zaoszczędź trochę więcej kasy i kup od razu większe akwarium. Masz wtedy 10x więcej możliwości doboru gatunków, mniej problemów i więcej satysfakcji. W tym czasie przygotuj się merytorycznie,wybierz jakieś fajne gatunki dla siebie, i ciesz się z malawi. Z tym co masz wybór obsady masz ograniczony do kilku rybek a gatunki do wyboru można policzyć na palcach jednej ręki zasłużonego pracownika tartaku.

Z nie-malawi polecam do tej 112 tanganikańskie muszlowce .

Opublikowano

A więc po kolei:

czester_ - czytałem faq i kilkanaście postów

aqua skalar - no niestety tak było; Aż takie duże nie urosły najwidoczniej małe akwarium doprowadziło do skarłowacenia. Byłem jeszcze dzieckiem i wszystko musiałem kupować za własne pieniądze więc lekko nie było a oddać ich też nie miałem gdzie. PS: Ciężko było z tą filtracją ;]

nabe - nie mam miejsca na większe akwarium już te 200l ledwo co się zmieści. Nie mam jakiś specjalnych wygórowanych preferencji co do rybek. Saulosi zdecydowanie mi wystarczą.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
Wiem,że byłoby to zbyt piękne ale...nic na siłę.Zbierz się w sobie, wstrzymaj bóle,zaoszczędź trochę więcej kasy i kup od razu większe akwarium.

Naprawdę cenna rada. Ja kupiłem 200 L i już żałuję, chociażby z tego powodu, że nie mogę sobie pozwolić na taką obsadę jaką bym chciał.

Co do filtra zewnętrznego to mam Fluvala 205.

W zupełności starcza mi też grzałka 100W (drugą kupiłem i leży w szafce, bo okazało się że nie jest potrzebna) pomimo, że w domu temperatura waha się pomiędzy 19 a 21 stopni.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Z szafka bedzie zmiana planów:

Jesli moja komoda (po wzmocnieniach) wytrzyma zbiornik 240l to bedzie wieksze akwarium.


Da rade jakos wzmocnić tą komode by wytrzymała zbiornik 240l?

1_c667a85dee86.jpg

2_c667a85dee86.jpg

Opublikowano

Musi mieć pełne plecy. Teraz zamawiałem dla kumpla szafkę na 240l. z drzwiami przesuwnymi, gdyż żadna z firm na rynku nie podjęła się drzwi przesuwnych. Paranoja - masówa jak rzadko.Wracając do twej komody to jeżeli będą min.4 punkty podparcia i pełne plecy to możesz stawiać.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.