Skocz do zawartości

akwa 240l ponad rok i problem z wodą


bartex

Rekomendowane odpowiedzi

A powiedz tak z czystej ciekawości jak myjesz zewnętrzny?

Jak robisz podmiany? (co wtedy robisz)



Ja będę się upierał na zbyt małych podmiankach. 20l to nic. Trzeba robić je większe jeśli stężenie NO3 ma zmaleć.


Weź jutro zrób tak jak mówie ~40l i zmierz parametry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz tak z czystej ciekawości jak myjesz zewnętrzny?


filtr zewnętrzny czyszcze-płukam przy podniamie wody więc raz w tygodniu, płukam w odlanej wodzie z odchodów i piachu aby przywrócić pełny przepływ.


Jak robisz podmiany? (co wtedy robisz)


spuszczając wodę szlaufem do wiarda ściągam ewentualne zanieczyszczenia z dna, chociaż nie mam ich prawie wogóle. ponieważ mocny mechanik wprawia wodę w cyrkulację. w piachu są świderki i zjadają resztki.

po odlaniu 20litrów dolewam tyle samo. nie stosuję żadnych uzdatniaczy.

Obecnie wyczytałem o sodzie spożywczej i zacznę dodawać do wiadra świezej wody 1 łyżkę na wiadro- zobaczę czy ph się zacznie podnosić do ok 8-8.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyscisz kubel co tydzien ? chyba ze cos zle przeczytalem...w filtrze zew. przeplyw ma drugorzedne znaczenie, wiec zle robisz. zaloz prefiltr a kubel pozniej bedziesz czyscil co 3 miesiace jak nie rzadziej.

co do sody..aby cokolwiek ruszyc to wsyp cala saszetke, a nie baw sie na lyzeczki.

podmiany - 10-20% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyscisz kubel co tydzien ? chyba ze cos zle przeczytalem...w filtrze zew. przeplyw ma drugorzedne znaczenie, wiec zle robisz. zaloz prefiltr a kubel pozniej bedziesz czyscil co 3 miesiace jak nie rzadziej.


:D czyszczę co tydzień filtr wew, bo zależy mi na dobrym przepływie.

:D filtr zewnętrzny -kubeł czyściłem 3 razy w tym roku i zamierzam dopiero na koniec grudnia może począte stycznia.


Po dzisiejszych pomiarach (wczoraj podmiana 20litrów i czyszczenie wew. filtra) mam:

-TwO: 12

-TWw:15

-No2:0

-No3:50 (max 50)

-Ph 8 (po dodaniu 2 łyżek sody spożywczej)


pozostaje kwestia podmiany za tydzień 20% wody (więc wymienię ok 4wiadra 40l) i poinformuję o testach.


Mam natomiast pytanie?? czy próba posadzenia roślin pomoże zmniejszyć ilość N03 (przy zachowaniu podmiany) oraz zmniejszy ilość glonów?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


pozostaje kwestia podmiany za tydzień 20% wody (więc wymienię ok 4wiadra 40l) i poinformuję o testach.


Mam natomiast pytanie?? czy próba posadzenia roślin pomoże zmniejszyć ilość N03 (przy zachowaniu podmiany) oraz zmniejszy ilość glonów?????



Napisz jeszcze czy zbadałeś kranówkę bo może Twoje podmiany mijają się z celem (ja w pewnym momencie miałem naprawdę wysokie NO3, woda w kranie NO3=15 i podmiany mineralką robiłem - uważaj nie każda ma NO3=0)

Co do roślin to jak już pisałem na początku kiedy przywieziesz świeże i zdrowe rośliny zauważalnie zahamują rozwój glonów.

Niestety Malawi jest takim biotopem w którym rośliny za dobrze się nie czują i raczej po czasie zmarnieją, a wtedy już glony dokończą dzieła....

Jeżeli rośliny zmniejszą NO3 to niezauważalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze czy zbadałeś kranówkę bo może Twoje podmiany mijają się z celem (ja w pewnym momencie miałem naprawdę wysokie NO3, woda w kranie NO3=15 i podmiany mineralką robiłem - uważaj nie każda ma NO3=0)


Po sprawdzeniu parametrów "kranówki" wyszło:

-PH-6,8-7,0

-No2-0

-No3-0 (kolor żółty)

-TwO-6

-Tww-10


dziś zdecydowałem się podmienić ok. 20% wody, w sumie 5 wiader ok.10l. testy po podmianie:

PH- niecałe 8

No2-0

No3-max 10 :P

TwO-8

Tww-12

zobaczę za 2-3 dni o ile podskoczy No3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 6 dniach od podmiany 20% wody w akwa mam następujące parametry. musze jeszcze poinformaować, że dołożyłem trzeci gatunet 3 dni temy 6 młodych Pseudotropheus Elongatus Mphanga :D .

TWo:10

TWw:13

PH:8

No2:0

No3:10 (może max 15)


więc może problem zarzegnany??? tych skoków No3 do 50 lub więcej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.