Skocz do zawartości

Malawi bez filtra BIO


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Za bardzo nie wiem w jakiej kategorii zamieścić post :) Jak ćoś to proszę o przeniesienie.

Jestem na starcie tworzenia małego zbiornika dł 85cm (100l netto) pod Saulosi. Może ortodoksów zbulwersuje ale najprawdopodobniej nie bede miał kubła zewnętrznego tylko jeden filtr wewnętrzny.

Co w takim przypadku zalecacie prócz nie tworzenia akwarium ;)?

Czy w takim przypadku zalecana jest częstsza podmiana wody? Czym zrekompensować te braki w filtracji. Moj znajomy miał kiedyś akwa z pyszczakami bez BIO i wydaje mi sie że nie miał problemów z hodowlą.


Pozdrawiam.

Opublikowano
Czy w takim przypadku zalecana jest częstsza podmiana wody? Czym zrekompensować te braki w filtracji. Pozdrawiam.

Oczywiście: codziennie odlewaj do wiadra część wody i uzupełniaj świerzą. Ilość dobierzesz eksperymentalnie przez długotrwałe, dokładne pomiary. Kiedy ci się znudzi idź do sklepu na zakupy. Zakup nr jeden: akwarium 200 litrowe, zakup kolejny - filtr biologiczny.


Moj znajomy miał kiedyś akwa z pyszczakami bez BIO i wydaje mi sie że nie miał problemów z hodowlą.


Masz rację.


Co się tyczy filtra bio - nie musi to być wcale kubeł. Odpowiednia ilość gąbki filtracyjnej załatwi sprawę, odpowiadająca ilości ryb. Albo hydroponika. Albo fluidyzacyjny.

Opublikowano

nabe jestem turbodymoman i Cie zawstydze kupie 300l

Serio to chyba nie zamecze 6 rybek saulosi w 100l


Troche słabo się orientuje w nomenklaturze akwarystycznej.

Co mianowicie miałeś na myśli? Czy do filtra teoretycznie mechanicznego warto coś dodakowo wrzucić? Jaki filtr wewnętrzny w mojej sytuacji bedzie najlepszy Mam starą Tetre IN800 ale to chyba sie nie nada.

Opublikowano
nabe jestem turbodymoman i Cie zawstydze kupie 300l

nie wiem co to jest to turbocośtam ale gratuluję pomysłu



Czy do filtra teoretycznie mechanicznego warto coś dodakowo wrzucić?


Tak, filtr biologiczny jak wcześniej mówiłem :) Jak to zrealizujesz - kwestia portfela albo pomysłowości. Artykułów na ten temat jest mnóstwo tu na forum. Jako wewnętrzną śmieciarkę polecam mocną głowicę np. AT-203 i gęstą gąbkę.Wszystko to jest banalne i było o tym pisane naście razy już wystarczy użyć znajdywaczki http://forum.klub-malawi.pl/search.php

Opublikowano

Jeśli myślisz, że takim postem zrobisz rewolucję na forum, albo tym bardziej przekonasz nas, że będzie dobrze, bo Twój kolega tak miał i tak Ci się wydaje, to jesteś w dużym błędzie. Tacy wizjonerzy jak Ty, którzy myślą, że zrobią wszystko odwrotnie, niż mówią wszyscy na forum i mimo to wszystko będzie ok zdarzają się regularnie - nie licz na poklask. Akwa owszem wystartuje, ryby jakiś czas będą żyły, może się rozmnożą, ale nam nie chodzi tylko o to. Rybom chcemy zapewnić optymalne warunki, a bez filtracji, bo tetry in800 nie da się nazwać filtracją biologiczną, a nawet jej namiastką, tego nie zrobisz.


Bez urazy, ale to jakbyś napisał na forum motoryzacyjnym, że wbrew temu, co uważa większość z wypowiadających się tam, kupisz samochód bez kierownicy i choćby nie wiem co, będziesz tak jeździł - w końcu silnik odpali, wrzucisz bieg i ruszysz z miejsca.

Opublikowano
Co w takim przypadku zalecacie prócz nie tworzenia akwarium ;)?


Ja zalecam tworzenie akwarium ale w następującej kolejności:

1. Odłożyć kasę

2. Kupić większe szkło

3. Zrobić porządną filtrację

4. Nie słuchać kolegów którym się wydaje, że przy nie odpowiedniej filtracji z powodzeniem hodują ryby.

Opublikowano

MateuszT to może czytaj z uwaga i zrozumieniem !?

Gdzie ja komuś coś sugeruje? Jaką rewolucje? Gdzie ja robie przewrót ogolnych zasad? Człowieku jesteś przewrażliwiony! Tak specjalnie dla Ciebie robie cos odwrotnie żebyś gula dostał.

Ja tylko pytam!!! Nie zawsze wszystko sie da zrobić Nie zawsze każdy ma warunki żeby obstawić sie dokoła filtrami szczegolnie jak 2 osoby musza sie pomieścić w pokoju 12m2. Chciałbym mieć Saaulosi i mimo wszystko myśle że zorganizuje im całkiem znośne warunki. A kolega niech idzie zbawiać świat i niech bedzie tam gdzie naprawde sie dzieje krzywda rybom czy całej faunie Polski a może i świata.

Ja z pokorą przyjmuje wszelkie uwagi. Akwarium jest zabudowane w mebel i praktycznie nie mam wiecej miejsca niż ta wnęka na zbiornik. Właśnie gdybym był ignorantem to bym sobie wsadził bylejaki filtr wewnetrzny i nikogo o nic nie pytał. Oczywiście najprościej napsiać kup sobie kubeł ;) Nic to nie żrazam się i czytam dalej.

PS Ortodoksi przynajmniej mają pożywke z mojego postu :)

Opublikowano
MateuszT Chciałbym mieć Saaulosi i mimo wszystko myśle że zorganizuje im całkiem znośne warunki.(....) Akwarium jest zabudowane w mebel i praktycznie nie mam wiecej miejsca niż ta wnęka na zbiornik.(....) Oczywiście najprościej napsiać kup sobie kubeł

To po grzyba w ogóle zawracasz giratę jeśli i tak zrobisz po swojemu? To co chcesz przygotować to na kotnik się ledwo nadaje a nie głowne akwa dla pyszczaków.Muszlowce polecam zamiast saulosi.Chociaż tam też bez filtra daleko nie zajedziesz.

Opublikowano

Nabe zasugerował Ci, żebys dał dużą ---> jak największą gąbkę. Do tego trzeba dorzucić silną pompę. Będzie działać jeśli akwa nie będzie przerybione. Przecież taka działa jak biolog i mechanik. Ważne tylko, żeby przy czyszczeniu za mocno jej nie wyczyścić z biologii.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.