Skocz do zawartości

filtry kubelkowe polaczone szeregowo


Siwy1973

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem ale nie przy działających obydwu wirnikach.


Ale jaki wpływ może mieć działanie 2 wirników na podstawowe prawa fizyki.


Działanie 2 wirników spowoduje zwiększeniem się ciśnienia w 1 jak i 2 drugim kuble i na tym wpływ działania 2 wirników się kończy. Jedynie większe ciśnienie może spowodować rozszczelnienie się kubełków. Wzorst ten nie jest tak duży, ponieważ nie rozmawiamy o pompach do CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym zdaniem zaprzeczyłeś podstawowym prawom fizyki. Ciśnienie w 1 jak i w 2 kuble będzie takie same. Przepływ w 1 i 2 będzie taki sam.


To ja bym prosił o te prawa fizyki bo wg mnie przy dwóch nawet identycznych kubłach ciśnienie nie będzie identyczne.

Przepływ oczywiście że tak ale ciśnienie już nie.

Jeżeli pompy mają ten sam przepływ to w momencie gdy zmniejszy się przepływ na pierwszej spowodowany zapychaniem się filtra, druga pompa będzie nadal chciała pompować wode z tym samym przepływem i powiędzy pompami zacznie się robić podciśnienie.


Jeżeli ja bym robił taki układ na pewno wyłączyłbym/zdemontował pompę w pierwszym kuble, a jeżeli miałbym miejce w akwarium to na rurze ssącej zamontowałbym małą pompkę np. NewJet 1200 żeby tej jednej pompce w kuble trochę pracy odjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wytłumaczę na moim przykładzie. Sytuacja wygląda tak. Pierwszy kubeł jest mechanikiem (czyli ten który może się zapchać), a drugi kubeł jest biologiem (teoretycznie wszystkie śmieci są wyłapywane przez mechanika i nie ma się co w nim zapchać). Tworzy to układ akwarium - gąbki(włókniny) - wirnik 1 - ceramika - wirnik 2 - akwarium. Jeżeli gąbki(włókniny) się zapchają lub będzie ich na tyle dużo, że przepływ wody będzie mocno ograniczony to ciśnienie przy wirniku 1 i 2 będzie takie same (lub bardzo do siebie zblizone). Reasumując podłączenie 2 wirników spowoduje wzrost ciśnienia w 1 jak i 2 kuble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w konsekwencji spowoduję awarię/rozszczelnienie filtrów o czym dyskutujemy

od kilku postów. Więc chyba się nie opłaca ?!:grin:



Rozmowa zaczeła się od tego, że będzie różnica przepływu i ciśnienia w kuble 1 i 2.


Oczywiście przy podłączeniu kilku kubłów o bardzo dużym przepływie (mocy) to oczywiście skok ciśnienia będzie znaczący. My rozmawiamy raczej o 2 kubłach z wirniczkami :)


Inną sprawę jest podłączenie dużego kubła z dużym przepływem do małego kubła z małym przepływem. Wtedy ten duży może spowodować wzrost ciśnienia, którego nie przewidzieli konstruktorzy tego małego. Przy podłączeniu dwóch kubłów np. HW-302 szeregowo jestem na 90% pewny, że nie ma prawa wystąpić awaria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj. Przecież to Twój prąd i Twoja podłoga.

Mi nic do tego ale przestrzegam że HW to nie Eheim a Eheimy w takim układzie po czasie ciekły.....

EOT z mojej strony



Z tym się zgadzam to moje ryzyko i mój problem.


W moim przypadku daje to najlepszy efekt. Mam duży problem z podłączeniem tych kubłów równolegle, plus zamontowania na każdym prefiltrów. U mnie jeden wirnik przy dwóch kubałch daje wydajność około 500l/h co przy filtracji mechnicznej nie zdawało rezultatu. Natomiast przy włączonych 2 wirnikach wydajność wzrosła do prawie 1000l/h (Sam pojedynczy kubeł wypełniony ceramiką dawał 700l/h) Dodatko cyrkulator JVP-101 i jestem bardzo zadowolony z filtracji mechanicznej jak i biologicznej.


EOT z mojej strony również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.

Nie chcialem zakladac nowego wątku a myślałem nad takim rozwiazaniem. Jestem w trakcie urządzenia akwarium 480l, posiadam dwa filtry fluvala 404 i sera 900, sa juz dosyć styrane ale szczelne. Myślałem nad wyjeciem z nich wirniczkow polaczeniem ich szeregowo a na rurce wylotowej zamontować jakąś wydajna pompe np z serii jabao dzieki temu w filtrach nie tworzylo by się ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.