Jump to content

oświetlenie 720L


andre

Recommended Posts

Witam,mam pytanie-chciałbym zmienić oświetlenie w moim akwa,w tej chwili swieci power-glo i philips mester/philips do wylotu.mam dwie belki po dwie rury.obsada w tej chwili to 3+6 hongi,2+5 auratus.docelowo 3+5 acei i 3+5 mpanga,ostatnie 2 są zamówione.chciałbym dobrać oświetlenie pod tą obsadę.dzięki za pomoc.pozdrawiam :

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

takie świetlówki oświetlą ci to akwarium, jednak temperatura swiatła to często wybór który zachacza o gusta i to co podoba mi się czy komu innemu nie musi być zgodne z twoim gustem

Link to comment
Share on other sites

W moim 200x50x60 daje sobie doskonale radę 2x80 t5 reef white,jest wystarczające i super efekt.Polecam.

ja w 200x60x70 mam taki zestaw jak barthez i potwierdzam że wygląda super, próbowałem też innych ale reefwhite podoba mi się najlepiej.... ale:

zdecydowanie polecam HQI

tak jak pisze Yaro mam też w drugim akwa HQI o temp. barwowej 14000K i moim zdaniem z HQI nic się nie może równać :!: :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Jak to nic, a żelazko ? :twisted::D


Dlaczego żelazko?

Czy HQI tak bardzo grzeje?

Wcale a wcale.

Sumaryczna ilość ciepła oddanego przez HQI w porównaniu do świetlówek jest mniejsza.

A świetlówki oddają ciepło większą powierzchnią , dlatego wydaje się , że mniej grzeją :D

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Temat wałkowany dziesątki razy. Duży zbiornik ---> HQI rządzi... i nie ma tu w ogóle dyskusji :D:D:D


Z wad HQI jest jej koszt.. i to nie tyle zakupu co utrzymania. I mówię tylko o prądzie, bo sumarycznie w ekspoatacji HQI się bardziej kalkuluje jeżeli nie wspominamy o prądzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.