mutra Opublikowano 27 Marca 2009 #1 Opublikowano 27 Marca 2009 Problem wygląda następująco: Jak niektórym wiadomo uprawiam w swoim akwarium glony. Proceder ten przybrał ostatnio na sile w związku z prowadzonym nawożeniem (symfonia, chelaty żelaza, siarczan potasu i fosforan potasu) niestety pojawiły się dwie kolonie sinic (imo z powodu nawożenia fosforem) Kolonie usunąłem, ograniczyłem fosfor i na razie jest spokój. Wolę się jednak zawczasu przygotować do ich powrotu. Ponieważ zaciemnianie i odstawienie nawozów nie wchodzi w grę (ze względu na glony) niewykluczone że będę musiał zastosować erytromycynę. I tu pojawia się pytanie natury praktycznej: Czy ktoś zaobserwował jej wpływ na glony? Teoretycznie nic się nie powinno stać ale teoria czasem mija się z praktyką a głupio by było jakby moje pieczołowicie hodowane dywaniki poszły w cholere razem z sinicami :?
makok Opublikowano 27 Marca 2009 #2 Opublikowano 27 Marca 2009 nie wiem jak erytro... ale po kuracji metro na sinicach zginęły mi kiedyś wszystkie glony... ... więc uważaj... szczególnie przy tych Twoich dywanikach
mutra Opublikowano 27 Marca 2009 Autor #3 Opublikowano 27 Marca 2009 metronidazol ma trochę inny mechanizm działania niż erytromycyna. Zadałem pytanie na roślinnym, może oni coś wymyślą. Na razie problemu w sumie nie ma, wróg zepchnięty do narożnika. Czai się co prawda pod postacią kilku plamek ale jutro i one znikną przy odmulaniu
czester_ Opublikowano 28 Marca 2009 #4 Opublikowano 28 Marca 2009 mutra kiedyś na ten temat duzo rozmawiałem z Adi na forum. Twierdziła ona że erytro dla glonów jest całkowicie obojętne. (nie mogłem niestety nigdy tego sprawdzić). Jednak Davercin który ja stosowałem dokładnie wyczyścił mi akwarium z glonów. Jeżeli więc erytromycyna jest dla glonów niegroźna (nie potwierdzam tej informacji) to drugi składnik davercinu czyli 12-carbonicum musi to wywoływać. Dokładny skład tego leku to: Erythromycinum cyclo-11 12-carbonicum 250mg
mutra Opublikowano 28 Marca 2009 Autor #5 Opublikowano 28 Marca 2009 Davercin to cyklokarbonat erytromycyny, dokładnie "Erythromycinum cyclo-11,12-carbonicum" czyli erytromycyna z dodatkowymi węglami na 11 i 12 pierścieniu. Nie jest to jakaś super modyfikacja więc będe musiał popytać dalej. Dzięki za info Czester
czester_ Opublikowano 28 Marca 2009 #6 Opublikowano 28 Marca 2009 viewtopic.php?f=20&t=23&p=21591&hilit=davercin#p21591 Na stronie 4 jest jakaś tam wymiana zdań.Dodatkowo przepisałem tam całą ulotkę. Chyba dalej również dyskutowaliśmy o erytro
mutra Opublikowano 28 Marca 2009 Autor #7 Opublikowano 28 Marca 2009 No i wszytko jasne, węgle na 11 i 12 pierścieniu stabilizują erytromycyne (bo ona ma problem z działaniem w pH niższym od 4 - dobrze natomiast sobie radzi w alkalicznym srodowisku) Z tego co zlinkowałeś wynika że powinno być OK.
mutra Opublikowano 1 Kwietnia 2009 Autor #9 Opublikowano 1 Kwietnia 2009 Ponieważ rośliniarze na holenderskie.pl nie udźwignęli tematu 8) postanowiłem zrobić eksperyment. W drugim dniu(z planowanych 8) przy dawkowaniu 280mg/100l sinice zaczynają zdychać, krasnorosty bez zmian, glony zielone zaczynają rosnąć. Chelaty mikroelementów i potas dalej dozuję tak samo, fosforan potasu zmniejszyłem z 1ml/dziennie do 1ml raz na trzy dni. erytromycyne wlewam do akwa na noc, świecę bez zmian -16h dziennie
makok Opublikowano 2 Kwietnia 2009 #10 Opublikowano 2 Kwietnia 2009 a erytro dajesz w davercinie czy pod jaką nazwą?
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się