Skocz do zawartości

UWAGA na WKŁADY DO NARUROWYCH !!!!!! BARDZO WAŻNE !!!!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

to może być pyłek z polipropylenu - nieszkodliwy. Jeżeli chcesz rozwiać wątpliwości odpal akwarium z gupikami(najlepiej z narybkiem), wlej tam wodę po wypłukaniu kilku takich filtrów i obserwuj co się stanie. Ewentualnie użyj żywej rozwielitki jeżeli masz dostęp - bardzo szybko reaguje na toksyny.

Opublikowano

Stosowałem 2 rodzaje wkładów m.in te co podawał pająk. Nie zaobserwowałem niczego takiego.


Makok: będe dzisiaj w Ściu wieczorem. Zostaje do soboty więc jak Ci sie chce potestować moje wkłady to daj znać.


Kto chętny na moje ryby? Musze specialnie co 2tyg 200km jechać żeby im wode podmienić i karmnik uzupełnić ;-)


A tak bym spuścił wodę, odkaził i zakończył Miszyn Aqua... czekając na lepsze czasy (czytaj przeprowadzka)....

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Odświeżę wątek. Czy ktoś z użytkowników narurowców testował ostatnio wkłady? W czym rzecz. UP3000,dwa korpusy 3/4 cala połaczone równolegle, wkłady sznurkowe 50 mikronów. Używam tej konstrukcji od kilkunastu dni i wszystko jest OK a właściwie było do dzisiaj. Dwa dni temu robiłem podmianę wody i przy okazji wymieniłem wkłady tym razem na 20 mikronów(chciałem poeksperymentować). Dzisiaj zauważyłem, że w korpusach woda zrobiła się mętna, jak mleko. Szybko wyłączyłem pompę, odkręciłem korpusy, wyjąłem wkłady i co się okazało? Korpusy od wewnątrz zrobiły się matowe, jest na nich jakiś osad. Wyglądają tak jakbym zmatowił je papierem ściernym. Nie da się tego usunąć. jak myślicie co to może być? Może zaszła jakaś reakcja chemiczna? Nie powiem żebym się nie wystraszył, ale zmierzyłem parametry, poobserwowałem ryby, woda w akwa czysta-wszysko OK :shock: Dodam, że wkłady płukałem.

Opublikowano
smak jakby cierpki (nie lizałem klopa żeby nie było)

no to mi ulżyło... :mrgreen:


Ja czegoś takiego u siebie nie zaobserwowałem. Mógłbyś dać zdjęcie jakie konkretnie wkłady masz?

Ja mam takie:

wklad5_resize.jpg

może razem do czegoś dojdziemy :)



Można prosić o nazwę producenta tych wkładów. Bo też się przymierzam do zakupów

  • 2 lata później...
Opublikowano

Witam wszystkich,


wracam do wątku, bo niedawno zainstalowałem u siebie narurowca, osadziłem dwa wkłady sznurkowe jeden 100 drugi 50 mikronów. Producent wkładów - USTM, z niebieską naklejką, te co na zdjęciu w tym wątku.


W ciągu 24h woda w akwarium zrobiła mi się mętna jak po dolaniu szklanki mleka! Na początku zakładałem dwie możliwości - albo "puszczanie" czegoś przez wkłady sznurkowe albo wypłukanie resztek czegoś innego w systemie narurowym.


Rybom ta biaława, mętna woda, zdawała się nie przeszkadzać. W następnym tygodniu zrobiłem 2-3 podmiany wody po 1/3 i mętność powoli ustąpiła.


Do czasu. Przed wymianą wkładu 100 mikronów dokładnie go wypłukałem pod bieżącą wodą (poprzednio tego nie zrobiłem.) Niestety po wymianie woda ponownie stała się biało-mętna! Czyli na 100% to wina wkładów....


Wkłady które posiadam raczej wywalę, nie wyobrażam sobie takiego ich wypłukania, że nie będą emitować białego syfa.


Pytanie - jakie wkłady stosujecie? USTM się nie nadają...



Pozdrawiam,

Irszy

Opublikowano

Ja też miałem problem z pianą po założeniu nowego wkładu. Przed założeniem płukam wodą i problem minął. Moim zdaniem nie jest takie straszne skoro jest przeznaczone do wody pitnej(o ile jest)

Opublikowano

U mnie płukanie nie pomaga; robiłem to z 5-6 minut pod mocnym strumieniem bieżącej wody. Wydaje mi sie ze sznurek poliprypolenowy emituje te zanieczyszczenia pod wyższym ciśnieniem, jakie jest w układzie narurowca, i to nie od razu ale sukcesywnie przez parę godzin. Dopiero rano (przy wieczornej podmianie) woda staje się mętna.


Łatwiej zmienić wkłady niż bawić się w płukanie tych co mam pod ciśnieniem. Szkoda wody....

Opublikowano

Ja też używam tych wkładów i rzeczywiście czasami powstawała piana ale po płukaniu przechodziło. U mnie jest ten plus że kran od wanny idealnie pasuje do wkładu - zakładam wkład na kran, z drugiej strony zatykam ręką i kilkanaście sekund woda przepływa przez wkład. Później zmiana stron i po kłopocie.

Żadnych zmętnień nie widziałem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.