Skocz do zawartości

Pomysł na tanią pokrywę


sabat5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Pewnie niektórzy z was zastanawiają sie nad tym czym przykryc swoje akwa. Najtańsze na rynku obudowy z ABS kosztuja ok 140zł na akwa 100x40. Otóż jest mozliwośc kupienia pokrywy z Bardzo wytrzymałego plastiku(czarnego) o standardowych wymiarach. Mam na mysli podstawki pod akwarium, Są estetyczne i tanie bo ja zapłaciłem 40zł (100x40). Mozna w tym bardzo łatwo zamontowac świetlówkę. Jest to na pewno przyzwoita alternatywa dla drogiej obudowy z abs. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się na takie coś jednak nie skusił, wolałbym kupić wydmuszkę z abs lub zrobić coś samemu. Cena faktycznie niska, ale dolicz koszt oświetlenia, podejrzewam, że jak byś kupował statecznik, kable itp to będzie koszt w granicach 70-80zł + 2 świetlówki za 60zł (w kupnej abs są jakieś tam świetlówki) daje nam razem 130zł, sumując z kosztem podstawy wychodzi drożej niż kupna wydmuszka. Tak więc dla mnie trochę bezcelowa zabawa, no i jak karmić rybki :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Ja jednak zakładam, że świetlówki trzeba kupic i tak i tak, bo te z kompletu pokrywy abs do niczego sie nie nadają. Ja akurat posiadałem w domu dwa dławiki i mogłem zrobic tą instalacje, więc koszt był o wiele niższy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Funkcjonalność. Niestety ale podstawka jest płaska- nie zakłada możliwości istnienia wolnego miejsca pomiędzy szkłem, a samym plastikiem. Pytanie jakie się rodzi- gdzie zamontować świetlówki? Odpowiedź- trzeba obniżyć lustro wody i wmontować świetlówki tak, aby był w środku w zbiorniku. To oczywiście pomniejszy litraż zbiornika i dodatkowo skomplikuje kwestię izolacji instalacji elektrycznej od wilgoci. Problem drugi- brak otworów na węże i kable- jasne- można wyciąć, ale... w górze tej ''pokrywy'' bo tył zajdzie ściśle na rant akwarium i nic się tam nie wytnie. Problem trzeci- brak otworu na karmienie- tez trzeba wyciąć. Wszystko to da się zrobić, ale efekt wizualny i funkcjonalny będzie mierny.

2. Koszty. Niestety, ale nie czarujmy się- ZAWSZE [już to liczyłam przy sumpie] rozwiązanie inne od standardowego, jeżeli wykonanymi je poprawnie i zgodnie ze sztuką, będzie droższe od dedykowanego, zwykłego, normalnego rozwiązania. Liczmy- wydmuszka 40pln, startery ok 10pln, stateczniki 20pln, kable, wtyczki- kolejne 10pln. Świetlówki- około 30pln. Jak to zamontować? No trzeba metalowe obejmy- 6pln, oprawki bryzgoszczelne ok 35pln. Razem daje kwotę ok 150pln.


Oczywiście zaraz napiszesz, że widziałeś taniej stateczniki, że da się na jednym ,a kabel będzie z żelazka babci i świetlówki i tak zmieniłbyś. Ale ja nie policzyłam pracy, klejów i... miernego efektu tego wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwali Ci się próba wykorzystania dostępnych materiałów i zrobienie czegoś nietypowego, ale w pełni zgadzam się z Mjunszain. Wynik ostateczny niestety nie dorówna oryginalnym pokrywom z ABS. O lepszych nie wspomnę.

Nie mniej jednak kombinuj, kombinuj, bo z tego czasem całkiem niezłe pomysły się rodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóz juz wam powiem jak to zrobiłem. Obudowa nachodzi na akwa az 3 cm! Więc całkiem spokojnie można było podnieśc ja tak aby nachodziła 0.5cm. Wtedy juz mam 2.5 więcej. Do tego podstawka nie jest płaska ma takie okrągłe wgłebienia na których ma stać akwa, głebokie na 2 cm to daje w sumie 4.5 bez obniżania lustra wody. Nikt nie leje wody na styk więc jesli mam 2cm od krawedziu akwa, to mam juz 6.5 cm. Wszystko sie mieści. Aktualnie mam dwa takie akwa. W malawi wszystko ukryłem pod pokrywą a 100L INstalacje zrobiłem pod szafką.(Istnieje taka mozliwość żeby pod pokrywa była tylko świetlówka) Efekt końcowy sie liczy, ale liczą sie również nowe pomysły i tańsze rozwiązania. Moze ktos kto będzie miał w domu oprawkę ze świetlówka kupi taka podstawke i zrobi obudowę za 40zł a nie za 150:) Acha jeszcze ktos pisał o karmieniu. Wyciąłem jedno takie wgłębienie zrobiłem ładne zamknięcie i mozna bez trudu karmić rybki. Otwory na węże mozna wyciąc z tyłu na krawędzi. Jest to rozwiązanie dla tych którzy posiadaja w domu takie rzeczy. Ja mam kilka dławików, starterów, gniazd itp, wiec sporo zaoszczedziłem. Jeśli chodzi o prace przy akwa.... Powiedzcie szczerze co wolicie. Patrzec na gotowe akwa czy cos przy nim robić?? Prawda jest taka, że my to bardzo lubimy, a efekt końcowy jest zwieńczeniem. Jeszcze jest satysfakcja;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem pokrywa nachodzi na akwa 0.5 cm a wodę lejesz na 2 cm od krawędzi szyby – więc zostaje prześwit 1.5cm – imho nie najlepiej.

Poza tym moja polityka żywieniowa nie przeszłaby przy jednym małym otworze do karmienia :wink:

No ale ja jestem ogolnie negatywnie nastawiony do tych podstawek (czy to pod czy na akwa) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.