Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam forumowiczów. Pewnie niektórzy z was zastanawiają sie nad tym czym przykryc swoje akwa. Najtańsze na rynku obudowy z ABS kosztuja ok 140zł na akwa 100x40. Otóż jest mozliwośc kupienia pokrywy z Bardzo wytrzymałego plastiku(czarnego) o standardowych wymiarach. Mam na mysli podstawki pod akwarium, Są estetyczne i tanie bo ja zapłaciłem 40zł (100x40). Mozna w tym bardzo łatwo zamontowac świetlówkę. Jest to na pewno przyzwoita alternatywa dla drogiej obudowy z abs. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

Posted

Ja bym się na takie coś jednak nie skusił, wolałbym kupić wydmuszkę z abs lub zrobić coś samemu. Cena faktycznie niska, ale dolicz koszt oświetlenia, podejrzewam, że jak byś kupował statecznik, kable itp to będzie koszt w granicach 70-80zł + 2 świetlówki za 60zł (w kupnej abs są jakieś tam świetlówki) daje nam razem 130zł, sumując z kosztem podstawy wychodzi drożej niż kupna wydmuszka. Tak więc dla mnie trochę bezcelowa zabawa, no i jak karmić rybki :)?

Posted

Masz rację. Ja jednak zakładam, że świetlówki trzeba kupic i tak i tak, bo te z kompletu pokrywy abs do niczego sie nie nadają. Ja akurat posiadałem w domu dwa dławiki i mogłem zrobic tą instalacje, więc koszt był o wiele niższy. Pozdrawiam

Posted

1. Funkcjonalność. Niestety ale podstawka jest płaska- nie zakłada możliwości istnienia wolnego miejsca pomiędzy szkłem, a samym plastikiem. Pytanie jakie się rodzi- gdzie zamontować świetlówki? Odpowiedź- trzeba obniżyć lustro wody i wmontować świetlówki tak, aby był w środku w zbiorniku. To oczywiście pomniejszy litraż zbiornika i dodatkowo skomplikuje kwestię izolacji instalacji elektrycznej od wilgoci. Problem drugi- brak otworów na węże i kable- jasne- można wyciąć, ale... w górze tej ''pokrywy'' bo tył zajdzie ściśle na rant akwarium i nic się tam nie wytnie. Problem trzeci- brak otworu na karmienie- tez trzeba wyciąć. Wszystko to da się zrobić, ale efekt wizualny i funkcjonalny będzie mierny.

2. Koszty. Niestety, ale nie czarujmy się- ZAWSZE [już to liczyłam przy sumpie] rozwiązanie inne od standardowego, jeżeli wykonanymi je poprawnie i zgodnie ze sztuką, będzie droższe od dedykowanego, zwykłego, normalnego rozwiązania. Liczmy- wydmuszka 40pln, startery ok 10pln, stateczniki 20pln, kable, wtyczki- kolejne 10pln. Świetlówki- około 30pln. Jak to zamontować? No trzeba metalowe obejmy- 6pln, oprawki bryzgoszczelne ok 35pln. Razem daje kwotę ok 150pln.


Oczywiście zaraz napiszesz, że widziałeś taniej stateczniki, że da się na jednym ,a kabel będzie z żelazka babci i świetlówki i tak zmieniłbyś. Ale ja nie policzyłam pracy, klejów i... miernego efektu tego wszystkiego.

Posted
ale efekt wizualny i funkcjonalny będzie mierny.
no niestety, obawiam się że nieważne co się bedzie kombinować to i tak finalnie będzie to wyglądać jak kupa :|
Posted

Chwali Ci się próba wykorzystania dostępnych materiałów i zrobienie czegoś nietypowego, ale w pełni zgadzam się z Mjunszain. Wynik ostateczny niestety nie dorówna oryginalnym pokrywom z ABS. O lepszych nie wspomnę.

Nie mniej jednak kombinuj, kombinuj, bo z tego czasem całkiem niezłe pomysły się rodzą.

Posted

Otóz juz wam powiem jak to zrobiłem. Obudowa nachodzi na akwa az 3 cm! Więc całkiem spokojnie można było podnieśc ja tak aby nachodziła 0.5cm. Wtedy juz mam 2.5 więcej. Do tego podstawka nie jest płaska ma takie okrągłe wgłebienia na których ma stać akwa, głebokie na 2 cm to daje w sumie 4.5 bez obniżania lustra wody. Nikt nie leje wody na styk więc jesli mam 2cm od krawedziu akwa, to mam juz 6.5 cm. Wszystko sie mieści. Aktualnie mam dwa takie akwa. W malawi wszystko ukryłem pod pokrywą a 100L INstalacje zrobiłem pod szafką.(Istnieje taka mozliwość żeby pod pokrywa była tylko świetlówka) Efekt końcowy sie liczy, ale liczą sie również nowe pomysły i tańsze rozwiązania. Moze ktos kto będzie miał w domu oprawkę ze świetlówka kupi taka podstawke i zrobi obudowę za 40zł a nie za 150:) Acha jeszcze ktos pisał o karmieniu. Wyciąłem jedno takie wgłębienie zrobiłem ładne zamknięcie i mozna bez trudu karmić rybki. Otwory na węże mozna wyciąc z tyłu na krawędzi. Jest to rozwiązanie dla tych którzy posiadaja w domu takie rzeczy. Ja mam kilka dławików, starterów, gniazd itp, wiec sporo zaoszczedziłem. Jeśli chodzi o prace przy akwa.... Powiedzcie szczerze co wolicie. Patrzec na gotowe akwa czy cos przy nim robić?? Prawda jest taka, że my to bardzo lubimy, a efekt końcowy jest zwieńczeniem. Jeszcze jest satysfakcja;)

Posted
Powiedzcie szczerze co wolicie. Patrzec na gotowe akwa czy cos przy nim robić??
No jasna sprawa że moczyć łapy :mrgreen: . Wrzuć zdjęcie to się przeniesie do DIY
Posted

Jeśli dobrze zrozumiałem pokrywa nachodzi na akwa 0.5 cm a wodę lejesz na 2 cm od krawędzi szyby – więc zostaje prześwit 1.5cm – imho nie najlepiej.

Poza tym moja polityka żywieniowa nie przeszłaby przy jednym małym otworze do karmienia :wink:

No ale ja jestem ogolnie negatywnie nastawiony do tych podstawek (czy to pod czy na akwa) :wink:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.