Jump to content

wymiana oświetlenia


finlandian

Recommended Posts

Sławek: jak masz świetlówke to masz szereg informacji podanych:

Waty: ile żre prądu

lumeny: ile daje światła czyli tzw. strumień swietlny(im więcej lumenów z wata tym bardziej ekonomiczna świetlówka)

spektrum (czyli wykres z cyferkami na dole) pokazuje jaka cześć strumienia świetlnego jest emitowana w danej długości fal (dana długość fal odpowiada kolorowi, im krótsza tym bliżej fioletowego im dłuższa tym bliżej czerwonego)

Czyli jeżeli masz świetlówke która ma na diagramie tylko dwa takie same dzióbki, jeden na czerwonym drugi na niebieskim (na niektórych świetlówkach są tylko cyferki ale łatwo to sobie odnieść do kolorów przy pomocy wykresu z innej świetlówki) i nic poza tym to jest to świetlówka która wysyła po ok. 50% światła (czyli strumienia świetlnego) w tych dwóch zakresach fal (niebieskim i czerwonym) Co to znaczy dla nas? Ano że jeżeli mam niebieskie ryby to świetlówka wybarwi nam je o połowe mniej intensywnie niż świetlówka z identycznym strumieniem świetlnym (taką samą ilością lumenów) ale z jednym dużym dzióbkiem na niebieskim zakresie wykresu. Co jeszcze to dla nas znaczy? Ano że jeżeli mam rośliny to połowa światła (czerwony dziubek) pozwoli im na prowadzenie fotosyntezy (bo przy żarówce z samym "niebieskim dzióbkiem" miały by nie wesoło) O czym jeszcze musimy pamiętać? Krótsze fale przenikają głębiej , więc głębokie akwarium lepiej oświetlimy niebieskim zakresem widma - co jest istotne jeżeli ktoś chce wyhodować glony na kamieniach przy dnie.


Temp. barwowa czyli ile Kelwinów. To kwestia tego czy odbieramy światło jako ciepłe, żółte (mało kelwinów) czy jako zimne, niebieskie, białe. Nasze ryby wolą światło podobne do tego jakie mają w naturze na tych 5-15 m głębokości czyli światło o temperaturze barwowej ok. 15 000K. Jeżeli chcemy mieć jasny zbiornik bez płoszenia ryb to musimy pamiętać żeby większość światła stanowiło właśnie takie o barwie 15000K.


odnośnie wspomnianej AquaGlo:

Jak widać na wykresie: http://www.aqva-light.pl/files/photos/4 ... b874th.jpg mamy delikatną górkę z dzióbkiem na niebieskim i duży stromy dzióbek na czerwonym. W praktyce oznacza to że świetlówka wybarwi nam dosyć szeroką gamę odcieni niebieskiego, fioletu i troche zieleni emitując jednocześnie sporą (tak na oko około 60%?) dawkę światła w zakresie odpowiadającym roślinom. Przekładając to na Twój konkretnie zbiornik zbiornik. Twoje Maingano i rdzawe bedą dobrze wybarwione jednocześnie rośliny bedą mogły fotosyntetyzować. Jest jedno ale: ta świetlówka ma 40W czyli jeżeli chcesz mieć widne akwarium a rośliny mają rosnąć a nie tylko egzystować to musisz dowalić jeszcze jedną świetlówkę. W zależności od tego czy chcesz wybarwić pozostałe ryby, dobarwić niebieskie czy też dać kopa roślinom powinieneś zdecydować się na odpowiednią swietlówkę

Link to comment
Share on other sites

mutra: ja bym to troche wyedytował i do FAQu wstawił :D


lumeny: ile daje światła czyli tzw. strumień swietlny(im więcej lumenów z wata tym bardziej ekonomiczna świetlówka)


tutaj jest błąd w określeniu. Nie ekonomiczna a sprawniejsza. Czyli ile daje światła z tych pobranych W ;-)

Ekonomiczna jest jak mniej W pobiera....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.