Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie będzie, Aqua glo ma dwa szczyty emisji światła. Jeden jest niebieski a drugi żółto pomarańczowy. Przy czym ten drugi jest większy. powinno być ok.

Opublikowano
glonom coś tam powinna dodać, saulosi powinny być super. Rdzawe? Ciężko powiedzieć


mutra podczepie sie do pytania. a jak wyglada zaleznosc power glo 40W a 450l akwa ?

pytam bo nic nie rozumie z tych strumieni, fal, widm i czegos tam jeszcze :mrgreen: ?

Opublikowano

Sławek: jak masz świetlówke to masz szereg informacji podanych:

Waty: ile żre prądu

lumeny: ile daje światła czyli tzw. strumień swietlny(im więcej lumenów z wata tym bardziej ekonomiczna świetlówka)

spektrum (czyli wykres z cyferkami na dole) pokazuje jaka cześć strumienia świetlnego jest emitowana w danej długości fal (dana długość fal odpowiada kolorowi, im krótsza tym bliżej fioletowego im dłuższa tym bliżej czerwonego)

Czyli jeżeli masz świetlówke która ma na diagramie tylko dwa takie same dzióbki, jeden na czerwonym drugi na niebieskim (na niektórych świetlówkach są tylko cyferki ale łatwo to sobie odnieść do kolorów przy pomocy wykresu z innej świetlówki) i nic poza tym to jest to świetlówka która wysyła po ok. 50% światła (czyli strumienia świetlnego) w tych dwóch zakresach fal (niebieskim i czerwonym) Co to znaczy dla nas? Ano że jeżeli mam niebieskie ryby to świetlówka wybarwi nam je o połowe mniej intensywnie niż świetlówka z identycznym strumieniem świetlnym (taką samą ilością lumenów) ale z jednym dużym dzióbkiem na niebieskim zakresie wykresu. Co jeszcze to dla nas znaczy? Ano że jeżeli mam rośliny to połowa światła (czerwony dziubek) pozwoli im na prowadzenie fotosyntezy (bo przy żarówce z samym "niebieskim dzióbkiem" miały by nie wesoło) O czym jeszcze musimy pamiętać? Krótsze fale przenikają głębiej , więc głębokie akwarium lepiej oświetlimy niebieskim zakresem widma - co jest istotne jeżeli ktoś chce wyhodować glony na kamieniach przy dnie.


Temp. barwowa czyli ile Kelwinów. To kwestia tego czy odbieramy światło jako ciepłe, żółte (mało kelwinów) czy jako zimne, niebieskie, białe. Nasze ryby wolą światło podobne do tego jakie mają w naturze na tych 5-15 m głębokości czyli światło o temperaturze barwowej ok. 15 000K. Jeżeli chcemy mieć jasny zbiornik bez płoszenia ryb to musimy pamiętać żeby większość światła stanowiło właśnie takie o barwie 15000K.


odnośnie wspomnianej AquaGlo:

Jak widać na wykresie: http://www.aqva-light.pl/files/photos/4 ... b874th.jpg mamy delikatną górkę z dzióbkiem na niebieskim i duży stromy dzióbek na czerwonym. W praktyce oznacza to że świetlówka wybarwi nam dosyć szeroką gamę odcieni niebieskiego, fioletu i troche zieleni emitując jednocześnie sporą (tak na oko około 60%?) dawkę światła w zakresie odpowiadającym roślinom. Przekładając to na Twój konkretnie zbiornik zbiornik. Twoje Maingano i rdzawe bedą dobrze wybarwione jednocześnie rośliny bedą mogły fotosyntetyzować. Jest jedno ale: ta świetlówka ma 40W czyli jeżeli chcesz mieć widne akwarium a rośliny mają rosnąć a nie tylko egzystować to musisz dowalić jeszcze jedną świetlówkę. W zależności od tego czy chcesz wybarwić pozostałe ryby, dobarwić niebieskie czy też dać kopa roślinom powinieneś zdecydować się na odpowiednią swietlówkę

Opublikowano

mutra: ja bym to troche wyedytował i do FAQu wstawił :D


lumeny: ile daje światła czyli tzw. strumień swietlny(im więcej lumenów z wata tym bardziej ekonomiczna świetlówka)


tutaj jest błąd w określeniu. Nie ekonomiczna a sprawniejsza. Czyli ile daje światła z tych pobranych W ;-)

Ekonomiczna jest jak mniej W pobiera....

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.