Skocz do zawartości

SUMP - alternatywne rozwiązanie filtracji.


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie taki :

http://www.aquario.pl/akcesoria-akwarystyczne/2174-worek-na-media-filtracyjne-uchwyt.html

Wymiary : średnica 15 cm , długość 20 cm.

Klaruje wodę elegancko. Wada jest taka, że przy polimerach trzeba czyścić dość często, ale woda kryształ. Można założyć o większych oczkach 300, 400, 800 mikronów. Mnie to nie przeszkadza. Jak jest zatkany to przy karmieniu wymieniam ( są dwa w zestawie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

cześć

Nie chce zakładać kolejnego tematu. Jestem w trakcie uruchamiania nowego akwarium 500l (200x50x50) i mam problem z prawidłowym rozrysowaniem sumpa. Szkło do niego już mam czyli akwa 128l (80x40x40), z informacji: komin 30x15x45(h)cm, dolot 25mm, spust i rewizja 32mm, stała podmiana wody (3 korpusy narurowe tj. dwa wstępne i węglowy) plus spust do kanalizy. Planuję pompę Aqua Nova N-RMC 4000 z regulacją. W akwarium zakładam, że spiętrzenie wody na grzebieniu będzie max 3cm, czyli mamy ok. 30l wody, w rurach ze 2 litry i w kominie z 8l. W razie problemów spust i rewizję podciągnę bliżej powierzchni wody w akwarium. Wstępnie rozrysowałem projekt sumpa, który powinien zgromadzić nadwyżkę wody około 32litrów - reszta i tak poleci do kanalizacji.

Zobaczcie proszę czy dobrze rozrysowałem przegrody oraz poziom spustu w sumpie?

myLHRTO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko rozrysowałeś dobrze.

Rozważ jeszcze dwie kwestie.

1/ robisz stałą podmianę wody więc zapewne znasz doskonale parametry wody we Wrocku a szczególnie pH i NO3 ale też nie wiem jakie rybcie planujesz do tych 500l.

2/ Ta pompa Aqua Nova to jest chińska  Jebao DCT4000 robiona dla nich więc jakość kultura pracy i parametry doskonale tu znane.  Ceny także. Nie wiem czy w sumpie wykorzystasz jej funkcje jak np feed ? będziesz wyłączał na 10 min przy karmieniu?

Bo jeśli nie to weż pod uwagę też chińską Grech CTP-4800  co prawda nie ma tej dyskoteki z wyświetlaniem na sterowniku ale kosztuje 160zł z kosztem przesyłki w 6 dni z Niemiec.

Sprawdzone fakty - sika 4800-5000l/h i pobiera 34W  ma regulację i można zmniejszać płynnie przepływ do 1500l/h - wtedy pobiera 30,5W  . Ma te same funkcje i zabezpieczenia co Jebao oraz miękki start czego nie wiem czy ma ta Aqua Nova

tu masz zdjęcie jak wygląda komora wirnika

20161102_071457.jpg

 Jest bardzo cicha choć nie powiem że niesłyszalna - jak przyłożyć ucho do pompy to słychać jak szumi te 5000l/h.:D.

Ujeli mnie technicznie te Grech-y :D kulturą pracy choć wygląda pompa kobylasto jak ktoś już tak nazwał choć wymiary ma mniejsze niż te Jebao ale ma nie tylko wirnik ślimakowy ale także jak spojrzysz cała komora wirnika jest ślimakowa a to oznacza że ktoś kto to projektował nie poszedł na najniższy koszt formy wtryskowej tylko na sprawność i kulturę pracy.

Tu masz aukcję za 40,94$ z przesyłką do Polski.

https://www.aliexpress.com/item/2015-New-1Pcs-Frequency-Conversion-CTP-4800-Filter-Pump-Energy-Saving-Eco-Water-Pump-For-Aquarium/32373033253.html?spm=2114.01010208.3.11.VJuTpV&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10091_10090_10088_422_10089,searchweb201603_1&btsid=5a6f30a8-b077-4e2a-bf2b-121e200b2853

 

A tak praktyczne w realu próby jej pracy w wannie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dobrze, szczególnie przy tej cenie. To Twoje zamówienie gość ma w komentarzach? Dwie rzeczy są dla mnie zastanawiające, dużo niższa cena niż u innych, oraz pobór mocy o którym napisałeś. Po skręceniu rzeczywiście nie spada pobór prądu? Teoretycznie 30W, na maksa 35W, a po stłumieniu o 2/3 nadal 30W?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, TMK napisał:

Wygląda dobrze, szczególnie przy tej cenie. To Twoje zamówienie gość ma w komentarzach? Dwie rzeczy są dla mnie zastanawiające, dużo niższa cena niż u innych, oraz pobór mocy o którym napisałeś. Po skręceniu rzeczywiście nie spada pobór prądu? Teoretycznie 30W, na maksa 35W, a po stłumieniu o 2/3 nadal 30W?

 

Gdzie - co jakie komentarze - ? nic nie wiem. Jestem tylko na liście tych co kupili.

Gość nazywa się Fan-jin Hu  i pisze do mnie już drugi mail a nie wiem czy chłop czy baba.

Po testach pompy dałem mu/jej po 5* za wszystko bo po raz pierwszy czas oczekiwania na towar 6dni, pompa daje więcej niż inni obiecują, ale to duża chińska firma handlowa a nie producent , ale chody już sobie u nich wyrobiłem. pytają co mi jeszcze potrzeba - może takie tło 220x75cm?:D

Pompa nie jest DC a AC z konwersją sinusoidy więc na prawdę jest ECO i oszczędza ok 60% energii co widać po realnych parametrach i jest bezpośrednio pod 220-240V więc rozumiem skąd te 34W ale i zamiast 4500l/h ja uzyskuję 5000l/h. bo u nas jest 230V.

Pompa nie ma elektronicznej regulacji  jej przepływu tylko ma te niebieskie pokrętło którym dławisz okno na wlocie wody do pompy czyli taki zwykły nie szczelny zawór - więc moc się niemal nie zmienia ale przepływ bardzo więc stale pobiera ok 30-35W ale to i tak mistrzostwo świata w oszczędzaniu energii.

Możesz kupić taką 3000l/h i moc tylko 10W i ja im wierzę że tak będzie z 12W i 3500l/h

Czas na zakupu dewizowe nie jest korzystny zawsze pod koniec roku $ up. PLN down

Jakbyś kupował to najpierw napisz do nich - może speszjal discount :D bo 2 $ dają każdemu.

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2016 o 10:28, deccorativo napisał:

Gdzie - co jakie komentarze - ? nic nie wiem. Jestem tylko na liście tych co kupili.

Chodziło mi o ocenę transakcji, była jedna na pięć gwiazdek z Polski. Z ali w tym roku mam więcej zakupów niż z allegro, jakoś łatwiej dogadać się z majfrendami. Ten ma od razu podpięty kupon za 2$, a prawdopodobnie 11.11 w dzień singla mogą trafić się jakieś okazji. Dużym powodzeniem ta pompa cieszy się u Niemczech, choć ceny mają wyższe np na amazonie. Sama pompa fajna, policzę sobie tylko czy po dwóch latach różnica w prądzie nie zje różnicy w cenie. Dzięki za namiar i szczególnie za sprawdzenie projektu sumpa. W weekend chyba będę miał wiertło 45mm, później zostaną szybki do wklejenia. Dam znać jak uruchomię nową filtrację.

-------------------

Jeszcze jedno, wiem że zawracam.... Sump z 3 komorami będzie lepszy od pierwotnego projektu czy nie kombinować i kleić jak wcześniej narysowałem?

0CLnh7C.jpg

Edytowane przez TMK
dodany drugi projekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ten projekt lepszy bo prostrzy. Filtrować będą oba. Zrzut wody do kanalizy nie sklejaj tylko uszczelnij, bedziesz mógł wyregulować wysokość wody.

 

Ciekawa ta pompka. Muszę się jej przyjrzeć. @deccorativomógłbyś zmierzyć jaki ma przepływ na wysokość ok 190cm, wiem że wysoko i angażująco ale wierzę w Twoją rzetelność. Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety nie sprawdzę bo ją dawno sprzedałem i nawet nie pamiętam komu.

Raczej już się tym pompom nie przyjżysz  bo ich na ali nie ma takich tanich od Niemca a ostatnią Grech CTP6000 kupił @spiochu   teraz są z drogim transportem prosto z Chin więc nie warto nawet sprawdzać póki nie pojawią się znowu z Niemiec.

Ale od dawna się zastanawiam dlaczego nikt w sumpie nie wpadł na pomysł "powieszenia na mocnym sznurku":)  nad wodą by pompa dópy nie zamoczyła takiej pompy IBO Beta 25/60 - 180

3956_1.jpg.bbe0479b31fdcd63446c95ce8bd687c1.jpg

 

 w takiej konfiguracji sumpowej:D zaznaczam że ja nie mam sumpa by sprawdzić ale gwarantuję ci ciszę bezgłośną   za 244 zł i na podnoszeniu o 2m:D

 

0CLnh7C.jpg.94a0ce517eb381c4285799791821c24f.jpg

pozostają niestety tylko dwa najwyższe biegi  - na I biegu realnie podnosi tylko na 1m.

II bieg   - real sik ok 2000l/h za  33W

III bieg -  real sik ok 2700l/h za - tu max 45 W

wszystko wynika z tych wykresów

http://www.dambat.pl/upload/beta-instrukcja-obslugi-pompy-beta_e12.pdf

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki wszystkim nie było tak źle temperatura spadła do 23-stopni ale jeszcze raz dziękuję 
    • @Piotr925  W poniższym temacie w poście nr 9 masz częściową odpowiedź naszego byłego prezesa KM.  Jeżeli jest to  obniżenie z powodu awarii , które będzie trwało krótko to myślę , że i 17- 18 C na ten czas nie zaszkodzi. Pytanie co rozumiesz pod pojęciem awaryjne? Ale myślę , że te kilka godzin nie narobi Tobie bałaganu.  Podczas moich przeprowadzek taką temperaturę utrzymywałem kilka godzin.   
    • A jaką masz obecnie? Nie ma sztywnych liczb jaki mogą spowodować szok termiczny u ryb.
    • Do jakiej minimalnej temperatury wode mogę obniżyć podczas awaryjnej podmiany połowy zbiornika 630l 
    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.