Skocz do zawartości

karl1970

Użytkownik
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez karl1970

  1. karl1970

    Zbijanie NO3 co wybrać ??

    Temat stary. Dodam od siebie tylko tyle, że wszelkiej maści polimery, które nie wymagają kręcenia w wodzie zasadowej startują po około trzech tygodniach. Natomiast w wodzie kwaśnej startują po tygodniu. Piszę to z własnego doświadczenia. Obecnie jadę na XL , przepływ 1200 l/h, pH 6,8 , zasadowośc 0.
  2. Mam skarpetę kupioną w Aquario i przy NGBC daje radę, żadnych farfocli w wodzie. Niestety jest mała i muszę dwa razy dziennie wymieniac. Kupiłem dużą 300 mikronów i niestety nie dawała rady, ale tydzień wytrzymała. Powróciłem do małych. Wybieram się do producenta skarpet w Sosnowcu i może mi się uda zamówic duże o oczkach 50, 100 mikronów i wtedy porównam z małymi. Skarpety kupuj tylko nylonowe (łatwo wyczyścic). Oglądając ten syfek co się u Ciebie produkuje to bym spróbował z jakimś pojemnikiem (otwory w dnie) i ovata. W małym akwarium mam teraz denitryfikator i jestem zadowolony, ale w 650 litrach kończy mi się NGBC i dokładam powoli pellets z TMC do reaktora napędzanego NJ 2300. Kręcą się jak szalone. Przepływ zmniejszyłem tak do 1500 l/h. Trzeba rurkę, którą doprowadzasz wodę na dole zrobic w kształcie stożka, albo eduktor co przyspieszy przepływ. Nie wiem czy moje pellets działają, bo jeszcze pracuje NGBC, ale tak nie śmiecą. Dzisiaj mierzyłem NO3 - 2 i PO4 - 0,08 pracuje litr polimerów (250 ml TMC). Niestety to nie Malawi , ale ryby słusznych rozmiarów (wysokie 23 - 28 cm i długie 12 - 15 cm) karmię 10 kostkami mrożonki i po południu płatkami.
  3. Poczytaj na forach morskich jak należy postępowac z tymi pelletkami. Przepływ powinien byc na poziomie 1500 - 3000 l/h, dlatego stosują zawory do regulacji przepływu. Złoże powinno lekko się przemieszczac aby powoli kulki się ocierały. Czytałem, że moczą je bo jest problem z ich zatopieniem na samym początku. Życzę powodzenia. To bardzo dobry produkt. Miałem wystartowac z filtrem przepływowym, ale teraz testuję polimer w płynie:) .
  4. Tak dojechał i został zastosowany w ilości zalecanej przez producenta.
  5. Po wczorajszej rozmowie telefonicznej ze znajomym w sprawie budowy reaktora na pellety zasugerował mi abym się wstrzymał parę dni. Powiedział, że zaczyna testy polimeru w płynie. Startowe parametry NO3 i PO4 - 25 i 0,5 Po tygodniu - 5 i 0,2. Bardzo mnie to zaciekawiło. Mam jeden zbiornik, który ma już chyba 5 lat i przymierzałem się do nowego startu. Jest to biotop azjatycki rzeka płynąca. Za filtrację biologiczną odpowiedzialny jest eheim 2226. Mechanik to jakiś produkt USA o przepływie 1900. Akwarium ma 240 litrów i jest bez roślin. Ph 7,7 , GK 14 , KH 7 , PO4 1 i NO3 50. Ryby to stado Danio Malabarskie ( 10 szt ), Przylga Chińska ( 5 szt ) i Glyptothorax annandalei ( 3 szt ). Polimer będzie miał co robić. Aquaforest -NP Pro , bo o tym produkcie jest mowa nie potrzebuje reaktorów, silnych pomp itp. Jest w płynie i dozuje się go 1 kropla na 100 litrów dziennie. Poszperałem trochę w necie i wiem, że jest też wersja pod automatyczny dozownik płynów. Niestety nie jest to wersja dla oszczędnych. Produkt jest już wysłany do mnie i jak tylko przyjedzie zacznę testy. Wynikami podzielę się na forum. Jeżeli sprawdzi się, to jest to moim skromnym zdaniem niezła alternatywa ( startuje od razu, nie potrzebuje miejsca w filtrach, budowy reaktorów itp ). Wada to dozowanie ręczne codziennie ( jest wersja pod automatykę, ale niestety nie ekonomiczna ).
  6. Filtr przepływowy zbudowac chcę sam na wzór tego z e-rybki TMC V2 Bio React 1000. Oglądałem go podczas pracy u znajomego. Pelletki nie są wiele droższe. Tropic Marin NP Bacto Pellets 1000 ml kosztuje 130 zł. Jeżeli 500 ml utrzymało mi obecne parametry NO3 5 , PO4 niewykrywalne to wyjdzie taniej:) . Jest jeszcze możliwośc eksperymentów z innymi polimerami np.All in one Biopellets premium, a to dopiero podobno jest petarda. Mój ojciec jest dobrze po siedemdziesiące i akwarystyką zajmował się od dziecka. W latach siedemdziesiątych hodował z sukcesami paletki (nie moje klimaty), dzikie z odłowu. Powiedział mi tylko tyle, że zazdrości nam takich technologi, a malkontenci niech nie krytykują polimerów. Według niego problem jest tylko w uczciwości producenta. Czysty polimer jest bardzo drogi. Pytanie ile dodatków i jakich tam ładują. Niestety producenci tego nie piszą.
  7. Zostałbym , ale go już nie ma w naszym kraju. Niedobitki o pojemności 250 ml za 69 złoty to przesada. Dlatego szukam zamiennika. Napisałem o morskim dlatego, że wszędzie gdzie rozmawiałem w Polsce o polimerach to odpowiedź była jedna: W słodkowodnym to nie będzie działac , potrzeba silny odpieniacz. Jest to tylko dowód na to, że bez odpieniacza się da i zwykła wata akwarystyczna wyłapie syfki. Jak działa DSB wiem. Bawiłem się w to lata temu. W sumpie jest najlepsze, ja niestety wtedy miałem to w zbiorniku i pewnego dnia pompka cyrkulacyjna zrobiła mi kuku:P .
  8. Kończy mi się NGBC i szukam zamiennika, a w TMBT nie chcę się bawic. Zdecydowałem się na Tropic Marin NP Bacto Pellets. Powiem tak ... NGBC w ilości 1 litr obsługuje mi wody w obiegu około 700 litrów, a TMBT musiałbym załadowac pewnie 2 - 3 litry co wychodzi 200 - 300 zł. Widziałem morskie 1200 litrów bez odpieniacza działające na 500 ml chińskich pelletkach bez jakichkolwiek absorberów i innych dodatków (w sumpie było DSB) i to działa ponad rok. Za mechanikę służy wata. Myślę, że u mnie 500 ml wystarczy, tylko muszę zrobic sobie filtr przepływowy, albo kupic.
  9. Mam na spływie do sumpa zamontowany worek filtracyjny 200 mikronów. Pompa jebao 3000 dc. Czas pomiędzy czyszczeniami wynosi około 14 - 16 godzin. Przeważnie czyszczę przed snem i wyjściem do pracy. Po wlaniu Microbe Lift Phosphate Remover pierwsze czyszczenie jest po około godzinie , następne 2 - 3 godzin , trzecie maksymalnie 8 godzin i dopiero po czwartym system wraca do normy. Pomiary wykazują, że z wody został usunięty fosfor (test Salifert PO4) Worek filtracyjny wyłapuje sporo związanego fosforu. Pytanie ile tego zostaje w podłożu i co się z tym dzieje jak nie ma roślin:confused: . Przeniosłem post do odpowiedniego wątku. Post_Mortem
  10. Dokładnie taki : http://www.aquario.pl/akcesoria-akwarystyczne/2174-worek-na-media-filtracyjne-uchwyt.html Wymiary : średnica 15 cm , długość 20 cm. Klaruje wodę elegancko. Wada jest taka, że przy polimerach trzeba czyścić dość często, ale woda kryształ. Można założyć o większych oczkach 300, 400, 800 mikronów. Mnie to nie przeszkadza. Jak jest zatkany to przy karmieniu wymieniam ( są dwa w zestawie ).
  11. Mam na spływie założony rękaw filtracyjny 200 mikronów , pod rękawem Nitra-Guard Bio-Cubes, następnie gąbkę pi 30, dwie komory ceramiki , komora na grzałki itp i na końcu przed komorą pompy gąbkę pi 45.
  12. demasoni Myślę sobie, że na dzień dzisiejszy Ad ominąłby ten (oksydator) temat szerokim łukiem ). Masz rację. Dzisiaj się tego nie robi bo po co. Technologia tak poszła do przodu, że nie trzeba stosować takich ryzykownych rzeczy. Tylko zwróciłem uwagę , że takie sposoby istnieją. Książka była wydana w 2002 roku i wtedy wielu akwarystów z powodzeniem stosowało to rozwiązanie, aby przyspieszyć dojrzewanie zbiornika. Olobolo nazywając kogoś zbrodniarzem mam nadzieję, że porównujesz te osoby z takimi postaciami jak Mieszko I, Bolesław Chrobry i Józef Piłsudski .
  13. Nikt nie każe Ci lać nadtlenku wodoru do akwarium. Proponuję tylko zapoznać się z pewnymi aspektami dotyczącymi chemii wody. Jest to bardzo dobrze opisane w książce PIELĘGNICE - MOJA PASJA pod redakcją Ada Koningsa na stronie 22 w temacie UTLENIANIE. Rozdział ten napisał Lesse Forsberg. Opisano tam jak zbudować oksydator ,po co i dlaczego.
  14. Olobolo widzę, że jeszcze dużo musisz czytać o chemii wody. Od trzydziestu, a może więcej lat stosuje się wodę utlenioną w akwarystyce i to z powodzeniem. Wymaga to rozsądku i uwagi. Poczytaj o ozonowaniu wody i o budowie ozonatora, a będziesz wiedział o co chodzi. Stwierdzenie typu :"Zaczynasz mnie przerażać.... Co Ty jeszcze lejesz do akwarium... " świadczy o nieodrobieniu tematu. Sprawa nie podmieniania wody przez 9 miesięcy - uważam, że można tylko trzeba monitorować na bieżąco parametry wody. Pamiętam jak mój ojciec przez wiele miesięcy nie podmieniał wody u dzikich dyskowców i nie było najmniejszych problemów zdrowotnych, a ryby się mnożyły. Technika tamtych lat nie dysponowała takimi jak teraz nowościami typu polimery, czy absorbery. Jak to osiągano? Po prostu filtr roślinny obecnie dumnie zwanym hydroponicznym. Poziomy No3 i Po4 były niewykrywalne. Oczywiście dostarczano rybą pierwiastki śladowe i witaminy.
  15. karl1970

    Rośliny w akwarium

    Na temat roślin w twardej i zasadowej wodzie powiem z własnego doświadczenia , że jest to możliwe. Przerabiałem zbiornik z wodą kranową o parametrach Ph 8 , gH 16 , kH 8. Akwarium gęsto obsadzone zwartkami ( kilka gatunków ). Rosły bardzo dobrze przy oświetleniu 78W w akwarium 240 l. Problem był taki , że systematycznie spadało kH do 3 i Ph do 7,3. Woda przez cały czas była uzupełniana kranówką. Podmiany co dwa tygodnie. Dlatego rośliny w Malawi jak ktoś chce mogą być , ale bardzo mało. Pozdrawiam
  16. Deccorativo , odnośnie Twojego postu :(Pozostawianie biomasy powoduje po czasie jej gnicie i powrót do systemu wody jej składników co zwiększa poziom NO3/PO4 a więc skraca żywotność biopolimeru i wzrasta szybkość jego znikania podnosząc nie potrzebnie osiągany poziom NO3. Obserwujemy to jako wyraźny spadek wydajności biopolimeru.) Po trzech miesiącach stosowania nie zauważyłem czegoś takiego , ale to inny biotop. Parametry utrzymują się na poziomie NO3 5 , PO4 0,05 . Co miesiąc sprawdzam stan gąbki i objętość NGBC ( po trzech miesiącach z jednego litra mało co ubyło ). Polimer jest zamontowany w sumpie pod rurą spływową bez napowietrzania. NO3/PO4 spadło bez stosowania tzw. atramentu. Okrzemek brak , oświetlenie 50W z pasków led na 650l zbiornik.Pozdrawiam i obserwuję dalej Twoje eksperymenty z ogromnym zainteresowaniem .
  17. karl1970

    Przejście na osmozę

    Nawet jak coś zostaje to nie ma najmniejszego znaczenia. Osmoza to nie woda destylowana. Pamiętaj żeby po wkładzie węglowym był mechaniczny 1 mikron to wydłuża żywotność membrany. Nie mam zbiornika z rybami z Malawi ( lepsza połowa naciska mnie na takie akwarium, dlatego jestem na tym forum ), ale mogę Ci powiedzieć, że w moim akwarium mam gh 4 , kh 0 , no3 1 , po4 , no2 i nh4 niewykrywalne , ph 6,4 nie używam silkatów na krzemiany tylko BIO-CUBES i krzemiany są tylko w kominie czyszczone raz w miesiącu przy podmianie wody. Zbiornik 650 litrów i tylko 50 wat oświetlenia z pasków led 5630. Co ciekawe rośliny rosną i się mnożą.
  18. karl1970

    Przejście na osmozę

    Jeżeli dobrze zrozumiałem to po samej membranie masz tds 16? Dopiero przepuszczenie przez żywice mb20 daje wynik 0? Takie parametry pokazują , że membrana jest ok. Jeszcze długo będzie pracować. Wymieniaj częściej filtry mechaniczne , szczególnie pierwszy 5 mikronów. Mam RO zamontowane w kolejności : 5 mikronów , węgiel aktywny , 1 mikron , membrana. Woda u mnie ma na wyjściu 14 tds , a membrana pracuje już trzy lata. Dla zmniejszenia strat wody zamontowaną mam jeszcze jedną membranę na odrzucie. Dzięki takiej modyfikacji uzyskuję np. 10 litrów wody RO i tylko odrzutu 20 litrów. Wcześniej miałem na 10 litrów 40 odrzutu.
  19. karl1970

    Przejście na osmozę

    Witam. To mój pierwszy post. Bawię się wodą o niskich twardościach od trzydziestu lat. Nie mierzy się wody z osmozy testami kH i gH bo wychodzą bzdury. Tylko TDS. Woda po przejściu przez filtr RO może mieć wartość TDS około 10 ( wszystko zależy od producenta i jakości ) , dlatego dodatkowo stosuje się żywice np. MB20 . Co ciekawe nawet takie doczyszczenie nie usuwa do końca krzemionki i dlatego można zastosować absorbent na krzemiany. Zastanawiam się tylko czy to ma sens. Czytam bardzo uważnie forum i wydaje mi się , że niektórzy przesadzają .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.